Preti li nam opasnost od epidemije meningitisa

3

Preti li nam opasnost od epidemije meningitisa

offline
  • Pridružio: 16 Apr 2005
  • Poruke: 2908

Sve zavisi od vrste bakterije, bakterija ce samo koracanjem po prostoriji da se podigne u vazduh. Naravno da je bitno voditi racuna o higijeni ali opet neko dete ili odrastao covek ce dobiti meningit a neko ne, tako da u globalu imunitet je veoma znacajan.Ja sam pisala bas za meningit , postoje bolesti prljavih ruku, koje se iskljucivo sprecavaju dobrom higijenom, tipa zutica ili salmonela.Verovali ili ne, svaka bakterija moze da izazove proboj u krv pacijenta i sepsu kao komplikaciju ili proboj u hemato-encefalnu barijeru, sto je znacajno. Znam da se govori o decijem meningitu koji se pojavio , mislim u Nisu, gde je bio fatalan slucaj kod jedne devojcice, ali pitanje je da li je dete rukom unelo bakteriju u organizam, hranom, ili na neki drugi nacin, to nisu sigurni lekari, moze samo da se pretpostavlja. Odavno se zna da muve, ili buba svabe prenose mnoge bakterije, tacno da pranjem ruku i upotrebom specijalnih rastvora za dezinfekciju ruku moze da se spreci unos bakterije kroz usta ali da li je sva hrana zasticena, voda, to vec ne mogu da kazem.Takopdje sirenje bakterija aero putem je evidentno.

Zasto bas decica dobijaju najlakse meningit- upravo iz tog razloga sto njihov odbrambeni mehanizam nije dovoljno jak da se izbori.

O bakterijama , evo linkova, neke bakterije mogu da izdrze temperaturu vecu od 150 stepenii i da ostanu neostecene, dok neke ugibaju za pola sata.

http://www.microbe.org/microbes/bacterium1.asp
http://www-micro.msb.le.ac.uk/mbchb/3a.html

Mnoge, pocev od enterobakterija tipa enterokoka su veoma rezistentne, kako na okolne faktore tako i na antibakterijske lekove. Antiseptici samo deluju privremeno, znaci ponovni unos bakterije na mesta na kom je bila moze da se ponovi u roku od par sati( dejstvo hlora na povrsine traje samo dok hlor ne ispari, na zalost). Najbolji metod ubijanja bakterija je sterilizacija, ali ona moze da se sprovodi samo na predmetima koji mogu da izdrze temperaturu vecu od 100 stepeni. Neki virusi i bakterije tu temperaturu lako podnose.Cisto za informaciju, virus Hepatita podnosi temperaturu od 180 stepeni ceo sat. Virus side ne moze da izdrzi u spoljnoj sredini duze od 45 minuta. Neki virusi imaju svojstvo hibernacije, pa mogu da se ponasaju , ukoliko nema pogodnog tla za razvoj, kao ne zivi objekti i da tako prezive u neverovatnim uslovima, npr. zaledjeni, i vise decenija. Sve zavisi od patogena do patogena.Problem kod enterokoka je visoka rezistentnost na mnoge antibiotike.
http://www.cinetwork.com/otero/vre.html

http://www.bacteriamuseum.org/cgi-bin/nicheind.cgi?features

Meningokok-

http://www.wrongdiagnosis.com/m/meningococcal_disease/intro.htm

Contagiousness properties of Meningococcal disease:
Contagious overall?: Yes
Contagious by droplet?: Yes
Contagious from kissing?: Yes
Contagious from saliva?: Yes


Contagion summary: Generally occurs through direct contact with respiratory secretions from a nasopharyngeal carrier.

Ovo znaci da bilo koji kontakt sa nosiocem meningokoka moze da izazove oboljevanje, i da je respiratorni trakt u pitanju, znaci, dovoljno da neko kine u prostoriji.

Mislim da na linkovima ima da je vakcinacija od meningokoka , zatim od influence , itd, najbolji nacin prevencije.

Dopuna: 21 Okt 2005 7:06

U svakom slucaju, preterano je da se kaze da nam preti epidemija meningitisa, dosta se otislo sa zastitom i prevencijom tako da jos nisu zabelezeni slucajevi bas toliko masovnog oboljevanja od meningitisa.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 863 korisnika na forumu :: 7 registrovanih, 1 sakriven i 855 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ALBION101, deimos25, goxin, Marko Marković, mige, Shilok, zeo