Distribucija: OpenSUSE

15

Distribucija: OpenSUSE

offline
  • Pridružio: 20 Feb 2005
  • Poruke: 4505
  • Gde živiš: planeta Zemlja

btw izasao je openSuSe edu Li-fe. Evo detalja:
Some highlights of what makes this a very special distribution:

    * Latest desktop environments: Gnome 2.28 + KDE 4.3.x + Sugar 0.86 + IceWM. Session defaults to Gnome, choice of booting into KDE is available right from the boot menu or at the login screen
    * Applications include tons of Educational apps, graphics, development(many IDEs, compilers, debuggers etc), office suite, and complete multimedia support.
    * LTSP server. LTSP allows you to run openSUSE on the PCs in the network without even installing or modifying local disks, just PXE boot the machines you want as thin clients. 5 users are already created for testing, linux1 – linux5, password is linux. openSUSE’s KIWI-LTSP has a lot more features and ease of use not available anywhere else. KIWI-LTSP automatically sets up all the services required to run the server including, DHCP, NBD/AoE, TFTP etc. Ideal for school/university labs and even offices.
    * Hybrid iso image, single image to burn to DVD or dd it to USB stick, USB session can be persistent if second partition is created. It can be easily installed on hard disk by running live-installer from the desktop or boot menu. Information on how to create persistent live USB from the iso see this post.
    * Profiled DVD same performance tweaks as official openSUSE 11.2 medias
    * …and lot more in neat little 2.9G package


galerija fotki: http://www.flickr.com/photos/cyberorg/sets/72157622788581862/detail/
download: http://www.opensuse-education.org/download/ISOs/

ja sam vec pustio da skida pa cemo da vidimo vredi li Smile



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 16 Nov 2007
  • Poruke: 277
  • Gde živiš: Republika Srpska

Prvi utisak i nije baš tako dobar, možda sam previše očekivao...
Instalirao sam na drugom HDD-u openSUSE 11.2 KDE i mislim da se neće tu dugo zadržati...
Prvo me zezao sa rezolucijom, kao prepoznao je 1600:900, što i jest prava rezolucija monitora i kao postavio je tu rezoluciju ali opet sam morao na monitoru startovati automatsko podešavanje, jer je slika izlazila iz okvira sa sve 4 strane...onada sam nakon par minuta imao jedan crash...sve zacrni i vrati se te mi ponudi da pošaljem report... odmah poslije toga mi se u taskbaru više ne prikazuju otvoreni prozori, to jest kad ih minimiziram njih više nema, ajd grafiku je kao prepoznao (ATI x1550), ali od nekih dodatnih efekata ništa, smo se počnu pojavljivati neke horizontalne crte... mrežu je odmah prepoznao, ali font slova na internetu je katastrofa... ostao bih bez očiju za par dana Cool ... a tek kad sam vidio da vuče 1,2GB RAM-a od 2GB raspoloživih ???
Sve u svemu ostajem na Mint-u, besprekorno me služi...



offline
  • real 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 25 Nov 2004
  • Poruke: 2297
  • Gde živiš: Kragujevac

despot77 ::Prvo me zezao sa rezolucijom, kao prepoznao je 1600:900, što i jest prava rezolucija monitora i kao postavio je tu rezoluciju ali opet sam morao na monitoru startovati automatsko podešavanje, jer je slika izlazila iz okvira sa sve 4 strane...

Meni je na svakoj linux distrubuciji, slika odmah po instalaciji bezala 1-2 cm udesno.

offline
  • Pridružio: 05 Feb 2009
  • Poruke: 171

Evo utisak prvi sa 11.2 live KDE ovo je jedan od naj brzih live dizanja sistema(barem na mom Asus k50in lap topu) bezicna konekcija je prooradila u 3 klika(sto ubuntu 9,10 nije hteo). Sad kad ga spustim na hd videcemo kao se ponasa sa grafikom Nvidia 102m(vidim da skoro svi distroi imaju problem sa tim grafikama(Fedora 12 nije htela ni da podigne x sa njom)).

offline
  • Pridružio: 19 Mar 2010
  • Poruke: 1

I meni se pojavljuju te horizontalne crte,ovu verziju linuxa sam dobio uz lap top sve sa drajverima,hp 4515s,do cega moze da bude,grafika mi je ati 4330,jer ako je do hardwera da ga reklamiram??????

offline
  • Brok  Male
  • Moderator foruma
  • Mihajlo Bogdanović
  • Linux driver - fighter - warrior
  • Pridružio: 04 Maj 2005
  • Poruke: 3246



OpenSUSE 11.3










Download:
http://software.opensuse.org/113/en

Changelog:
http://news.opensuse.org/2010/07/12/change-in-opensuse-membership-handling/

Home Page:
http://www.opensuse.org

offline
  • Recoba20  Male
  • Stručni saradnik
    Umrežavanje
  • Pridružio: 19 Apr 2003
  • Poruke: 2711
  • Gde živiš: Beograd

OpenSUSE 11.3

Instalirao sam moj omiljeni distro cim je se pojavio, koristeci instalacioni DVD. (Moguce je skinuti i Live KDE ili GNOME verzije, ali uvek praktikujem kada instaliram openSUSE da to bude sa instalacionog DVD-a.) Od momenta boot-ovanja DVD-a do funkcionalnog desktopa je proteklo nekih 15ak minuta. Moja masina i nije bas neki reper sto se tice merenja brzine instalacije jer na cetvorojezgarnom Phenom-u, sa 4GB RAM-a i ATI Radeon 4870 grafikom sve distribucije se manje-vise instaliraju istom brzinom. Za instalaciju openSUSE-a sam odvojio jedan HDD od 320GB (WD3200AAKS) i u toku pre-instalacionih podesavanja particioner HDDa mi je predlozio da uzme za sebe taj HDD koji je isparticionisao u skladu sa svojim potrebama (root, swap i home particija, podrazumevani fajl sistem je ext4).
Nakon instalacije, pri prvom boot-ovanju prepoznata je nativna rezolucija (monitor Viewsonic VA2216). Nije bas bio wow dozivljaj jer je i prethodno izdanje (11.2) prepoznalo native rezoluciju od 1680*1050 uz osvezenje od 60Hz. Medjutim, 2 stvari su me ipak iznenadile.
Prva od njih jeste instaliran driver za grafiku, doduse opensource radeon driver, ali nema veze, bitno je da 3D radi po default-u (cini mi se da je tako) a i prilikom gledanja filmova ne dolazi do “cepanja” slike po horizontali u “brzim” scenama. Ovog ranije nije bilo. Inace, sto se tice zvanicnog Ati fglrx drivera procitah negde na njihovom forumu da 10.6 izdanje nema zvanicnu podrsku za openSUSE 11.3 i ovo bi trebalo biti ispravljeno sa narednim izdanjem 10.7 koje bi trebalo da se pojavi ovih dana.
Druga stvar koja me je iznenadila a to je da su konacno sredili hp-toolbox aplikaciju da radi kako treba. Odmah pri prvom pojavljivanju radne povrsine pojavio je se hp-toolbox prozor koji je prepoznao stampac (HP LaserJet 1020) i ponudio mi da instaliram potreban plug-in. Posle nekoliko klikova stampac je bio spreman za rad. Prilicno prijatno iznenadjenje obzirom da ranije ta ista aplikacija je se podizala sa sistemom, ali je bila potpuno nefunkcionalna.
Sledeca stvar koju sam uradio je podrazumevala instaliranje update-a. Neko ce pomisliti kakvi update-i, guster se tek ispilio. Smile Tako sam i ja mislio, ali update applet u cosku je prijavljivao da postoje neki update-i za sistem. OpenSUSE-ov applet za obavestavanje i instalaciju update-a je i pre bio musicav (verovatno zbog PackageKit plugin-a koji koristi) ali to je se donekle ispravljalo instaliranjem i podesavanjem zypper plugin-a. Trenutno se jos nije u repozitorijumima pojavio zypper plugin. Verujem da ce se pojaviti, samo je pitanje vremena. Batalio sam instaliranje update-a preko tog appleta, vec sam to uradio putem konzole. Zypper je fantastican package manager za koji bih rekao da je rame uz rame sa apt-om. Uz pomoc zypper refresh i zypper dup sam odradio update sistema, odradio restart (vise po navici nego po potrebi) i pristupio sam daljem sredjivanju sistema. Sledeci na spisku su bili fontovi.
Fontovi, bar meni, su uvek u linuxu bili nekako ruznjikavi i mrljavi. Ovaj problem na openSUSE-u se lako resava odlaskom uz pomoc http://opensuse-community.org/SubpixelHinting . Skinuo sam 1-click install fajl za subpixelhinting i posle par “next, next, accept” klikova sam imao tu opciju ukljucenu. Ostalo je bilo samo da se u KDE Control Center-u u podesavanjima za izgled i fontove enable-uje anti-aliasing i da se izkonfigurise sub-pixel rendering na RGB uz podesavanje hintinga na slight. Log out, log in, i fontovi k'o na Windowsu. (Ne bas u potpunosti, ali skoro da jesu. Smile )
Instaliranje kodeka za multimediju na openSUSE-u je prilicno lako uz pomoc 1-click install fajla koji je moguce naci na http://opensuse-community.org/Restricted_Formats/11.3 . Potrebno je skinuti fajl, pokrenuti ga i pustiti ga da odradi instalaciju potrebnih kodeka. Neki na zvanicnom forumu ne predlazu ovakav nacin instaliranja vec da se odradi to rucno. Prilikom instaliranja uz pomoc 1-click install fajla ubacice se i Packman-ov repozitorijum u listu repozitorijuma. (Koliko sam skapirao taj Packman repozitorijum je community repozitorijum koji obezbedjuje pakete koji standardno ne dolaze uz distro i nema ih u zvanicnim repozitorijumima. Prilicno je azuran.)
Jedan od programa koje svakodnevno koristim je i skype. Skype sam skinuo sa oficijelnog sajta i to paket za moju distribuciju. Instalirao sam ga uz pomoc zypper-a komandom zypper install /put/do/skinutog/fajla/skype.nekaverzija.rpm (Ovo nije copy/paste komanda za instalaciju, te je istu potrebno modifikovati prema svojim potrebama. Smile ) Mislim da je prilikom instalacije zypper povukao jos neke dodatne neophodne fajlove iz online repozitorijuma. U svakom slucaju, instalacija skype-a je u tom trenutku prosla OK. Jedna od stvari koje me iritiraju, a duze vreme se provlaci kroz openSUSE jeste funkcionisanje kamere pod skype-om. (Da li je do moje kamere Logitech Quickcam Communicate STX ili do sistema, ne znam.) Problem je resen uz pomoc skripte. (Detaljno opisano na http://blog.walterebert.com/getting-video-in-skype-to-work-with-opensuse-111)
Instaliranje ostalih programa se postize uz pomoc YaST2 menadzera paketa, mada na nekim sajtovima se mogu pronaci nativni paketi za openSUSE (npr. Opera).
Sto se tice repozitorijuma, na zvanicnom forumu preporucuju OSS, nonOSS, update i packman repozitorijume. Osim njih, sebi sam ubacio sam KDE stable repozitorijume (core, updated apps i extra), packman, VirtualBox, Java, OpenOffice, Mozilla, subpixel, libdvdcss i Games repozitorijume. Dodavanje repozitorijuma je moguce izvesti iz YaST-a i putem konzole. Mislim da je lakse uz pomoc konzole. Npr. zypper ar http://putanja.do.fajla.u.repozitorijumu.sa.extenzijom.repo
Prilikom dodavanja iz konzole link mora da vodi ka fajlu u repozitorijumu koji ima extenziju .repo da bi repozitorijum bio uspesno dodat.

Nakon dodavanja repozitorijuma, odradio sam opet upgrade sistema i prepustio se svakodnevnom radu u openSUSEu.

Sto se tice nedostataka, nema native qt winamp-like playera (qmmp jos nisu ubacili u repozitorijume za ovo novo izdanje). AmaroK mi se nikada nije svidjao. Nekako mi je suvise bloat. Ne pitajte me zasto ne koristim Audacious, jednostavno imam takav trip da ne volim da mesam gtk i qt aplikacije (kao da mesam slatko i slano). Cak i oo.o i FF su na openSUSEu tako podeseni da sto manje izgledaju “gnome-oliko” . U Ktorrent-u ne funkcionise brisanje trackera, a i nije bas zivahan sa download-om. Takodje je potrebno otvoriti portove u firewall-u da bi torrent download radio. Sistem radi prilicno stabilno, nema zakucavanja, zamrzavanja. Bilo je par error reporta, ali to nije uticalo na rad u KDE okruzenju.

Eto toliko od mene. Nadam se da nisam udavio i da ce neko imati zelje/volje/snage/zivaca da procita moje utiske o novom openSUSE-u.

offline
  • Recoba20  Male
  • Stručni saradnik
    Umrežavanje
  • Pridružio: 19 Apr 2003
  • Poruke: 2711
  • Gde živiš: Beograd

Instalacija novih ATi drivera na openSUSE-u.
http://lizards.opensuse.org/author/bruno_friedmann/

Probao sam ih, ali nisu mi nesto lepo radili a i prilikom pustanja videa, dolazilo je do "cepanja slike" po horizontali. Vratio sam se na open source drivere, radi mi 3D, nema cepanja slike, ja zadovoljan. Smile


Screencast instalacije openSUSE-a
http://www.youtube.com/watch?v=wrk9LA7P-Ck

offline
  • Pridružio: 25 Jan 2004
  • Poruke: 37
  • Gde živiš: beograd

Jel ima neko neka iskustva sa instalacijom 5.1 zvucne karte? Pre par meseci sam instalirao ubuntu, mislim da je bio 9.4 i nisam nikako uspeo da nadjem driver za zvucnu (c-media cmi 8738-), tako da sam se vratio na windows samo zbog toga... Sad hocu da probam opensuse, pa ne znam da li cu imati slicnih problema...

offline
  • Recoba20  Male
  • Stručni saradnik
    Umrežavanje
  • Pridružio: 19 Apr 2003
  • Poruke: 2711
  • Gde živiš: Beograd

Dok ne probas instalaciju, neces ni znati.
Je l' tebi u ubuntu-u nije radio zvuk ili nisi mogao da osposobis 5.1 sistem?

Ako se vec odlucis za openSUSE, moj predlog ti je da skines DVD 32bit izdanje. Instalacija i post install uputstvo

http://www.mycity.rs/Linux/Instalacija-GNU-Linux-openSUSE-11-3-Live.html

kad instaliras, onda bacis pogled ovde

http://www.mycity.rs/Linux/openSUSE-post-install-uputstvo.html

A posle cemo videti sta dalje i kako... Wink

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1247 korisnika na forumu :: 47 registrovanih, 5 sakrivenih i 1195 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., ajo baba, amaterSRB, armor, Atomski čoban, bojank, BORUTUS, Buzdovan, cavatina, cenejac111, Dorcolac, dule10savic, Futurama, goxin, ILGromovnik, Istman, Ivan Campo, JimmyNapoli, Još malo pa deda, Kaplar2, Karla, kokodakalo, Krusarac, Krvava Devetka, kuntalo, Luka1998, Marko Marković, mikrimaus, mile23, milimoj, moldway, mrav pesadinac, Nemanja.M, NoOneEver Dreams, Oscar2, ozzy, Rakenica, raso7, Regrut Boskica, Srki94, stankolich, Tvrtko I, Wrangler, zdrebac, zeo, Žrnov, žeks62