Boot loaderi (I)

Boot loaderi (I)

offline
  • bocke  Male
  • Moderator foruma
  • Glavni moderator Linux foruma
  • Veliki Pingvin
  • Guru
  • Pridružio: 16 Dec 2005
  • Poruke: 12490
  • Gde živiš: Južni pol

Baš me zanima kako se termin "boot loader" prevodi u srpskoj stručnoj literaturi. "Čizmo punjači"? Laughing Uglavnom, za neupućene Wikipedia je odličan resurs, a ponekad postoji i tekst na srpskom u srpskoj Wikipediji.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bootloader
http://sr.wikipedia.org/sr/Bootloader

Wikipedia ::Bootloader je računarski program za učitavanje operativnog sistema.

Računari mogu da izvršavaju samo programe koje nađu na ROM ili RAM memoriji. Operativni sistemi se nalaze na hard diskovima, često i na LiveCD-ovima, fleš drajvovima... Kada se računar uključuje, on nema učitan operativni sistem u memoriji. Računarski hardver ne može sam da izvršava učitavanje operativnog sistema sa hard diska, stoga se pojavljuje paradoks: da bi se učitao operativni sistem, jedan operativni sistem već mora biti učitan. Rešenje je pronađeno u malom programu, nazvanom bootloader. Svrha ovog programa je da učita programe koji su neophodni za pokretanje operativnog sistema.


Spisak osnovnih Linux boot loadera:

LILO


Grafički LILO boot menu iz 2006, Mandriva Linux

Ne, nisam prvo krenuo sa GRUB-om. Smile LILO je skraćenica za "Linux Loader". Postoji od 1992. godine i godinama je bio standardni bootloader za većinu distribucija. Međutim LILO je dosta simplistički i ima ograničene mogućnosti u poređenju na novije boot loadere poput GRUB-a. Ali opet ni LILO nije nevalidan izbor i danas. Podržava veliki broj boot targeta i pokretanje sistema sa velikih diskova (LBA), a skorije verzije LILO-a podržavaju i grafički boot screen. Glavne prednosti LILO boot loadera su relativna jednostavnost upotrebe i stabilnost. Neko vreme se nije aktivno razvijao, ali je ove godine razvoj nastavljen. Ograničeni broj distribucija danas koristi LILO, od kojih je najveće ime Slackware.

http://lilo.alioth.debian.org/

GRUB (legacy) i GRUB2


GRUB Legacy boot menu, Fedora 10.

GRUB je skraćenica za "GNU Grand Unified Bootloader". Veliki broj distribucija je sa LILO-a s vremenom prešlo na GRUB u pokušaju da zaobiđu njegova ograničenja. Naime do prelaska, većina distribucija je pečovala LILO custom pečevima kako bi dobile novu mogućnost ili lepši vizuelni izgled u LILO-u. A onda se pojavio GRUB. GRUB je imao mnoštvo mogućnosti koje su ga izdvajale, uključujući dinamičko konfigurisanje tokom boot-a (koristeći BASH-oliki shell sa mnoštvom komandi i autodetekcijom boot medija), podrška za LBA (u vreme kad LILO tu opciju nije imao), mogućnost boot-a sa mreže, automatsku dekompresiju kompresovanih boot slika, pokretni (scrollable) ekran sa podrškom za čak 150 konfiguracija, itd.

GRUB legacy je starija verzija koja je stabilna, još uvek izlaze ispravke za nju, ali se više ne dodaju nove mogućnosti. GRUB legacy je trenutno najzastupljeniji boot loader u Linuks distribucijama.


GRUB2 u Ubuntu Linuksu 10.10

GRUB 2 je potpuna reorganizacija koda sa ciljem da se GRUB napravi jednostavnijim, stabilnijim, portabilniji i moćnijim. Nove mogućnosti GRUB2 su podrška za skripting, podrška za ne x86 platforme, podrška za ne ASCII karaktere i internacionalizaciju, dinamičke module, itd. Više o statusu i novim mogućnostima GRUB2 možete pročitati na zvaničnom wikiju: http://grub.enbug.org/CurrentStatus. Neke od distribucija koje su prešle na GRUB2 su: Ubuntu i Debian Squeeze (sledeća stable verzija, trenutna testing verzija).

Nastavak u sledećem članku (alternativni boot loaderi)



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • rank  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 30 Avg 2010
  • Poruke: 329
  • Gde živiš: Tu negde u okolini

Pored Ubuntua i Debiana, Sabayon takodje koristi grub 2 unazad jedno 2 verzije ovog OS-a. Sto se tice Fedore, nisam siguran, ali bi mi bilo cudno da nije i ona presla na grub 2, a znajuci da oni sve novotarije ubacuju u svoje distribucije.
Nikada nisam obracao paznju na ovo, ali eto, lepo je i to znati.



offline
  • bocke  Male
  • Moderator foruma
  • Glavni moderator Linux foruma
  • Veliki Pingvin
  • Guru
  • Pridružio: 16 Dec 2005
  • Poruke: 12490
  • Gde živiš: Južni pol

rank ::Pored Ubuntua i Debiana, Sabayon takodje koristi grub 2 unazad jedno 2 verzije ovog OS-a. Sto se tice Fedore, nisam siguran, ali bi mi bilo cudno da nije i ona presla na grub 2, a znajuci da oni sve novotarije ubacuju u svoje distribucije.
Nikada nisam obracao paznju na ovo, ali eto, lepo je i to znati.


Hvala na dodatku (Sabayon).

Što se tiče Fedore, koliko to čudno zvučalo čak i u verziji 14 će GRUB legacy biti default sudeći prema nacrtu dokumentacije za F14:
http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/14/html.....tures.html

Mada je prelazak na GRUB 2 planiran, ali se na tome još uvek ne radi preterano aktivno:
http://fedoraproject.org/wiki/Features/Grub2

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 765 korisnika na forumu :: 38 registrovanih, 5 sakrivenih i 722 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: AC-DC, Bubimir, bufanje, cifra, CikaKURE, debeli, Dimitrije Paunovic, esx66, Fabius, galerija, gomago, Istman, Kaplar2, Karla, kikisp, laurusri, Leonov, MB120mm, mercedesamg, Mi lao shu, milutin134, Misirac, mnn2, mocnijogurt, nenad81, oganj123, pein, powSrb, Prašinar, radoznao, repac, RJ, skvara, Stanlio, Stoilkovic, Trpe Grozni, vandrej, vladas87