Koliko je opasna riblja trihinela?

Koliko je opasna riblja trihinela?

offline
  • mcrule  Male
  • Legendarni građanin
  • Michael
  • Spy[Covert OPS], Gathering Intel/Info & The Ultimate Like Master[@ MyCity]
  • Pridružio: 21 Feb 2010
  • Poruke: 16934
  • Gde živiš: 43.6426°N 79.3871°W

--------------------
28. јануар 2013.
--------------------

НОВИ САД - На Пољопривредном факултету у Новом Саду, потврдили су постојање нове врсте паразита који се појављује у речним рибама, пре свега, грабљивицама. У питању је црв дужине 10 до 15 центиметара, који је опасан по здравље људи само ако се конзумира жива или полужива риба. Но то је добар повод да се замислимо о пореклу и квалитету рибе коју једемо.







Постојање паразита Нематоде, потврђено је у месу штуке, сома или смуђа, мада се појављује и код шарана. Преноси се ланцем исхране, преко птица, и за људе, тврде стручњаци, није опасан, сем ако не једемо пресну или полуспремљену рибу, а у том случају може да изазове стомачне проблеме.

Појава тзв, рибље трихинеле, пецароши пријављују последње три године, кажу у Удружењу риболоваца.

Паразит се појављује, првенствено, код грабљивица, које се ретко набављају из рибњака,само као нуспроизвод шаранског узгоја а чешће са дивљих вода.

Овај паразит не налази се ни на листи СЗО , као опасан, потврђују инспектори, али ту су и други ризици непроверене рибе, хистамин или ешерихија.

Најбоље би било када би, као некада, постојала инспекција на води која би контролисала излов и станиште, каже Грубач, овако, смуђ порцијаш на жару исто што и мачка у џаку.




Izvor: Arrow
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]







Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1200 korisnika na forumu :: 14 registrovanih, 1 sakriven i 1185 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 13297 - dana 20 Jan 2026 17:42

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 1MAP, 4thFlavian, benne, dekir, DJ Brain(w)rack, DonRumataEstorski, draganl, DragoslavS, DuškoMraz, havoc995, Robin, Shilok, VJ, Zastava