Nesanica

Nesanica

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Zbog prevrtanja u krevetu, buđenja u toku noću ili hrkanja, čovek može danima loše da se oseća. Ako često ne možete ni oka da sklopite, potražite stručnu pomoć, jer je to jasno upozorenje da nešto nije u redu s vašim mehanizmom sna.

Svaka treća osoba ima neki od problema spavanja. Osnovni poremećaji dužine i kvaliteta sna su insomnije (nesanice - čovek teško zaspi, budi se tokom noći i u rano jutro), hipersomnije (povećana količina spavanja), parasomnije i poremećaj ritma budnost-spavanje (inverzija spavanja). U primarne poremećaje sna spadaju i narkolepsija, poremećaji spavanja zbog disajnih smetnji, a u parasomnije spadaju noćne more, pričanje i hodanje u snu (somnabulizam) itd. San može da bude poremećen i kao posledica neke druge mentalne ili fizičke bolesti, upotrebe i zloupotrebe lekova itd.


Noć bez odmora
Osoba koja pati od nesanice teško zaspi, ne može da prespava noć bez buđenja, ujutru je umorna, i svi ti simptomi mogu da se jave pojedinačno ili zajedno.

Ako ne možete kad legnete da zaspite za 10 do 20 minuta, moj savet je da ustanete i radite izvesno vreme nešto drugo. Krevet treba da služi isključivo za spavanje. Nekada je korisna promena kreveta ili sobe.

Možete sebi da pomognete ako ustajete i ležete u određeno vreme, ograničenjem dnevnog ležanja i spavanja, zatim manje kafe, alkohola, nikotina i stimulativnih lekova, redovna rekreacija, tople kupke pred spavanje, redovni obroci, izbegavanje kasnih večernjih obroka i uvođenje večernjih rituala.

Korisno je opuštanje („Blic“ je na ovom istom mestu objavio detaljan vodič kroz jednu takvu tehniku 12. aprila) i biofidbek metoda. Palijativna medikamentozna terapija benzodiazepininom i hipnoticima primenjuje se najčešće, ali ne i najpravilnije (lečenje nesanice lekovima koji leče simptom, a ne uzrok poremećaja).


Napadi spavanja
Narkolepsija je jasno definisan ogranski, neurofiziološki i genetski poremećaj koji se manifestuje neodložnom potrebom za spavanjem u toku dana, pravim napadima spavanja. Počinje najčešće u mladosti i može biti opasna po bolesnika i okolinu, jer se „napadi“ dešavaju i na radnom mestu, za volanom i sl. Često je prati nagli pad mišićnog tonusa, posebno viličnih, vratnih i nožnih mišića. Može da se leči „uobročavanjem“ odmora tokom dana, ali često je neizbežno lečenje amfetaminima, metilfenidatima („ritalin“) ili nekim nesedativnim antidepresivom, da bi se pacijentu omogućio normalan život.


Autostrada u krevetu
Prosečna osoba koja hrče pravi buku između 60 i 80 decibela, isto kao saobraćaj na autoputu, a respiratorne bolesti koje uzrokuju apneu (hrkanje) i smanjeni dotok kiseonika najčešće dovode do hipersomnije, mada može nastati i insomnija.

Lekari koji leče hrkanje pre svega skreću pažnju pacijentima na elemente koji izazivaju opuštanje disajnih mišića i samim tim prouzrokuju hrkanje dok vazduh kroz njih prolazi. To su pre svega alkohol, pilule za spavanja, lekovi protiv prehlade koji sadrže antihistaminike, pa čak i položaj u krevetu (ležanje na leđima ili previsok jastuk). Značajan faktor su i promene u „arhitekturi“ disajnih puteva zbog polomljenog nosa, uvećanih krajnika i, najčešće, viška kilograma.

Hrkanje postaje ozbiljan zdravstveni problem kod stanja koje se naziva opstruktivna apnea - osoba tokom sna povremeno, nakratko, prestaje da diše, ponekad čak i nekoliko desetina puta u toku noći. To ima za posledicu opadanje količine kiseonika u krvi do opasne granice. Vremenom apnea može da izazove visok krvni pritisak, neujednačen puls, depresiju, umor i opadanje umnih sposobnosti.

Autorka je magistar nauka, specijalista neuropsihijatrije, šef Kabineta za glavobolje Instituta za mentalno zdravlje i stalna saradnica „Blica“

Dr Mirjana Jovanović

--------------------------------------------------------------------------------



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1280 korisnika na forumu :: 61 registrovanih, 9 sakrivenih i 1210 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., AC-DC, aramis s, babaroga, Ben Roj, bojank, Boris Bosiljčić, Brana01, cavatina, celik, crnitrn, DejanSt, delrey, Dimitrise93, djboj, Djokislav, Djokkinen, dragoljub11987, Georgius, HogarStrashni, HrcAk47, hyla, ikan, Ilija Cvorovic, JimmyNapoli, Karla, kokodakalo, Krvava Devetka, ksyyaj, kunktator, kybonacci, ljubacv, maiden6657, Marko Marković, mačković, Mercury, milenko crazy north, milimoj, MiroslavD, mnn2, nikoladim, oganj123, opt1, panonski mornar, panzerwaffe, pein, radionica1, royst33, ruso, S1Mk3, Shinobi, Sićko, SR-3m, Srky Boy, stankolich, VJ, Vlad000, Wrangler, zdrebac, zeo