EU

1

EU

offline
  • Pridružio: 05 Apr 2010
  • Poruke: 61

Ko ce sledeci i kada da udje u Evropsku Uniju.Pretopostvljam da je to Hrvatska.Koje godine se ocekuje da ce oni uci u Evropsku Uniju,i da li ce do tada jos neka drzava da udje(na primer Island,Makedonija ili Turska)..Inace koje godine se ocekuje da ce koja drzava uci u Evropsku Uniju.

Nadam se da nisam pogresio forum ali ako jesam premestite temu u odgovarajuci forum i obavestite me o tome.Mozete li mi dati neke linkove ka sajtovima i forumima na ovu temu.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Srđan Jovanović
  • Pridružio: 12 Avg 2004
  • Poruke: 1461
  • Gde živiš: Čačak

Tesko ce neko prodiskutovati o toj temi a da ne skrene u politiku, sto je ovde zabranjeno!



offline
  • Cigarette Smoking Man
  • Pridružio: 14 Feb 2005
  • Poruke: 9113
  • Gde živiš: Beograd

Ne mora da se uđe u politiku. Čovek je postavio konkretno pitanje kada se planira ulazak pojedinih zemalja u EU. Wink

Koliko znam prve zemlje na spisku za ulazak su Island i Hrvatska 2012. godine.
Što se tiče Hrvatske ima određenih problema (spor sa Slovenijom i još neke stvari) pa njihov ulazak 2012. nije siguran.
Sa Islandom nema nikakvih problema i oni skoro sigurno ulaze 2012. godine.

Dalje, u sledećem krugu (verovatno 2014. godine ako ne bude problema) se očekuje ulazak Crne Gore, Srbije, Makedonije, Albanije i BiH.
Vrlo je moguće da će se "drugom krugu" uključiti i Hrvatska. Od ostalih zemalja Srbija i Crna Gora su u najboljem položaju dok je ulazak Makedonije a pogotovo BiH i Albanije na veoma dugačkom štapu i prilično su optimistične pretpostavke da bi te zemlje mogle da otklone sve prepreke do tada. Wink

offline
  • Pridružio: 05 Apr 2010
  • Poruke: 61

Koji su problemi sa Makedonijom?Pa oni su vec odavno kandidati dok Srbija,Crna Gora,Albanija i Bosna nisu ni kandidati.Znam da Makedonija ima problema sa imenom i sa separatizmom na zapadnom delu svoje zemlje.
A ne znam kako mislis da je Srbija na boljem polozaju od ostalih,pa mi imamo problema sa nasom juznom pokrajnom.A sada ne znam da li cemo moci da udjemo u EU sa ovom istom politikom prema Kosovu i Metohiji.
Molim vas da mi malo bolje pojasnite ove stvari(bar koliko je moguce a da se ne raspravlja o politici).

offline
  • Spy
  • Pridružio: 21 Jul 2007
  • Poruke: 9424
  • Gde živiš: Kako kad

Kao sto Rapha rece, zasto bi to bila cista politika, to jeste donekle politicko pitanje, ali i ekonomsko, sociolosko, kulturolosko i slicno Very Happy ...

Dve zemlje koje su najvise odmakle u procesu pridruzivanja su svakako Island i Hrvatska. Svaka od njih ima svojih problema. Rokovi koji se pominju su 2012, ali tesko da ce se to tada i desiti. Sta je problem?

Island ima jako puno problema, cisto ekonomskih. Od toga su dva najznacajnija i oba mogu da ga kostaju clanstva, ne sada u tom prvom talasu, nego uopste. Prvi problem jeste dugovanja koja imaju Islandske banke prema deponentima iz evrope. Island je bio nesto kao Svajcarska sto se banaka tice. Jako sigurno ulaganje, posebno zato sto je drzava bila garant svakog uloga. Svetska ekonomska kriza je te banke srusila kao kule od karata, ulozi su propali, a sama drzava nema sredstava za obestecenje, za koje je bila garant. Cifre se mere desetinama milijardi evra, zvanicno. Ne zvanicno i mnogo vise. Skoro je cak i referndum bio gde su gradjani Islanda odbili da vracaju taj novac, jer bi to definitvno unistilo drzavu, jer oni nemaju ni desetinu tog novca. Mada, da je Island bio clan EU do toga ne bi ni doslo Smile.

Dalje, drugi problem je ribolov. To je jedna od najrazvijenih grana privrede tamo. Grana koja donosi najvise novca, ukoliko Island postane clan EU, morace mnogostruko da smanji kvote ulova, onda neke ribe ( i jos neke vrste ) stavi na listu zabrane lova, takodje i da ukine subvencije. To bi unistilo privredu, ovakvu kakva jeste. Dilema je ogromna, EU ima svojih prednosti, ali i puno otezavajucih stvari, na obe strane.

Hrvatska ima problem sa razgranicenjem sa Slovenijom oko Pirana i Krskog. Proces je u resavanju. Takodje i ona ce imati dosta veliki problem oko ribolova, ali ni izbliza kao Island.

U drugom talasu, ostali koje je pobrojao Rapha. Zvanicni rokovi ne postoje, prica se 2014-15. Problem je i u samoj EU. Iskustva prerano uslih Bugara i Rumuna, kao i problema sa Evrom. Mogu to nesto da prolongiraju.

Crna Gora i Makedonija su najdalje otisli. Za njima je Srbija, koja iako je usla u taj proces kasnije, napreduje dosta brzo i verovatno ce ih stici. BiH ima ogromnih unutrasnjih problema i ona je verovatno na zacelju liste, kao i za nijansu bolja Albanija. Koja nema nekakavih velikih otvorenih politicnih pitanja, ali ima katastrofalnih ekonomskih. Od neverovatne korupcije, pa preko totalne ekonomske nerazvijenosti.

Najdalje do 2018 godine, "telo" EU ce biti kompletirano ( tu racunam ulazak i Norveske i Svajcarske ).

Turska? Turska nikada nece biti clanica EU Smile. Ne zaboravite da je Srbija potpisala SPP krajem 2009, a Turska pocetkom 70-tih Very Happy. Turci su kandidat za ulazak u EU skoro 40 godina. Otvaranjem Turske i njen ulazak u EU bi znacio slobodan koridor za milione imigranata sa dalekog i srednjeg istoka. Ona ce pre biti deo "zelenog pojasa". Odnosno zemalja koje ce imati poseban status u odnosu na EU, ali nece biti i clanovi. Tu ce biti sve zemlje oko mediterana, od Maroka do Egipta, verovatno Izrael, Sirija, Liban onda Moldavija, Ukrajina i mozda Belorusija ( ako to budu hteli ).

offline
  • Cigarette Smoking Man
  • Pridružio: 14 Feb 2005
  • Poruke: 9113
  • Gde živiš: Beograd

Upravo tako. Wink

Samo jedna nedoumica. Mislim da se situacija oko Islanda rešila na neki način i da oni skoro sigurno ulaze. Naravno, to je informacija iz medija, ništa provereno.

Tačno je da su Crna Gora i Makedonija najdalje otišle ali realno Makedonija ima ogromnih problema oko imena države. Grci nikada na to neće pristati a teško da će i makedonci pristati na promenu imena. Iskreno, ne vidim da će se to rešiti u skorije vreme. Osim toga, na Makedoniju gledaju kao na potencijalno žarište, bezbednosno i ekonomski.

Realno, Crna Gora je u najboljem položaju naročito zbog velike podrške SAD.

Srbija isto tako nije daleko. Dosta brzo napreduje i ulazak 2014. (okvirno) nije toliko nerealan. Pitanje oko Kosova se za sada ne vezuje za ulazak u EU. To je zvanična priča, sad kako će biti, videćemo.

Albanija i BiH su posebna priča i oni su prisutni samo na papiru. Imaju teoretske šanse ali je njihov skori ulazak maltene nemoguć.

Turska ima oko 80 miliona stanovnika i samo zbog toga nikada neće ući u EU. EU se plaši velikog broja emigranata sa tih prostora. Osim toga imaju neraščišćenih računa sa kurdima, u istočnim delovima zemlje ima terorizma u najavi i tako dalje..

U principu, rekoh isto što i Simke, samo malo drugačije da bi dodatno pojasnili. Wink

offline
  • FAMAS  Male
  • Legendarni građanin
  • Ivan Milanović
  • Pridružio: 10 Avg 2007
  • Poruke: 5475
  • Gde živiš: Strawberry Field

Što se tiče Srbije, trenutno se pitanje Kosova ne vezuje za pridruživanje EU. Ali, da bi neka zemlja pristupila uniji, mora da ima ''čiste'' odnose sa svojim susedima. Priča se da su to odvojeni procesi, ali, s vremena na vreme, neki strani zvaničnik ipak izjavi da će Srbija kad-tad morati da ''preseče'' i da odluči šta će joj biti prioritet a čega će se odreći. Pitanje Kosova je po mnogo čemu specifično, tako da, bar u Evropi, ne mogu da uporedim sa bilo kojim drugim slučajem secesije dela teritorije neke zemlje. Tako da, kad se bude došlo do toga da se reši i to pitanje, raznorani stručnjaci i eksperti će iznositi bezbroj argumenata za i protiv a, takođe, to može trajati jako dugo...

offline
  • Cigarette Smoking Man
  • Pridružio: 14 Feb 2005
  • Poruke: 9113
  • Gde živiš: Beograd

Pa ono, mož` biti a i ne mora. Smile

Ova prva rečenica ma koliko smešno i neozbiljno zvučala zaista oslikava pravo stanje stvari. Sve može a i ne mora.

Hrvatska je do pre neku godinu bila sigurna za ulazak 2012. godine pa eto, iskrslo je nekoliko problema koji koče ulazak.

Isto može da se desi i sa Srbijom. Uvek može da "iskoči" nešto novo. Trenutno, najveća prepreka je saradnja sa tribunalom u Hagu. Bez toga nema ništa. Da li će odnosi sa Kosovom biti uslov ili ne, videćemo.

Mi idemo ka EU, ne oni kod nas. Oni određuju pravila, kao kada ideš kod nekoga u goste, moraš da se povinuješ njegovim pravilima kučnog reda ili nemoj da ideš. Wink

Sve je stvar sposobnosti diplomata. Ako je nešto loše ali oni uspeju da "ubede"ljude da je to dobro, onda zaista i jeste "dobro".

I Crna Gora ima problema i to mnogo ali ih guraju SAD.
Rumunija i Bugarska takođe. Ništa oni nisu bolji od nas, naprotiv.. Wink

offline
  • FAMAS  Male
  • Legendarni građanin
  • Ivan Milanović
  • Pridružio: 10 Avg 2007
  • Poruke: 5475
  • Gde živiš: Strawberry Field

Takođe smatram da i građani nisu dovoljno edukovani što se tiče toga. Veliki procenat građana o EU zna jedino to da su im plate visoke, da imaju dobre puteve itd. a ne znaju da te visoke plate i dobri uslovi rada podrazumevaju rad u punom smislu te reči a ne ''hvatanje krivina'' i izlaženje s posla zbog ličnih potreba.

offline
  • Pridružio: 05 Apr 2010
  • Poruke: 61

@FAMAS Kako to mislis da slucaj Kosova i Metohije ne mozes da uporedis ni sa kojim slucajem secesije u Evropi.A sta je sa Severnim Kiprom.Koliko ja znam Kipar je uspeo da udje u EU a da se nije odrekao dela svoje teritorije.Cak naprotiv,priznato je da je to jedna drzava.Da li Srbija moze da izvuce tako neki dogovor kao Kipar.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 839 korisnika na forumu :: 6 registrovanih, 0 sakrivenih i 833 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, draggan, Koridor, Shilok, simazr, Vlajman1957