Poginuo Tose Proeski

11

Poginuo Tose Proeski

offline
 • Pridružio: 17 Sep 2007
 • Poruke: 292

Нема истрага за Тоше Проески!


Шокантно: по несреќата во која загина Тоше Проески хрватските истражни органи не земале никакави изјави ниту од Ѓорѓи Ѓорѓевски кој го возел џипот Туарег, ниту од Љиљана Петровиќ, која била сопатник во возилото во кое загинал совозачот Тоше Проески! Хрватскиот истражен судија Стјепан Франиќ за Сител изјавува: Што е утврдено, утврдено е! А како е утврдено ако немало соодветна истражна постапка?!


Постапката околу утврдувањето на околностите под кои се случила сообраќајната несреќа на 16 октомври, околу 6 и 20 минути наутро кај Нова Градишка, стои во место.

Накусо, нема истрага за сообраќајката во која загина Тоше Проески!
Истрага е правен термин, институт кој подразбира примена на однапред утврдена низа постапки, прописи и процедури кои се применуваат за тоа дејствие, и навистина, да може да се нарече истрага, и да биде употребувано во соодветна судска постапка. Овде тоа го нема.

ВЕЧЕР ексклузивно, за прв пат, објавува што се случувало непосредно пред кобната сообраќајка и веднаш потоа од што, сосема јасно може да се види дека хрватските органи не спровеле истражни дејствија. Хрватска е добро организирана правна држава и вакви, подоцна опишани, пропусти едноставно не е можно да се случуваат без определена намера. А тоа зошто дејствијата не биле истражени, кој би можел да биде мотивот за пропустите, останува да се види допрва.
Несреќата се случува околу 6 и 20 наутро кај Нова Градишка.

Непосредно пред тоа, отприлика дваесетина минути, џипот застанал на бензинска пумпа. Возачот Ѓорѓи и менаџерката Љиљана Петровиќ излегуваат надвор додека се полни возилото со гориво, и пијат кафе. Тоше останува да спие на предното совозачко седиште во џипот. Седиштето е сосема легнато, бидејќи Тоше го болело коленото и нозете му биле исправени. По застојот од околу десетина минути за да се испие кафе, џипот продолжува понатаму.

Од бензинот кој е наточен постои фискална сметка, земена и ставена во џипот, од кој може да се утврди времето и причината на застанувањето, како и барање изјави од вработените на пумпата. Од тука може и да се добие претстава и колку бргу џипот возел до местото на сударот, бидејќи таму траги од кочење- нема.
Тоа не е направено од хрватските истражни органи.
Дваесетина минути по поаѓањето од бензинската пумпа се случува сударот.

Возачот не спие, затоа што Љиљана Петровиќ, а повремено и Тоше зборуваат меѓу себе. Возачот бил врзан со сигурносен појас. Тие дваесетина минути Љиљана Петровиќ дремела во полулежечка положба на задното седиште, зад возачот а Тоше лежел исправен на возачкото седиште. Во моментот на сударот возачот не кочел, бил наполно изненаден од развојот на настаните. Прегледноста била одлична. Според хрватските медиуми, а и според изјавата на хрватскиот истражен судија Стјепан Франиќ дадени истиот ден и утредента, возачот заспал и се набил, заринкал во камионот што возел пред него. Од тој силен удар џипот, според истрагата, се одбил и завршил во оградата лево од себе. Но, фактите покажуваат сосема поинакви настани!

Објавивме фотографија од камионот кој учествувал во сударот од која сосема јасно се гледа дека џипот воопшто не удрил во задниот дел од тој камион. А особено не дека се заринкал под него, и затоа толку бил уништен, а безбедносните перничиња не се отвориле. Камионот е сосема неоштетен од задната страна!

По објавувањето на овој шокантен податок во Вечер, Сител телевизија се јави кај истражниот судија Стјепан Франиќ кој одбива да ја коментира фотографијата објавена во Вечер, и ја дава следната изјава: Тоа што е утврдено, утврдено е. Се гледа дека камионот е удрен во неговиот заден дел, таму каде што е стоп светлото на браникот.
Да појасниме: џипот Туарег тежи празен над два тони, и се движел со брзина секако поголема од 120 километри на час. По сударот џипот е сплескан како згужвана лименка и најмалку половина од масата на возилото ја нема. Тоа, и физички, докажува дека имало страотно тежок удар врз џипот. Тој удар не е од неоштетениот камион. Тоа се гледа! Дали некој ќе поверува дека таква тежина, со таа брзина удира во камион, се сплескува до темел, а на камионот му оштетува заден лев жмигавец!

Удар на џипот во задниот дел на камионот немало! Недвосмислено немало бидејќи нема физички доказ за такво тврдење. Експертите за сообраќајки од осигурителните компании за ВЕЧЕР тврдат дека џипот веројатно возел во својата, брза лева лента, а дека камионот се занел и со делот на браникот го удрил отстрана, веројатно кај тркалото и предниот дел од вратата, и го фрлил лево каде се удрил во заштитната ограда. Тоа се потврдува и со фактот што вратата од страната на Тоше е откачена од џипот, и речиси неоштетена, а остатокот од целата таа страна е наполно згужвана и уништена. Тоа место, кај предното тркало, нема сензори за активирање воздушни перничиња.

Но, не е само тоа шокантното.
По несреќата, во бело комби телото на Тоше Проески се носи од капела кон хеликоптерот од Македонија, а повредените Ѓорѓи Ѓорѓевски и Љиљана Петровиќ се задржуваат во болницата во Нова Градишка. Љиљана Петровиќ, со помош на нивниот продуцент Аворс од Лондон успева да добие превоз назад за Македонија. И додека телото на Тоше, доцна ноќта, со воен хеликоптер го враќаат во Скопје, а потоа за Крушево, менаџерката Петровиќ се враќа во исто време со патничко возило директно за Крушево, во домот на Проески.
Тешко повредениот Ѓорѓи Ѓорѓевски останува уште неколку дена во болницата во Нова Градишка.

Хрватските медиуми, како на знак, почнуваат да пуштаат изјави на експерти, и на истрагата, дека возачот заспал. Удрил во камионот и затоа Тоше загинал. Го осудуваат Ѓорѓи Ѓорѓевски пред време. Дури има и изјави, дадени од пријатели на возачот Ѓорѓи за хрватските медиуми, во кои тој, наводно, жали што е воопшто жив и сакал да се самоубие. Секако, затоа што и самиот според тоа се чувствувал виновен. Патем, според неговите другари, возачот Ѓорѓи на ништо не се сеќавал.

Но, не било така. Не било така ни во извештајот на хрватскиот новинар на Нова ТВ кој дента во директното јавување пред полноќ вели дека никој не му дава изјава, но сепак ја цитира менаџерката Љиљана Петровиќ за која тврди дека му рекла како ништо не знае бидејќи спиела.

Со ова, хрватските медиуми се обидуваат сосема да ги дисквалификуваат изјавите на првите сведоци и учесници во настанот бидејќи тие, нели, не се сеќаваат. Но, постапката понатаму ќе покаже нешто друго. Без своја желба пријателите на Ѓорѓи кои дошле да го посетат, со своите изјави за хрватските медиуми стануваат соучесници во монтираната приказна.

А што се случува во меѓувреме?!
Никој, ама баш никој, од хрватската полиција, ниту од истражното одделение не зел изјава од возачот Ѓорѓи Ѓорѓевски, ниту од патникот во возилото Љиљана Петровиќ за целиот случај кој, патем, има смртни последици!

Накусо, Љиљана Петровиќ вечерта оди за Македонија, а Ѓорѓи после неколку дена се враќа назад. Пасошот му го носи извесен хрватски адвокат даден по службена должност. Нивни изјави за околностите под кои се случила сообраќајната несреќа со смртни последици - никој до ден-денес не им побарал.

И последен аматер препоставува, или знае, дека за сообраќајка, особено со смртни последици, прво и основно се снима и мери местото, и се земаат изјави од учесници и од сведоци. Е па, овде изјави - нема.
Иако никој нема дадено изјава 48 часа по несреќата, бродско-посавската полициска управа поднела кривична пријава до обвинителството против возачот на џипот Ѓорѓи Ѓорѓевски. Возачот, и покрај пријавата, да потсетиме, се враќа дома во Скопје без изјава дадена за случајот за кој му е поднесена кривична пријава.
Иако и камионот е учесник во сообраќајката, а само Судот може да утврди кој бил виновен, возачот на камионот со италијански регистрации е исто така пуштен да си оди од Хрватска.
Некој сака истрагата да биде јалова, нецелосна, уништена и неупотреблива пред Суд. Практично нема истрага, бидејќи ги нема сите процедури од истражна постапка.

Зошто?!
Утре во ВЕЧЕР ќе видиме детали од истражната документација, како и основани сомневања кои се можните мотиви за ваквата монтажа на случајот со загинувањето на Тоше Проески.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=40E16C8A982A0B43B85B4E7FD475176ARegistruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
 • Peca  Male
 • Glavni Administrator
 • Predrag Damnjanović
 • SysAdmin i programer
 • Pridružio: 17 Apr 2003
 • Poruke: 23158
 • Gde živiš: Niš

sta pokazuju one slike, moze li ukratko da preprica neko?offline
 • Pridružio: 17 Sep 2007
 • Poruke: 292

Fotografija pokazuje da takvog sudara nije bilo! S nje je jasno vidi da terenac nije udario u kamion, nego je najverovatnije bilo suprotno - kamion je udario u terenac. Makedonski vozač terenca je osumnjičen, a hrvatski pušten i slobodan. Ko je prevremeno presudio? - pita „Večer", i navodi da je kamion u potpunosti neoštećen.

Prema toj priči, terenac, koji teži više od dve tone, na Tošetovoj strani ostao je smrskan kao da je od folije, a na kamionu se ni točak nije udubio od udarca. Netaknuti su svi njegovi zadnji delovi (registarska tablica, branik, sanduk...

„Večer" se poziva i na reči stručnjaka jednog osiguravajućeg društva koji je, navodno, izjavio da postoji osnovana sumnja da je došlo do zanošenja zadnjeg dela kamiona, koji je udario u desni deo terenca i odgurao ga na stranu.

offline
 • MRKY 
 • Elitni građanin
 • Pridružio: 22 Nov 2004
 • Poruke: 2138

A da nije sleteo leteći tanjir pa udario u njega?

Mislite da kamionu nije ništa? Malo bolje pogledajte i videćete da je desni kraj zadnjeg branika presavijen.

A to što je tuareg udario u kamion, vam isto dodje kao da je biciklista udario u tuarega. Razlika u tonama i konstrukciji je ogromna (još je kamion bio natovaren građevisnkim materijalom). Uostalom i sam kamionđija je izjavio da prvo pomislio da mu je pukla guma.

Ovde neko hoće da si privuče pažnju i uveća tiraž, ništa više.

offline
 • Pridružio: 29 Okt 2006
 • Poruke: 1610
 • Gde živiš: nedaleko odavde

MRKY ::Ovde neko hoće da si privuče pažnju i uveća tiraž, ništa više.

I ja isto mislim. Žalosno je da neko pokušava da ''podgrije'' ovu tragediju i dodatno zaradi na vijesti koja se već pomalo ''slegla''. Ne razumijem makedonski pa mi nije jasno kako kamion može udariti u automobil iza sebe. Pa radi se o autocesti, nije vozio u rikverc. Ako je kamion i prikočio to je njegovo pravo (mogla je neka životinja da pretrči preko ceste), opet se radi o krivici vozača Touarega i nedovoljnom držanju razmaka u odnosu na kamion. Rečeno je da je Touareg udario u kamion i zatim u zaštitnu ogradu autoceste. Najveća oštećenja na Touaregu su i nastala od udara u ogradu, a ne od kamiona, kao i od intervencije vatrogasaca koji su posebnim alatima pomicali krov i dijelove karoserije kako bi mogli izvući unesrećene. Inače kamion je italijanskih registarskih oznaka, a vozač Slaviša Kuzmanović iz Beograda da neko ne izvede nekakve zaključke. Uostalom postupak je prebačen makedonskom sudstvi i on još traje.

offline
 • Pridružio: 26 Feb 2004
 • Poruke: 2510

@knkswviz
Citat:... a na kamionu se ni točak nije udubio od udarca
Kako izgleda kada se točak udubi?

Teško je suditi na osnovu slike koju si postavio i teksta kojeg, recimo ja, ne razumem.
I kakve uopšte ima veze koliko je težak Tuareg? Ako ti nešto znači onakav kamion sa prikolicom prazan teži od 10 do 14 tona. A ako je natovaren dodaj još oko 20 tona.
Neočekuj velika oštećenja na kamionskoj prikolici još naročito ako je tačka kontakta kamionska guma. Pričam iz ličnog iskustva.

Ne treba praviti teoriju zavere. Siguran sam da je uviđajem utvrđeno ko je i šta je uzrok nezgode. Prema tome sačekajmo zvanično saopštenje.

offline
 • SSpin 
 • Saradnik foruma
 • Pridružio: 09 Dec 2004
 • Poruke: 6488
 • Gde živiš: Nis -> ***Durlan City***

Od nesrece traze popularnost = zaradu . Stakori Sad

offline
 • Rogi  Male
 • Mod u pemziji
 • Najbolji košarkaš koji
 • je ikada igrao ovu igru
 • Pridružio: 31 Avg 2005
 • Poruke: 11687

Objavljena poštanska marka sa likom Tošeta Proeskog
Tragično preminuli makedonski pevač Toše Proeski ovekovečen je na poštanskoj markici, koja je svečano predstavljena u subotu, u njegovom rodnom Kruševu.

"Saosećajući se sa bolom tvojih roditelja i celog naroda, Toše, posvećujemo ti marku da putuje svetom, kako bi ti ostao večan", rekao je direktor "Makedonske pošte" Sadul Iziri, prenosi Mondo.

Štampanje marke na kojoj je lik popularnog pevača prvi je potez Koordinacionog tela za zaštitu lika i dela Proeskog, koje je osnovala makedonska Vlada.
Predstavljanju marke, štampane u milion primeraka, prisustvovali su roditelji, rodbina i veliki broj poklonika pokojne makedonske pop zvezde.

Pokrenuta je i inicijativa za osnivanje fondacije "Toše Proeski" za izgradnju i uredjenje spomenika i muzeja u Kruševu, njegovom rodnom mestu, gde bi bile održavane tradicionalne muzičke manifestacije u njegovu čast.

Todor Toše Proeski poginuo je 16. oktobra u saobraćajnoj nesreći na autoputu Zagreb-Lipovac, kod Nove Gradiške, u 26. godini života.


Izvor: http://www.blic.rs/zabava.php?id=23571

offline
 • Pridružio: 23 Jun 2004
 • Poruke: 3996

Iako su od tragične smrti makedonskog pop pjevača Toše Proeskog prošla već gotovo tri mjeseca, priče o njegovom glazbenom radu, kao i o njegovoj dobroti ne prestaju. Ovaj put u priču se uključio i Vatikan. Naime, u specijalnom božićnom programu Televizije Vatikan, koja se emitira na četrdeset jezika, velika minutaža posvećena je tragično nastradalom pjevaču Toši Proeskom i otkriću da je mladi pjevač bio član humanitarne organizacije "Majka Tereza". Podsjetimo da se ta katolička misionarka rodila u Skoplju.

U reportaži su prikazani Tošina duhovna posvećenost Bogu i humanitarni rad. Između ostalog, gledatelji su mogli vidjeti kako je popularni balkanski pjevač svoj kratki vijek posvetio vjeri, Crkvi i dobrotvornom radu. Rečeno je kako su njegovi stihovi i glazba u stvari bili molitva.

Članovi organizacije "Majka Tereza" odlučili su pokrenuti realizaciju ideje po kojoj bi Toše, iako pravoslavac, bio kanoniziran za sveca u Kući sestara Majke Tereze u Vatikanu.

Ovaj prijedlog se potkrepljuje činjenicom da je Toše sudjelovao u mnogim humanitarnim akcijama i pomagao ljudima bez obzira na vjeru i naciju. Pjevao je na makedonskom, vlaškom - jeziku svoje majke Dominike, srpskom, engleskom, hrvatskom, španjolskom, talijanskom, ruskom...

Na svom posljednjem koncertu dobio je nagradu, statuu Majke Tereze, koju je odmah predao svojoj majci, izjavivši kako su ga upravo roditelji odgojili da pomaže drugima kad god mu se ukaže prilika.

Njegova sestra Dora istaknula je kako su kovčezi njezinog brata koji su doneseni s mjesta nesreće bili puni ikona različitih svetaca.

U Skopju je prije par dana predstavljena skulptura Toše Proeskog. Za pravoslavni Božić skulpturu je napravio poznati akademski slikar i kipar iz Strumice Mitko Tošev. Muzej u kojem je izložena skulptura također nosi naziv kao i humanitarna organizacija čiji je član bio Toše - "Muzej Majke Tereze".

Izvor: Jutarnji list

offline
 • Pridružio: 07 Jan 2006
 • Poruke: 963
 • Gde živiš: Skopje

Smem li da postavim novu pesmu Bez Tebe ?

Kvalitet je veoama los, sa nekog radija snimljena, da bi je culi....

Veoam tuzna pesma Sad

http://rapidshare.com/files/94516985/To_e_Proeski_-_Bez_Tebe.mp3.html

Ne zamerajte mi, znam pravila, ali ovo je documentarna snimka....

Dopuna: 15 Mar 2008 1:55

Citat:
petition overview | letter
Tose Proeski on ESC 2008
Target:
Serbian national public broadcaster RTS

Sponsored by:
Tose Proeski fun club forumWe, the undersigned, the Fans of Tose Proeski and the Eurovision Song Contest, are starting this petition in order to pay a respect to the tragically deceased singer Tose Proeski during the semi-finals or final Eurovision Song Contest in Belgrade...
If RTS (Serbian national public broadcaster) could spare a few minutes for him, and during the interval act play one of his songs, it would mean a lot to his fans all over the world. It's the least we can do and he deserved it without a doubt.
We have lost our angel and all we have left are his songs, which we want to echo outside our borders, all around Europe and the world because we believe that it is the least we can do to repay for all he has given us through his short life.

We appreciate your support and thank you in advance.


http://www.thepetitionsite.com/1/tose-proeski-on-esc-2008Izvolite potpisati peticiju ..........

Dopuna: 20 Mar 2008 0:17

Pogledajte galeriju fotografija iz Tosevog doma u Skopskom naselju Zlokukani.....http://images.mt.net.mk/FFileGalerija.aspx?GalerijaName=tose_kuka

Dopuna: 23 Mar 2008 21:23

..............

.........

..........Moi su danas bili u Krusevu, slikali... ne znam sta da vam kazem... ljudi neprestano dolaze... kao na adzilak neki.........

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 722 korisnika na forumu :: 39 registrovanih, 4 sakrivenih i 679 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3028 - dana 22 Nov 2019 07:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Sale, A.R.Chafee.Jr., ALBION101, amaterSRB, Apok, Atomski čoban, BlackPhantom, Botovac, cenejac111, dane007, Dimitrise93, Dorcolac, Dzokilla, ekser222, eulereix, FOX, francf, HrcAk47, Ilija Cvorovic, Ilija Grubor, indja, Krusarac, Marko Marković, Markoni29, Misha V, nebkv, nsguy, ofbeyond, repac, rovac, ruma, segax1, sizif, stug, Toni, vlvl, W123, Warhawk, x9