Nelegalna kanalizacija

1

Nelegalna kanalizacija

offline
  • Pridružio: 07 Sep 2012
  • Poruke: 172

Zanima me da li je moguce uklanjanje, od strane inspekcje, ceve koja je postavljena i zakopana u zemlju i preko nje presvucen asfalt jer se ista nalazi na javnoj povrsini,a koju je komsija postavio od svog pomocnog objekta kroz put pa do reke i na takav nacin ispusta fekalije,i ostale otpadne vode iz svog domacinstva.Wc,ves masina,ispust iz kupatila,osoka iz stale....


Da li bi Ministarstavo ekologije i zastite zivotne sredine zahtevom da izadje na teren i ustanovi stepen zagadjenja,postupilo po prijavi gradjanina,s obzirom da je visegodisnjim izlivanjem fekalija doslo do znatnog zagadjenja kako flore tako i faune?
Da recimo zatrazim uzimanje uzoraka iz reke te na takav nacin da se pristupi utvrdjivanju stepena zagadjenja jer je cev postavljena direkt u reku.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • _Sale  Male
  • Prijatelj foruma
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 13392
  • Gde živiš: Z-moon

Inspekcija ne uklanja cev, ona daje nalog za uklanjanje onom ko je postavio, a podnosi i prijavu.
Ako on to ne uradi, onda troškovi uklanjanja idu njemu na teret.
Tako bi trebalo, a kako će biti - zavisi od mnogo toga.



offline
  • Pridružio: 07 Sep 2012
  • Poruke: 172

_Sale ::
kako će biti - zavisi od mnogo toga.


Sale od cega najvise zavisi uklanjanje,da li bi mozda bila prepreka jer je asfaltiran put?
To je vise neki sporedni sokak,nije glavni put.

offline
  • _Sale  Male
  • Prijatelj foruma
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 13392
  • Gde živiš: Z-moon

Mislio sam na efikasnost države kao najveću prepreku.
Da se ja pitam, ne bih vadio cev, već bi onemogućio njeno korišćenje (napunio je betonom ili neko slično rešenje).

offline
  • Cigarette Smoking Man
  • Pridružio: 14 Feb 2005
  • Poruke: 9113
  • Gde živiš: Beograd

Komunalna inspekcija izlazi na teren, utvđuje činjenično stanje a zatim izdaje rešenje i rok za uklanjanje cevi. Ako on sam ne ukloni to će uraditi opština/grad preko svojih izvršilaca a troškove će naplatiti sudskim putem. Izvođači ne moraju da izvade celu cev čime bi oštetili asfalt i napravili mnogo veću štetu i trošak. Mogu je zapečatiti ili iseći i izvaditi u delovima koje ne pokriva asfalt.

Šta je problem? Novac. Smile Po našem zakonu, na prvu intervenciju ne izlazi policija pa prva intervencija retko kada uspe pošto taj čovek uglavnom izađe pred izvršioce, baca se pred bager, poliva benzinom i slično.. Tek na drugo izvršenje se poziva policija. Samo izlazak izvršioca (uglavnom privatna firma koja ima ugovor sa opštinom/gradom) košta između 500-1000€, bez rada, i u zavisnosti od posla. Recimo, za taj posao bi bili potrebni, bager, utovarivač, kamion, rukovaoci tim mašinama, radna snaga.. Naplata preko suda ide jako sporo i teško pa je potrebno mnogo vremena dok se naplati posao od "optuženog". Opštine nemaju novca, budžeti su im priličo siromašni i to je najveći problem. Zato se takvi poslovi rade po prioritetima. Koliko je to zaista bitno u odnosu na nešto drugo, koliko građana je obuhvaćeno tim problemom i tako dalje..

U svakom slučaju, oni pišu prijavu i ide u program za izvršenje a kada će se izvršiti možda ni oni ne znaju..

offline
  • Pridružio: 07 Sep 2012
  • Poruke: 172

_Sale ::Mislio sam na efikasnost države kao najveću prepreku.
Da se ja pitam, ne bih vadio cev, već bi onemogućio njeno korišćenje (napunio je betonom ili neko slično rešenje).




To nije moguce izvesti sa betonom zbog konfiguracije terena,ona jeste otvorena sa pocetku pre samog otvorenog kanala,pa se potom sliva iz kanala kroz cev,jer eventualno bih onemogucio svega jednom korisniku ispustanje fekalija,dok bi ostali nesmetano koristili.

Tako da je jedino resenje uklanjanje celokupne cevi.


Sto se tice pecacenja ispusnog dela na cevi,
to je moguce uraditi samo na pocetku kod prvog korisnika,dok su ostali uradili bez otvorenog dela,vec su ispusne otvore sa manjim cevima napravili takozvanu mrezu koja im je sprovedena iz domacnstva,a u glavnu cev,


Tu saht ne postoji vec samo direktno ispustanje otpadnih voda i fekalija.






rapha ::Komunalna inspekcija izlazi na teren, utvđuje činjenično stanje a zatim izdaje rešenje i rok za uklanjanje cevi. Ako on sam ne ukloni to će uraditi opština/grad preko svojih izvršilaca a troškove će naplatiti sudskim putem. Izvođači ne moraju da izvade celu cev čime bi oštetili asfalt i napravili mnogo veću štetu i trošak. Mogu je zapečatiti ili iseći i izvaditi u delovima koje ne pokriva asfalt.

Šta je problem? Novac. Smile Po našem zakonu, na prvu intervenciju ne izlazi policija pa prva intervencija retko kada uspe pošto taj čovek uglavnom izađe pred izvršioce, baca se pred bager, poliva benzinom i slično.. Tek na drugo izvršenje se poziva policija. Samo izlazak izvršioca (uglavnom privatna firma koja ima ugovor sa opštinom/gradom) košta između 500-1000€, bez rada, i u zavisnosti od posla. Recimo, za taj posao bi bili potrebni, bager, utovarivač, kamion, rukovaoci tim mašinama, radna snaga.. Opštine nemaju novca, budžeti su im priličo siromašni i to je najveći problem. Zato se takvi poslovi rade po prioritetima. Koliko je to zaista bitno u odnosu na nešto drugo, koliko građana je obuhvaćeno tim problemom i tako dalje..

U svakom slučaju, oni pišu prijavu i ide u program za izvršenje a kada će se izvršiti možda ni oni ne znaju..




Da li je moguce u postupku izvrsenja da opstina kaze ok nemamo ugovor sa firmom koja je angazovana za uklanjanje postavljene cevi u zemlji?

I onda ide klasika opstina nema novca i nije prioritetno uklanjanje cevi iako zagadjuje fekalijama reku,

fakticki prebacuju odgovornost jedni na druge i u postupku izvrsenja resenje se nikad ne izvrsi i ne ukloni jer opstina nema srdstva ni mehanizaciju ni ugovor,

kolike su realno sanse za takav scenario?

bukvalno je zagadjivac Zakonom zasticen,

pod parolom nije prioritet i nije toliki stepen zagadjenja od recimo 7 ili 8 korisnika koji i ne zagadjuju mnogo,

offline
  • _Sale  Male
  • Prijatelj foruma
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 13392
  • Gde živiš: Z-moon

Ti reče da je cev postavio komšija, sad ispade da pola ulice koristi tu cev ... Laughing

offline
  • Pridružio: 07 Sep 2012
  • Poruke: 172

_Sale ::Ti reče da je cev postavio komšija, sad ispade da pola ulice koristi tu cev ... Laughing


Komsija je prokopao,kupio cev u saradnji sa njima,i njima dao mogucnost pri samoj izgradnji da kada mu plate odredjenu nadoknadu da se sa manjom cevi iz svog domacnstva prikljuce na istu,na ovu glavnu cev,oni su saucesnici jer su svesno pristali na izvrsenje i zagadjenje.


Da li je moguce u postupku izvrsenja da opstina kaze ok nemamo ugovor sa firmom koja je angazovana za uklanjanje postavljene cevi u zemlji?
I na osnovu toga da se kanalizacija koristi neometano,ko je onda u tom slucaju apriori nadlezan?

offline
  • Cigarette Smoking Man
  • Pridružio: 14 Feb 2005
  • Poruke: 9113
  • Gde živiš: Beograd

Za sve javne površine nadležne su isključivo komunalna inspekcija i komunalna policija. U slučaju izlivanja fekalija u reku, tj. zagađivanja okoline pomoć možeš potražiti i od ekološke inspekcije ali mala je verovatnoća da će ti oni pomoći već se drži komunalaca.

Može da se desi takav scenario ali teško. Generalno, firme koje rade izvršenja su uglavnom građevinske sa širokim spektrom poslova koje mogu da urade. Praktično mogu da urade bilo šta, naravno ako im se plati.

Scenario gde ti kažu da opština nema novca je mnogo realniji. To izvršenje košta nekoliko hiljada evra a u svakoj opštini, nažalost, ima gomila sličnih slučajeva, nelegalnih privremenih objekata, nelegalnih građevinskih objekata.. Prioritet su objekti koji prave problem velikom broju ljudi, nelegalni objekti koji su napravljeni na infrastrukturi (ulice, šahtovi, stanice za električnu mrežu..), i tako dalje.

Najveći problem su sudovi jer se presporo novac vraća. Prosečna opština (u Beogradu koja je mnogo bogatija od dobrostojeće u Srbiji) recimo ima 3-5 miliona dinara za takve stvari godišnje, što iznosi možda 10 izvršenja u zavisnosti od toga šta se izvršava. Novac daj bože da stigne za 2-3 godine. Dodaj tome nekoliko urgentnih ili prioritetnih izvršenja i dobieš sliku koliko su ta sredstva ustvari minorna u odnosu na to koliko problema ima.

Takođe, kada nema para a nema ih nikada, često se radi rebalans budžeta pa se pare obično uzimaju iz izvršenja, kulture i sporta da bi se dodala recimo za škole, obdaništa, socijalnu pomoć, itd..

offline
  • Pridružio: 07 Sep 2012
  • Poruke: 172

rapha,
ukoliko opstina nece ili ne zeli da pristupi izvrsenju,sta se u tom slucaju dalje radi?
Da li bi bila moguca tuzba i koja?
Ili im je ostavljena takva mogucnost da po slobodnoj volji odredjuju prioritete na osnovu slobodne njihove ocene.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1087 korisnika na forumu :: 50 registrovanih, 8 sakrivenih i 1029 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, AF-1, aramis s, armor, BlekMen, Bobrock1, bokisha253, bufanje, Danijel99, dekan.m, Denaya, Dimitrise93, djboj, Djokkinen, DonRumataEstorski, draganca, esx66, FileFinder, Futurama, Georgius, goxin, Grah0, ikan, kikisp, Klecaviks, Kubovac, kunktator, laurusri, Luka Blažević, mercedesamg, Mercury, mgolub, milenko crazy north, miodrag, mnn2, nextyamb, opt1, pein, raso7, RecA, ruger357, Shinobi, Smiljke, Stoilkovic, Tragač, Vatreni Zmaj, VojvodaMisic, YugoSlav, šumar bk2, 1107