tenis: Novak Đoković obezbedio je i drugo odličje za Srbiju, a kog sjaja će biti, saznaćemo nakon današnjeg finala protiv Španca Karlosa Alkaraza, trenutno trećeg na ATP listi. Prethodno, Đoković je u četvrtfinalu bio bolji od Grka Cicipasa 6:3, 7:6, a u polufinalu i od Italijana Lorenca Muzetija 6:4, 6:2.
atletika: Angelina Topić (skok uvis) ostvarila je plasman u finale skokom od 192cm. Nažalost, ispostavilo se da se Topićeva tokom tih kvalifikacija povredila (naprsnuće fibule desne noge), zbog čega je nećemo videti u večerašnjem finalu. S obzirom na okolnosti, možemo samo uputiti sve pohvale na njenu adresu i poželimo joj brz oporavak i uspešan nastavak karijere.
Njen kolega iz reprezentacije, bacač kugle Armin Sinančević, nije uspeo da se plasira u finale, pošto je u kvalifikacijama bacio 19,31m što je bilo dovoljno za 24. mesto u ukupnom plasmanu.
košarka: ženska reprezentacija poražena je od Španije 62:70 i zauzela drugo mesto u grupi A, uz prethodno obezbeđen plasman u četvrtfinale. Čudan meč naših devojaka koje tokom prve tri i početkom poslednje četvrtine nisu ličile na sebe, pa je rival u jednom tremutku u poslednjem periodu imao i +23 (61:38). Ipak, u tom delu igre Srbija se i probudila, u samoj završnici prišla na -6 (62:68), ali više od toga nije moglo. Spuštanje razlike, međutim, pokazalo se značajnim, pošto bi u slučaju povoljnih rezultata u grupama B i C, Srbija mogla biti najbolji drugoplasirani tim prve faze i samim tim u povoljnijem položaju pred žreb za nastavak takmičenja.
Košarkaši su u trećoj utakmici tek u poslednjem periodu opravdali ulogu favorita u duelu sa borbenom ekipom Južnog Sudana i rezultatom 96:85 stigli do druge pobede i drugog mesta u grupi. Rival u četvrtfinalu biće Australija, a u slučaju pobede, rival u polufinalu, gotovo sigurno, biće prvi favorit turnira, SAD.
Basketaši 3x3 danas igraju poslednji meč grupne faze protiv Litvanije, a u međuvremenu su savladali Francusku 19:16, poraženi su od trenutno jedine neporažene Letonije 14:21, pa savladali Poljsku 21:12. Momci trenutno zauzimaju drugo mesto, a za direktan plasman u polufinale potrebna je pobeda nad Litvancima. U teoriji, drugo mesto moguće je i u slučaju minimalnog poraza poenom razlike, i uz uslov da SAD savladaju Holandiju.
Biciklista Ognjen Ilić bio je 64. u drumskoj trci dužine 272km sa zaostatkom od 19 minuta i 53 sekunde za pobednikom Belgijancem Evenpulom.
džudo: timski sastav reprezentacije osvojio je 7. mesto, nakon pobede u kvalifikacijama nad Holandijom 4:2, odnosno poraza od Japana 1:4 i u repesažu od Brazila, takođe rezultatom 1:4.
Odbojkaši su, nakon poraza od domaćina Francuske 2:3 i Slovenije 0:3, konačno upisali pobedu preokretom protiv Kanade 3:2 (16:25, 22:25, 26:24, 25:19, 18:16), ali su u ukupnom plasmanu bili najslabija trećeplasirana ekipa u grupama, pa turnir završavaju kao devetoplasirani.
Vaterpolisti su konačno ličili na onu ekipu koju poznajemo i ubedljivo savladali domaćina Francusku 15:8, čime je obezbeđen plasman u četvrtfinale, da li sa treće ili četvrte pozicije u grupi, o čemu će odlučiti poslednje kolo u kojem se Srbija sastaje sa Mađarskom.
Htedoh da pišem juče posle finala tenisa, počinjao sam nekoliko puta i na kraju odustao... Kakav meč!!! Dva seta i skoro tri sata! Čini mi se da sam gledao mečeve u pet setova koji su trajali kraće. Sjajan je bio i Karlos Alkaraz, ne bi bilo nepravedno da je meč nakon onog neverovatnog devetog gema prvog seta krenuo u drugom smeru, ali uz nesporni talent mladog Španca, njegovi mladost i brzina ipak nisu bili dovoljni za Novakove želju i iskustvo.
Košarkašice će se u četvrtfinalu sastati sa Australijom, bronzanom sa Svetskog prvenstva 2023. ali i ekipom koja od OI u Londonu 2012. još uvek čeka odličje. Pobednika tog duela najverovatije čekaju prvi favoriti SAD, čiji će rival biti najprijatnije iznenađenje turnira Nigerija.
Razočaranje stiže sa basketa 3x3 gde je naša selekcija najpre poražena od Litvanije 18:20 zbog čega je zauzela 4. mesto, da bi u četvrtfinalu usledio i poraz od domaćina Francuske 19:22, a koju smo pre toga savladali u grupi, što je označilo kraj snova o medalji. Francuska je, inače, nakon mršavih 3/4 u grupi stigla do finala preko Srbije i do tog momenta neporažene Letonije, dok je Srbija rangirana kao peta.
Biciklistkinja Jelena Erić zauzela je 66. mesto u drumskoj trci.
Odbojkašice su poražene u trećem meču u grupi od Kine 1:3 (25:21, 20:25, 22:25, 27:29) i sa trećeg mesta idu u četvrtfinale gde ih čeka vrlo težak i dobro poznat rival, Italija, koja je u prvoj fazi upisala sve tri pobede (Dominikanska republika, Holandija, Turska) uz samo jedan izgubljen set.
Vaterpolisti su u poslednjem meču u grupnoj fazi poraženi od Mađarske 13:17. nakon dobrog početka i vođstva 4:2, usledio je potop u drugoj i trećoj četvrtini u kojima je naš severni sused napravio 13:5 i praktično već tada rešio pitanje pobednika. Srbija ide u četvrfinale sa četvrtog mesta u grupi, a rival će biti Grčka.
Startovali su i rvači, ali prve vesti, nažalost, nisu dobre. Najpre je Stevan Mićić, aktuelni svetski prvak slobodnim stilom u kategoriji do 57kg i po mnogim prognozama jedan od favorita za medalju, morao da odustane od takmičenja zbog povrede, da bi kasnije Georgij Tibilov u prvom krugu kvalifikacija u kategoriji do 60kg grčko-rimskim stilom i pored ubedljivog vođstva 7:0 bio poražen od Turčina Enesa Bašara 7:8 i rangiran je kao 17. u ukupnom poretku.
atletika: Ivana Španović i Milica Gardašević zauzele su 16. i 18. mesto u kvalifikacijama skoka udalj i ostaju bez plasmana u finale. Takođe, učešće su u kvalifikacijama okončali i kopljašica Aleksandra Vilagoš koja je bila 13. odnosno Elzan Bibiću trci na 5000m koji je u ukupnom plasmanu bio 32.
Košarkaši su u najvećem zabeleženom preokretu u istoriji igara savladali Australiju nakon produžetka 95:90 (82:82), iako su Ozi tokom druge četvrtine imali čak i 24 poena prednosti (44:20, 46:22) i plasirali se u polufinale gde ih ponovo očekuje najteži mogući i rival iz grupe SAD.
Košarkašice su takođe u duelu sa Australijom poražene 67:85. Neka nada u preokret pojavila se početkom treće četvrtine kada su devojke smanjile visoku prednost rivalki na 39:50, ali tada je usledila serija Australijanki 17:0 što je i presudilo meč. Devojke završavaju olimpijski turnir kao šestoplasirane.
tekvondo: naš Rus Ljev Kornjejev u kategoriji do 58kg pobedio je u kvalifikacijama Senegalca Bukara Diopa, ali je u osmini finala poražen od Tunižanina Mohameda Halila Jednubija i završava svoje učešće na igrama.
Odbojkašice se opraštaju od Pariza porazom u četvrtfinalu od italije 0:3 (24:26, 20:25, 20:25) i tako prekidaju sjajan niz osvojenih medalja na velikim takmičenjima započet 2015. na Svetskom prvenstvu u Japanu. U ukupnom plasmanu Srbija je rangirana kao sedma.
Vaterpolisti su nakon neubedljivih igara u grupi u uzbudljivoj završnici savladali Grčku 12:11, pogotkom u poslednjim sekundama. Borba za medalje, u kojoj će prvi rival u polufinalu biti SAD već dugo godina predvođene našim trenerom Dejanom Udovičićem, izvojevana je golom u srpskim medijima, blago rečeno, preterano okarakterisanim kao ''pogotkom sa centra'' što ne odgovara istini i što nikako ne bi smelo da zavara.
rvanje: Mate Nemeš je u kategoriji do 67kg grčko-rimskim stilom poražen u kvalifikacijama od ukrajinskog predstavnika Parviza Nasibova, ali će nastupiti u repesažu protiv Kirgiza amantura Ismailova. Još jedna Rus pod srpskom zastavom, Aleksandr Komarov u kategoriji do 87kg savladao je Amerikanca Pejtona Džejkobsona, ali je zatim u četvrtfinalu poražen od Mađara Davida Lozončija i završava svoje učešće na igrama, koje su gotove i za našeg Gruzina Mihaila Kadžaju koji je u osmini finala do 97kg grčko-rimskim stilom poražen od Egipćanina Mohameda Gabra.
Добро је што су текстови у штампи пред полуфиналну утакмицу са Америма поново дотакли дно а још са одлуком да тренирају на дан утакмице, ината неће недостајати.
Dopuna: 08 Avg 2024 20:52
Ни судије не заостају, шијемо их на полувремену, још увек не схватају.
Dopuna: 08 Avg 2024 22:05
Попустише и остали пред крај са уморним Јокићем, ипак су Амери одржали јак притисак и искористили друго изједначење уз помоћ судија, непостојећа 4. лична Јокићу, +6 за Пиндосе и још одузета лопта, али то се знало и видело од почетка.
Било би занимљиво видети како би било да је Гудурић остао до краја, са увођењем Плавшића као изненађење.
Odlične prve tri četvrtine, ne do 36/37. minuta kako mnogi naglašavaju, jer smo celu tu poslednju četvrtinu odigrali jako loše. Primera radi, od ukupno sedam izgubljenih lopti, tri smo izgubili u tom periodu, od toga dve u samo 15-ak sekundi manje od dva minuta pre kraja. Nasuprot tome, rival je imao deset izgubljenih lopti, ali samo jednu u tom delu igre. Naizgled ta razlika nije velika, ali pri neizvesnom rezultatu i sa jakim rivalom - previše. U tih poslednjih nekoliko minuta Ameri su se rezultatski potpuno vratili, a rezultat samo tih poslednjih deset minuta mnogo govori - 15:32
Uz sudijski kriterijum koji je dozvoljavao mnogo kontakta i tolerisanja onog američkog poslovičnog grešenja u vođenju lopte u odnosu na FIBA pravila (ekstra korak), epilog teško da je mogao biti drugačiji. A, inače, uvek na olimpijadama i svetskim prvenstvima ima prigovora po pitanju suđenja, da već postaje činjenica da taj kontinentalni ključ do igara dovede sudije koje jednostavno nemaju ni iskustvo, ni znanje; neko je za poređenje napisao da smo daleko kvalitetnije suđenje videli na turniru 3x3. Trener Pešić žalio se posle kako je Jokić bio svega četiri puta na penalu, ali ukupan broj penala na obe strane (mi 12, Ameri 14) ne ide mu u prilog, već govori o kriterijumu koji su sudije imale tokom celog meča.
Hvatamo se za detalje, ali takvo suđenje bilo je tokom celog meča, a jedino što nije bilo isto, bila je naša igra u poslednjoj četvrtini. Taj 4. faul Jokića npr. Mislim da jeste bio prekršaj, ali veliko je pitanje da li je Durant zaista istovremeno ispalio trojku koju su sudije priznale. Prema snimku, mislim da je zakasnio...
Ипак су им биле чудне реакције када су губили и са 16 поена разлике, само нервоза, нигде неверице као са прве утакмице.
Изашао је и Алекса Аврамовић коме је ишло када је најпотребније, баш као у финалу са Немцима...
Али остаће за памћење да су сами попили њихову омиљену ноу флај зону и да до сада на овој Олимпијада нико није успео да им се супротстави сем наше репрезентације.