2

• Pridružio: 03 Mar 2005
  • Poruke: 1163

ZOI (hokej): Švedska u finalu!

Hokejaši Švedske prvi su finalisti turnira na Zimskim Olimpijskim igrama u Torinu.

Švedjani su potpuno zasluženo, ubedljivo pobedili Češku sa 7:3 (2:1, 4:2, 1:0) i osigurali su najmanje srebrnu medalju. U finalu Švedska će igrati sa pobednikom meča Rusija-Finska.

Početak susreta najavio je pravi rat na ledu. Švedjani su poveli već u 1. minutu preko Modina, a samo dva minuta kasnije Česi su izjednačili golom Filipa Kube. Ipak, Švedjani odlaze na prvi odmor sa golom prednosti, jer je u 14. minutu Per Johan Akselson realizovao sjajnu akciju “vikinga”.

Druga deonica počela je kao i prva – golom za Švedsku. Ovog puta strelac je bio Henrik Sedin, koji je pratio akciju brata blizanca – Danijela Sedina. Samo tri minuta kasnije (24. minut) Švedjani postižu još jedan gol preko Kristijana Bakmana, a u 28. minutu na semaforu je stajalo velikih 5:1. Strelac petog gola bio je Jorgen Jonson.

Činilo se da je već tada pobednik odlučen. Iz igre je izašao indisponirani golman Češke Milan Hnilička, a to kao da je bio znak za Čehe da krenu odlučnije i uspevaju da se vrate u meč sa dva gola. Najpre je Aleš Hemski u 31. minutu smanjio na 5:2 sa igračem više, da bi samo minut kasnije Česi postigli još jedan gol preko Vaclava Prospala.

Rezultat 5:3 bio je daleko podnošljiviji, ali je Danijel Alfredson u poslednjem minutu druge trećine ponovo doneo Švedjanima prednost od tri gola.

U poslednjoj trećini Švedjani su znalački čuvali prednost, a pred kraj meča su je i povećali sjajnim golom Tomasa Holstroma, koji je zakucao pak u mrežu.

(MONDO)

Dopuna: 25 Feb 2006 12:38

"Leteći Finci"

Finska je izvanredno odigrala protiv Rusije. Leteli su Finci po ledu, bili su neuhvatljivi za ruske bekove, igrali su maštovito, a golove su postizali "iz vica". Rusi su delovali potpuno nemoćno i "izgubljeno" na ledu.

Već u 6. minutu Finska je povela golom Vila Peltonena, što je bio i rezultat prve trećine. A onda je došla druga trećina u kojoj su se Finci još više razmahali i za četiri minuta postigli još dva gola. Najpre je u 30. minutu Toni Lidman povisio na 2:0, a treći gol delo je kapitena Saka Koivua.

Treći deo igre nije bio previše lep za oko, jer su se Finci opredelili na čuvanje visokog vodjstva, a tačku na meč stavio je Oli Jokinen u 50. minutu, posle sjajnog kontranapada.

Prvi napad Finaca dao je ukupno 12 golova na turniru i daleko su ispred ostalih.

(MONDO)

Dopuna: 26 Feb 2006 0:12

HOKEJ: Češka osvojila olimpijsku bronzu

Hokejaši Češke osvojili su u subotu bronzanu medalju pošto su u Torinu u meču za treće mesto pobedili Rusiju sa 3:0 (1:0, 1:0, 1:0).

Selekcija Češke igrala je znatno motivisanije od Rusa koji su u petak poraženi od Finske sa 4:0.

Rusi su 28 puta šutirali ka golu, ali bez rezultata, jer je Tomas Vahouk "spustio roletnu" na svoju mrežu.

Četiri minuta pre kraja meča, pri vodjstvu "knedlički" od 2:0, Rus Dajcev je dao gol koji poništen, pošto je u stilu bejzbol igrača, previsoko podigao palicu. Nakon toga besni ruski reprezentativac je glavom udario sudiju u ruku i zaradio isključenje.

"Zbornaja komanda" je u poslednjem minutu pokušala bez golmana da postigne utešni pogodak, ali je gol Martina Strake samo potvrdio trijumf Češke.

Subota, 25. februar 2006. 23:01

Jin Sun Ji iz Južne Koreje osvojila je drugu zlatnu medalju na Zimskim olimpijskim igrama u Torinu, pošto je trijumfovala u brzom klizanju na 1.000 metara.

Jin, sedamnaestogodišnja klizačica, i njena zemljakinja Čoi Eun Kjung išle su po svojoj uobičajenoj taktici zajedno, široko klizajući.

U vodjstvo su došle dva kruga pre kraja, ali je Čoi diskvalifikovana zbog blokiranja protivnice.
Jin ima zlato i sa 1.500 metara.

Kineskinja Vang Meng, koja ima titulu na 500 metara na ZOI u Torinu, osvojila je srebro, a njena zemljakinja i branilac titule Jang Jang bila je treća.

(Beta)

ZOI: Južnoj Koreji zlato u štafeti na 5.000 m
Subota, 25. februar 2006. 23:17

Brzi klizači Južne Koreje pobedili su u štafeti na 5.000 metara na Zimskim olimpijskim igrama u Torinu, čime su svojoj zemlji doneli šestu zlatnu medalju na ovom takmičenju.

Timovi Južne Koreje i Kanade bili su veoma blizu, smenjivali se iz sekunde u sekundu u vodjstvu, dok je publika snažno navijala.

An Hjun So, koji je nešto ranije klizao 500 metara u pojedinačnoj konkurenciji i osvojio bronzu, bio je iza Metjua Turkota u poslednjoj izmeni, ali je neverovatno ubrazao i na kraju doneo pobedu svom timu.

An je na ZOI došao u nadi da će osvojiti sva četiri zlata u klizanju na kratkim stazama. Uspeo je u tri - 1.000, 1.500 i u štafeti, a nije samo u trci na 500 metara.

Kanadi je pripalo srebro, a bronzu su osvojili klizači SAD.

(Beta)

Subota, 25. februar 2006. 22:51

ZOI: Ono zlatan u brzom klizanju na 500 m
Subota, 25. februar 2006. 22:55

Apolo Anton Ono iz SAD osvojio je zlatnu medalju u brzom klizanju na 500 metara na Zimskim olimpijskim igrama u Torinu.

To je prvo zlato tog Amerikanca na ovim Igrama. On je subotnjom pobedom sprečio An Hjun Soa iz Južne Koreje da uzme sva četiri zlata na kratkim stazama u Torinu.

"Oh, vau", bilo je sve što je uzbudjeni Amerikanac Ono uspeo da izgovori kada je prešao cilj i uzdignuo ruke, i sam iznenađen pobedom.

Korejac An je trijumfovao u trkama na 1.000 i 1.500 metara, bio je favorit i za 500, kao što je i tim Južne Koreje favorit za štafetu na 5.000 metara.

Ono je, medjutim, od samog starta finalne trke pokazao da neće dopustiti da An uzme još jedno zlato.

An je zaostao na početku i nije mogao da nadoknadi taj zastatak koliko god se trudio, na kraju je bio tek treći.

Srebro je pripalo Kanadjaninu Fransoa-Lui Tramble.

HOKEJ FINALE: Švedska - finska 3 : 2

ZOI: Milenković ponovo razočarao
Nedelja, 26. februar 2006. 15:25

Nakon što je u biatlonskoj trci na 20 kilometara uspeo da pobedi dvojicu takmičara, a zatim na duplo kraćoj deonici trojicu, reprezentativac SCG Aleksandar Milenković nije stigao na cilj nordiskog maratona (50 kilometara) na ZOI u Torinu.

Posle prve trke Milenković je loš plasman pravdao padom na drugom kilometru, a posle druge je rekao da je dobro trčao, ali da nije dobro gadjao. Ovog puta nije se pucalo, a Milenković srećom nije ni pao, medjutim, nije ni završio trku pošto je odustao 10 kilometara pre cilja.

Vršilac dužnosti predsednika Olimpijskog komiteta SCG Ivan Ćurković rekao je u subotu uveče RTS-u da je Milenković “heroj Olimpijade što se tiče SCG”, jer je završio prvu trku i pored pada, ali da je “to u domaćim medijima nedovoljno potencirano”.

Ipak, posle svega što je prikazao 39-godišnji Aleksandar Šuki Milenković čini se da je prethodne četiri godine mogao pametnije da utroši, nego što se “pripremao” za Igre u Torinu.

U foto finišu zlato za Di Ćenta

Zlatnu medalju u maratonu osvojio je Italijan Djordjo di Ćenta koji je do pobede stigao u foto finišu kakav se vidja samo u atletskim sprinterskim disciplinama.

Pred desetak hiljada svojih zemljaka, Di Ćenta je kroz cilj prošao svega osam desetih delova sekunde ispred Rusa Evgenija Dementijeva, koji je skokom kroz ciljnu liniju uspeo da osvoji srebrnu medalju ispred Austrijanca Mihaila Botvinova

Nakon gledanja foto finiša, utvrdjeno je da je Dementijev za jednu desetinku sekunde bio brži od Botvinova.

Razlika izmedju prvog i drugog, kao i drugoplasiranog i trećeplasiranog takmčara najmanje je u ovoj disciplini u istoriji Olimpijskih igara. Nikada se, takodje, nije desilo da prva trojica kroz cilj prodju u okviru jedne sekunde.

Pored toga, Di Centa, brat bivše olimpijske pobednice Maneule di Ćenta, ušao je u anale kao prvi sportista koji je trijumfovao u skijaškom maratonu - a da nije iz skandinavskih zemlja ili iz Rusije.

(MONDO)

Igre u Torinu bile su "čiste"
Nedelja, 26. februar 2006. 23:18

Zimske olimpijske igre u Torinu, posle 16 dana takmičenja, više od 800 testova urina i 362 testova krvi, mogu se smatrati "čistim", s obzirom na to da je na doping kontroli "pala" je samo jedna takmičarka.

Iako je poslednjih sedam dana stranice novina punila priča o austrijskim biatloncima kojima je policija upala u sred noći sumnjajući da su koristili nedozvoljena sredstva, činjenica je, za sada, da je dopingovana bila samo Ruskinja Olga Piljeva.

Ona će morati da vrati srebrnu medalju osvojenu u biatlonu, pošto je utvrdjeno da je koristila nedozvoljene supstance.

Zbog povišenog nivoa hemoglobina, na ZOI u Torinu, iz zdravstvenih razloga suspendovano je na pet dana 12 biatlonaca.

U poredjenju sa "rekordnim" Olimpijskim igrama u Atini 2004. godine, kada je sedam osvajača zlatnih medalja bilo dopingovano, a još 26 sportista prekršilo pravila o dopigu, Igre u Torinu su "čiste".

(Beta)

Zlatne Šveđane dočekalo 30000 ljudi

Više od 30.000 ljudi dočekalo je na Gradskom trgu u Stokholmu hokejaše Švedske, nove olimpijske šampione.

"Ovo je spektakularno, vratiti se kući i videti ovoliko ljudi na dočeku," rekao je kapiten ekipe Mats Sundin.

Najveće ovacije doživeo je Peter Forsberg, koji je postigao gol za zlatnu medalju 1994. godine, a asistirao je za odlučujući pogodak Lidstrema u nedeljnom finalu u Torinu.

Svečani doček pripreman je i u Finskoj, ali je 'srebrni tim' dočekalo samo nekoliko stotina navijača.

Izvor:b92

Ukupno su 1093 korisnika na forumu :: 49 registrovanih, 8 sakrivenih i 1036 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Asparagus, babaroga, bankulen, bojanM84, bokisha253, BORUTUS, BraneS, ccoogg123, CrazyDiablo, Dannyboy, djboj, Duh sa sekirom, dule10savic, GandorCC, GenZee, Georgius, havoc995, ikan, Ivan Campo, Karla, kunktator, kybonacci, ljuba, ljubacv, LUDI, Luka Blažević, Metanoja, mgolub, misa1xx, naki011, Nemanja.M, nenad81, operniki, Panter, Parker, raptorsi, royst33, sap, sasakrajina, savaskytec, slonic_tonic, solic, Stija zmija, theNedjeljko, VJ, vladulns, voja64, Wrangler