Tigar, vrsta koja nestaje

1

Tigar, vrsta koja nestaje

offline
  • Yela 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 28 Mar 2005
  • Poruke: 665
  • Gde živiš: Beograd

Tigar (Pantea tigris), najveća mačka na svijetu, koja je početkom 19. stoljeća nastanjivala kontinent Aziju sa više od 100000 jedinki, danas je rijetka životinja na rubu nestanka. Tri podvrste od njih osam – javanski, balijski i kaspijski tigar – potpuno su nestale, a broj živućih podvrsta kontinuirano se smanjuje zahvaljujući krivolovu, nestanku prirodnih staništa i fragmentaciji populacije.

Južnikoneski tigar (P.t. amoyensis) najrjeđi je među svim podvrstama sa samo 80 jedinki u prirodnom staništu. On je danas najugroženiji, najrjeđi i najbliži rubu nestanka. U izoliranim područjim istočne Rusije, sjeverne Kine i sjeverne Koreje (Jackson, 1993.) živi manje od 400 sibirskih tigrova (P.t. altaica), a u zaštićenim područjima Sumatre ima manje od 500 divljih sumatranskih tigrova (P.t. sumatrae) (Tylson i Brady, 1992).

Procjene pokazuju da je ukupan broj tigrova svih podvrsta sveden na 5000 do 7000 jedinki: Iako je tigar zakonom zaštićen u svim zemljama u kojima obitava, krivolov ne prestaje te izravno ugrožava već ionako oslabljene zajednice. Realno je očekivati da će tigar iz svog prirodnog staništa nestati prije 2010. godine, prema kineskoj tradiciji, dvijetisućitoj godini tigra. Što čovjek može učiniti za tu divnu životinju? Zoološki vrtovi diljem svijeta su poput Noine arke koja je nastojala spasiti ugrožene životinje. Razmnožavanje životinja u zatočeništvu prije desetak godina bilo je prilično neuspješno, a uginule životinje zamijenile bi nove dovedene iz prirode. Kako je danas broj tigrova u prirodi ekstremno mali (južnokineski tigar posljednji put je viđen u divljini prije 10 godina), ta praksa više ne dolazi u obzir. Mnogo se posvećuje njezi i zdravlju životinja te razmnožavanju životinja u zatočeništvu, pri čemu nije najvažnija kvantiteta, već kvaliteta. Svrha cijelog programa za spašavanje tigrova jest povećanje genetske različitosti tigrova u zatočeništvu koja je nužna za opstanak vrste. Populacija tigrova u zatočeništvu genetsko je "osiguranje" za budućnost onim zajednicama tigrova u divljini koje zbog fragmentacije populacije postaju sve slabije. Naime, zajednice su odvojene jedne od drugih zbog čovjekove intervencije u staništu, pa su osuđene na parenje unutar zajednice, što je genetski oslabljuje, a mladunci dolaze na svijet nesposobni za preživljavanje.



Svi svjetski programi razmnožavanja tigrova u zatočeništvu zalažu se za prirodni način parenja. Međutim znanost je napravila korak dalje istražujući i primjenjujući vrlo vrijedne reproduktivne tehnike, kojima se postiže brža i sigurnija izmjena genetskog materijala između životinja u zatočeništvu i u divljini te životinja uključenih u regionalne i svjetske programe za spašavanje vrste. Drugi aspekt te tehnologije jest razvijanje genetske banke. Pohranjeni genetski materijal čuva genetsku liniju životinja još dugo vremena nakon njihova uginuća, a u budućnosti se može iskoristiti u različitim istraživanjima te u reproduktivnoj biotehnologiji.

Do danas su se u razmnožavanju tigrova primjenile umjetna oplodnja, oplodnja in vitro te embriotransfer.

Tigrovi su spolno zreli u 3-4 godini života. To su sezonski poliestrične životinje, a parenje može biti sinhronizirano fotoperiodom. Faza anestrusa traje 7-8 mjeseci, a faza estrusa i ovulacije nastupa u siječnju i ranom lipnju. Parenje tigrova (kao i drugih mačaka) naizgled djeluje kao borba na život i smrt. Ženka koja je dozivala mužjaka nekoliko dana počinje mijenjati svoje ponašanje. Ona se valja, okreće i ogledava na stražnji kraj. Grbljenje leđa u prisutnosti mužjaka znak je da je spremna za parenje. Mužjak je opasuje, pri čemu je grize za leđa i vrat. Kopulacija traje samo nekoliko sekundi, no par se može pariti i više puta unutar jednog sata, čime se povećava mogućnost oplodnje. Ženka nosi 100-108 dana. Budući da cijelo vrijeme trudnoće mora loviti, kratak period trudnoće pomaže joj opstanak. Dobit za nju je dvostruka: ne može postati toliko velika da se ne bi mogla kretati i nastaviti loviti a tigrići se rađaju slijepi i bespomoćni, što joj daje sigurnost da će ostati na mjestu gdje ih je sakrila dok je ona u lovu. Tigrovi obično imaju mala legla, jedan do četiri tigrića. Najveće leglo zabilježeno je u Marine World Africa USA, gdje se izleglo osam tigrića. Mladunci su potpuno ovisni o majci do 18. mjeseca života, a onda počinju pokazivati prve znakove "odraslosti". Ženka za vrijeme brige o potomcima ne pokazije spolni žar. O prirodnom parenju tigrova uči se uglavnom promatrajući tigrove u zatočeništvu.



UMJETNA OPLODNJA

Umjetna oplodnja jest metoda kad se sperma uzeta od mužjaka aplicira u vaginu ženke, a do oplodnje dolazi u jajovodu. U tigrova ovakav konvencionalni način nikada nije urodio plodom. Naime, u tigrova vaginalno aplicirana sperma ne prenosi se do jajovoda gdje se spajaju muška i ženska spolna stanica, pa je oplodnja onemogućena. Budući da se tom metodom nije postiglo željeno, pokušalo se s aplikacijom sperme u neposrednoj blizini mjesta oplodnje metodom laparoskopije. Laparoskopija je neinvazivna dijagnostička metoda koja se služi malom kamerom na kraju fleksibilne cijevi-laparoskopom. Laparoskop se uvodi kroz ranicu na stijenci trbušne šupljine (abdomenu) i omogućuje nam uvid u stanje reproduktivnih organa, kao i aplikaciju sperme na željeno mjesto. Sperma se iglom aplicira u rogove maternice. Ta metoda je jednostavna i brza, a do oplodnje dolazi unutar 30 sati od osjemenjivanja (inseminacije). Zapreka u rutinskoj primjeni te metode jest poteškoća u pronalaženju optimalnoga hormonalnog tretmana kojim se inducira ovulacija, jer ženka tigra kao i drugih felida ne ovulira spontano, nego potaknuta koitusom. Također je vrlo teško odrediti najpovoljnije vrijeme inseminacije.

Usprkos poteškoćama, rođenje živih mladunaca je ohrabrujuće i upućuje na to da laparoskopska umjetna oplodnja ima velike mogućnosti i zasigurno će postati jednim od važnih "alata" u razmnožavanju ove vrste.

OPLODNJA IN VITRO (OIV) I EMBRIOTRANSFER

Što je oplodnja in vitro? To je spajanje muške i ženske spolne stanice izvan tijela ženke. Jajašca se od ženki uzimaju obično nakon ovulacije. Ženke se često hormonski tretiraju kako bi se postigao efekt superovulacije, tj. kako bi se dobilo više jajašaca, a samim bi se tim i povećala i mogućnost oplodnje.

Jajašca se oplođuju u Petrijevim zdjelicama. U zdjelici je medij (solucija soli, proteina i aminokiselina) koji omogućuje uvjete preživljavanja i jajašcu i spermiju. Medij je specifičan za svaku vrstu. Petrijevka se inkubira 12-48 sati, ovisno o vrsti, na tjelesnoj temperaturi. Nakon prve inkubacije jajašca se stavljaju u drugi medij koji će im osigurati potrebne uvjete za daljnje dijeljenje. Uspješno oplođena jajašca vraćaju se u reproduktivni trakt ženke gdje će se implantirati u materničnu stijenku. To je vrlo osjetljiva faza, u kojoj majčin organizam stvara vezu s embrijem i ako ga ne prepozna kao svoje jednostavno će ga odbaciti kao "strano tijelo".

Oplodnja in vitro (OIV) je vrlo moćna tehnika, jer ne zahtijeva prepoznavanje određene faze spolnog ciklusa (estrusa) ili ovulacije.

Kao i UO, mogla bi se primjenjivati za ubacivanje novih gena u populacije koje genetski stagniraju, spermom divljih mužjaka mogla bi se oplođivati jajašca ženki iz zatočeništva.

National Zoo u suradnji Henry Doorly Zoo iz Omahe i Minnesota Zoo, prvi put su primjenili tehniku OIV i ET u tigra 1990. godine. Šesnaest ženki hormonski je tretirano kako bi se inducirala aktivnost jajnika. Od svake je dobiveno 20 oocita. Strukturalno tigrove oocite vrlo su slične onima u domaće mačke. Služeći se laparoskopom, jajašca su iz ovarijalnih folikula isisana kroz trbušnu stijenku, a potom su zajedno sa spermom kultivirana u laboratorijskom inkubatoru. Jajašca se in vitro dijele bez teškoća do stadija kasne morule, a djelomična blokada dijeljenja nastaje u fazi blastociste. Nakon 30 sati jajašca su pregledana i ona koja su započela dijeljenje implantirana su kirurški u jajovode šest surogatnih ženki. Gravidna je ostala jedna ženka, a mladinci su nakon 107 dana od embriotransfera doneseni na svijet carskim rezom.

Na žalost, reproduktivna biotehnologija još se ne primjenjuje u rutinskom uzgoju tigrova, premda su mogućnosti velike, a rezultati govore da je zaista napravljen uzbudljiv pomak u samoj primjeni. U bližoj budućnosti neke od tih tehnika bit će usavršene. Nadajmo se da će uspješnost njihove primjene pomoći očuvanju vrste za buduće generacije.



Jeste li znali?

Bijeli tigar nije podvrsta tigra, on nije ni albino, on je varijanta bengalskog tigra.
Tigrovi ne mogu presti, oni mogu samo režati.
Tigrovi su jedine prugaste divlje mačke. Pruge su tigrovima poput otisaka prstiju ljudima.
Na svijetu ne postoje dva jednako prugasta tigra.
Tigrovi obožavaju vodu!!!
Tigrovi ulaze u vodu leđima kako bi uvjek držali okoliš na oku.
U pravilu tigrovi izbjegavaju ljude.
Tigrovi komuniciraju mirisom i zvukom.
Tigrovi su dobri plivači, ali loši penjači.
Azija je jedini tigrov dom.
Sibirski tigar najveći je od svih podvrsta.
Drugo ime sibirskog tigra je mandžurski tigar.
Tigrovi love noću, orijentiraju se s pomoću vida i sluha, rijetko mirisa.
Izbjegavaju slonove.


www.inet.hr/priroda



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • gamzzy 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 24 Apr 2003
  • Poruke: 10725
  • Gde živiš: Novi Sad

Uvek se rastužim kada pročitam ovako nešto... Sad



offline
  • Yela 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 28 Mar 2005
  • Poruke: 665
  • Gde živiš: Beograd

Steta sto ne reaguju svi ljudi na taj nacin :-(

offline
  • Pridružio: 16 Jun 2005
  • Poruke: 2392
  • Gde živiš: Beograd

Strashno, jedna od mojih omiljenih zivotinja Sad

offline
  • Pridružio: 18 Jul 2003
  • Poruke: 4204
  • Gde živiš: U zlatnom kavezu

Takodje.
Inace kad sam pre par godina bio u beo zoo vrtu jedan tigar me je non stop pratio, ja na jednu stranuy kaveza on zamnon i seta se samo po toj polovini....
E sad sta mu je u vezi mene bilo zanimljivo ne znam mozda je samo nanjusio dobru veceru....Smile

offline
  • Pridružio: 24 Mar 2004
  • Poruke: 3962
  • Gde živiš: Zemun

Inace u mnogim emisijama sam slusao, negde sam i citao da je lav nepravedno krunisan u kralja zivotinja.
Dakle Tigar i Lav nemaju isto mesto boravka, tako da nikako nisu mogli da ukrste koplja, ali prem nekim naucnicima tigar je snaznija zivotinja od lava.
Ima vece misice, a i sto se tice velicine mislim da je i tu tigar u prednosti

offline
  • Yela 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 28 Mar 2005
  • Poruke: 665
  • Gde živiš: Beograd

@Svemirko
Imene bas zanima ko je lavu dao tu titulu, po meni definitivno bi tigar bio kralj zivotinja

offline
  • gamzzy 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 24 Apr 2003
  • Poruke: 10725
  • Gde živiš: Novi Sad

Pa... Lav se samo tako ponaša... možda je i on nekada bio najopasniji Laughing

offline
  • Pridružio: 24 Mar 2004
  • Poruke: 3962
  • Gde živiš: Zemun

@Yela
Pa mislim da je Lav dobio titulu jer najveci broj divljih macaka zivi u africi, a tamo se zna ko je gazda, tako da eto zaboravili na tigra. Ne samo macaka, nego eto da nazovem krupnih grabljivica mesozdera. Mada je mozda i griva malo uticala Smile
Ipak i dalje mislim da je tigar i brzi i snazniji od lava.

P.S. video sam na TV-u sibirskog tigra (beli) pa to je skoro kao pola slona ako ne i vece !

offline
  • Pridružio: 26 Sep 2005
  • Poruke: 155
  • Gde živiš: Vojvodina-Bačka Palanka

Ma nemojte da mi dirate LAVA on je definitivno KING !!! Wink

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 828 korisnika na forumu :: 29 registrovanih, 6 sakrivenih i 793 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: babaroga, Bane san, Brana01, dankisha, debeli, Dimitrise93, FileFinder, goxin, indja, JOntra, kjkszpj, Kubovac, kunktator, ladro, Mi lao shu, mikrimaus, Milos ZA, MilosKop, milutin134, mocnijogurt, Nemanja.M, Parker, procesor, Romibrat, Stija zmija, suton, TheBeastOfMG, Tvrtko I, vlad the impaler