Tiramisu

1

Tiramisu

offline
  • Pridružio: 28 Avg 2004
  • Poruke: 28
  • Gde živiš: Beograd

TIRAMISU

4 jaja,1/2 l mleka,1kašika Neskafe,10 kašika šećera ,40 piškota
500 g sremskog neslanog sira ,malo ruma,kakao (za dekoraciju)
2 vanil šećera

4 belanceta penasto umutiti sa 5 kašike šećera. U drugoj činiji umutiti isto tako 4 žumanceta sa 5 kašike šećera. U žumanca dodati sir i oba vanil šećera, umutiti, a zatim u to dodati belance i promešati da se ravnomerno sjedini. Nescafu rastopiti u mleku, dodati rum (sve ovo po ukusu) i onda piškote umakati (ne da se raspadnu) i redjati u posudu. Red piškota, red krema, red piškota, red kreme (u zavisnosti od dubine posude, ja pravim 2 reda).
Završni red je uvek krem, koji se na kraju pospe kakaom.
Poželjno je praviti tiramisu 1 dan pre služenja, jer je potrebno da odstoji u frižideru.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Goran 
  • Prof.Mr.Dr.Sci. Traumatologije
  • Pridružio: 05 Maj 2003
  • Poruke: 9977
  • Gde živiš: Singidunum

Sir????
Znatiželjan sam da probam ovo ali mi nelogično da u kolač ide sir! Shocked



offline
  • Pridružio: 28 Avg 2004
  • Poruke: 28
  • Gde živiš: Beograd

GoranK ::Sir????
Znatiželjan sam da probam ovo ali mi nelogično da u kolač ide sir! Shocked



Gorane probaj slobodno. Nisu italijani mutavi kada su pravili ovaj njihov čuveni kolač. Ne bi verovao koliko ima dobrih kolača i torti sa sirom samo ti to niko ne kaže dok ga jedeš.
Naravno sir mora biti neslan.

offline
  • Fej  Female
  • Super građanin
  • Pridružio: 25 Mar 2004
  • Poruke: 1293

GoranK ::Sir????
Znatiželjan sam da probam ovo ali mi nelogično da u kolač ide sir! Shocked


Nemci na primer luduju za kolacem od sira....Znas kako ukusno...

offline
  • gamzzy 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 24 Apr 2003
  • Poruke: 10725
  • Gde živiš: Novi Sad

Ja sam jeo kolače sa sirom i uopšte nisu loši Wink Treba probati Very Happy

offline
  • Pridružio: 01 Okt 2003
  • Poruke: 2383
  • Gde živiš: Beograd

A sad malo i nesto da naucite:)

Sirevi idu u kolace, one koji se prave kremasti, naravno sir ovde sluzi samo da poveze sve ostale sastojke, jaja, brasno, mleko, nesto sto mu dodje kao vezivo, e sad sto nama kad neko kaze sir prvo padne na pamet trapist, kackavalj i ostali tvrdi, polutvrdi, polumasni i ostali jednom recju SLANI sirevi to je problem samo nase kulture i nacina ishrane.

Sto se tice recepta za tiramisu koji je italijanska poslastica, u njega ide sir marcapone koji je neslan i sluzi samo za pravljenje poslastica. U nedostatku ovog sira, moze i sremski neslani sir ali takodje i slatka pavlaka.

E a sad moj recept, imam ga sigurno vec godinu dana i redovno po njemu pravim tiramisu, odlican je!

Potrebno je:

- 150 gr šećera
- 5 jaja
- 2 slatke pavlake
- dva pakovanja (oko 200 gr) piškota
- oko 3-5 soljica kafe (ja skuvam uvek malo vise jer piskota brzo i lako upija kafu)

U jednoj činiji umutiti cvrsto belanca zadim polako dodavati šećer  a zatim sasvim lagano mesati i dodavati zumance po zumance, dok se u drugoj činiji umuti slatka pavlaka, a zatim se ove dve mase sjedine. (sve se polako mesa da ne bi sneg od belanaca 'spao')

Piškote se umoče u crnu kafu (i ja u kafu dodam obavezno ruma, ali ovo je opciono!) (samo malo, pošto se brzo raspadaju) i slažu u činiju (najpogodnija je činija pravougaonog oblika, sa ivicama, naravno, slično posudi za đuveč). Zatim se prekrije slojem fila, pa ponovo piškote i tako dok ima fila. Obično od ove količine sastojaka postoje dva reda piškota.

Na kraju se odozgo narendiše dosta čokolade i činija se stavi u zamrzivač 2-3 sata. Posle toga, tiramisu bi trebalo da stoji u frižideru.

offline
  • Pridružio: 03 Apr 2004
  • Poruke: 4513
  • Gde živiš: Novi Sad

Ja obozavam tiramisu (u poslasticarnicama) ali nit sam osetio sir u njemu, niti sam ikada cuo da ide u njega.

offline
  • Goran 
  • Prof.Mr.Dr.Sci. Traumatologije
  • Pridružio: 05 Maj 2003
  • Poruke: 9977
  • Gde živiš: Singidunum

Fej ::GoranK ::Sir????
Znatiželjan sam da probam ovo ali mi nelogično da u kolač ide sir! Shocked


Nemci na primer luduju za kolacem od sira....Znas kako ukusno...
Onda ne sumnjam da će mi se svideti. Very Happy

offline
  • Civil Works Team Leader @ IKEA Centres Russia
  • Pridružio: 22 Jun 2005
  • Poruke: 7912
  • Gde živiš: Moskva, Rusija

Tiramisu mi je apsolutno omiljeni kolac... Ali, ne pravi se sa sremskim ni sa svapskim sirom, nego iskljucivo sa Maskarponeom - slatkim italijanskim sirom za kolace... Moze da se nadje i u Beogradu, kupovao sam.

Takodje, piskote se ne kvase rumom, kafom ili sl., nego likerom "Tia Maria" (liker od kafe)...

Piskote, kad smo vec kod njih, su zamena za originalno cokoladno testo... Ako iskopam negde originalan recept, postovacu ga...

Tradicija je da se tanjir u kom se sluzi ovaj kolas nasara topljenom cokoladom. Posipanje kakao prahom je takodje tradicija...

Jeste, znam, skup kolac... Ali zato je tako dobar!

Tako da bi ove varijante koje ste dali mogle da se zovu "Vojvodjanski tiramisu"...

offline
  • Pridružio: 28 Avg 2004
  • Poruke: 28
  • Gde živiš: Beograd

ja bih ga nazvala beogradski tiramisu.
bilo bi mi drago da postavis originalni recept uz precizne
podatke, gde i sta mogu ovde kupiti naravno i sliku kako si napravio.
a do tada napravi po ovom receptu-super je

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1076 korisnika na forumu :: 32 registrovanih, 5 sakrivenih i 1039 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Asparagus, babaroga, BlekMen, darkangel, draganca, Frunze, HrcAk47, hyla, jackreacher011011, Karla, krkalon, ladro, Leonov, Luka Blažević, milenko crazy north, milos.cbr, milutin134, nemkea71, novator, Outis, pein, RJ, Singidunumac, Sir Budimir, slonic_tonic, Srle993, vladulns, yufighter, Yugol33, zillbg, Čivi