kamera i ccd?

kamera i ccd?

offline
  • Pridružio: 10 Maj 2004
  • Poruke: 212
  • Gde živiš: sombor

ja opet o kameri. dajte mi neko misljenje. uzgred sta je to ccd na kameri i koliko je to bitno?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Marko Šolajić
  • Pridružio: 03 Apr 2004
  • Poruke: 987
  • Gde živiš: Novi Sad

Prvo da se osvrnem na CCD, iliti "Charge Coupled Device", to je čip koji ustvari pretvara svetlost koja pada na njegovu površinu (fokusiranu od strane optike kamere) u dalju informaciju, digitalnu ili analognu. On je, u stvari "srce" jedne video kamere. U zavisnosti od njegove preciznosti, gustine na koju je napakovan, i od broja "senzora", tj. piksela tog čipa, direktno zavisi kvalitet slike koju jedna kamera daje. Količina tih "senzora" se meri, kod današnjih kamera, u megapikselima, a kamera može imati 1 ili 3 CCD čipa. U slučaju "jednočipne" kamere jedan CCD čip se brine o informaciji o količini svetlosti za sve tri osnovne boje (crvena, zelena, plava), a kod "tročipnih" kamera za svaku boju postoji po jedan čip, a osnovne boje se kroz složen sistem optičkih prizmi i filtera "rastavljaju" na komponente. Iz svega ovoga proizilazi da je CCD čip VEOMA bitan za funkcionisanje jedne kamere, ustvari čak i jedan od najbitnihjih delova kamere.

Da se vratim na kamere. Direktno da ti kažem "ova valja, ova ne valja" ne mogu. Sve je to individualna stvar. Treba isprobati kameru prilikom kupovine, videti kakvu sliku daje, kakve su kose ivice na snimku (jesu li reckave ili nisu), na neki način videti koja kamera subjektivno ima najbolju sliku. Recimo, kada uporedimo jedan Canon XM2 i jedan Panasonic NV-GS120, po meni je to nebo i zemlja. Recimo, Canon ima fine prelaze po kosim ivicama, Panasonic ima reckave. Čak se pri slabom svetlu na Panasonic kameri (govorim samo o ranije navedenom modelu, ne znači i za ostale kamere ovog proizvođača) primete neki artefakti slični kod gledanja lošeg DivX snimka. Istina je da sam uzeo za primer "nebo i zemlja" modele radi poređenja, odnosno razlika u ceni između ova dva modela je više nego dupla (Panasonic oko 600 €, Canon oko 2000 €), ali recimo, Sony DCR-HC14E, koji se tokom novogodišnjih rasprodaja u Minhenu mogao kupiti za "sitnih" 300 €, ima po meni neuporedivo bolju sliku od (ranije opisane) Panasonic kamere.

Moj lični savet: prilikom kupovine kamere isprobaj razne modele kamera, i napravi neku vrstu "kolaža" od snimaka sa tih kamera na jednoj traci. Onda tu traku pusti sebi na nekom kvalitetnom televizoru, i sedi i pogledaj. Kupi onu kameru koja ima PO TEBI najkvalitetniji snimak, bez obzira šta kažu tehničke karakteristike, i kakva je cena.

P.S. U februarskom broju časopisa "BUG" ima PUNO teksta o kamerama, montaži, kadriranju, pa pokušaj da nabaviš taj broj. Nećeš se pokajati.



offline
  • Pridružio: 10 Maj 2004
  • Poruke: 212
  • Gde živiš: sombor

koliko ccd cipova ima pomenuta sony cam?
ako sam dobro shvatio, nema velike razlike izmedju digital8 kamere i mini dv sa jednim ccd chipom.i svakako je kvalitet na strani kamere sa 3ccd chipom

offline
  • Marko Šolajić
  • Pridružio: 03 Apr 2004
  • Poruke: 987
  • Gde živiš: Novi Sad

Gore opisana Sony kamera ima 1CCD, a Panasonic i Canon kamere (takođe opisane) imaju 3CCD.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 870 korisnika na forumu :: 50 registrovanih, 3 sakrivenih i 817 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Areal84, Bobrock1, cenejac111, Dimitrise93, Djokkinen, DonRumataEstorski, Excalibur13, FOX, Georgius, goxin, Griffon vulture, havoc995, hooraay, ikan, Ivica1102, Krvava Devetka, ladro, ljuba, mercedesamg, Mercury, Mi lao shu, Milenaaa, milenko crazy north, minmatar34957, mkukoleca, moldway, muaddib, nebkv, nenad81, oldtimer, ostoja, ozzy, pacika, panzerwaffe, pedja.st, pein, Sančo, Singidunumac, Sirius, Srle993, theNedjeljko, Tores, virked, Vlad000, vlajkox, voja64, W123, wizzardone, zziko