Fedora 4 instalacioni problem

1

Fedora 4 instalacioni problem

offline
  • Emil Beli
  • Pridružio: 03 Jan 2005
  • Poruke: 2990
  • Gde živiš: Beograd

Instalirao sam malopre Fedoru 4.
Odabrao full instalaciju tj. "install everything" i voila.
Intalirao je sve sem boot-loadera iako sam odabrao GRUB.

Kako da ga bootujem?!

Bootovao sam DVD, i otisho u Rescue, ali tu nisam bas znao sta da radim.
Onda sam odabrao upgrade, i on je sve upgradeovao (citaj preinstalirao), ali opet nije instalirao boot loader.?!
-> pomagajte drugovi, hocu da se ubijem, zbog nje, zbog nje, zbog nje.... Very Happy


Pitanje br 2:
Osim Suse-a (cekam 10-ku) i Fedore, koje distribucije su lake za instalaciju (citaj graficki mode - click and forget)?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 28 Apr 2005
  • Poruke: 3686
  • Gde živiš: The Circle

Mozes da probas Ubuntu jos npr. Mada je Suse naj izbor za startera na linuxu.

A to sto Fedora nece da ubaci boot loader, jesi siguran da si point-ovao na MBR tokom instalacije? Nisam davno instalirao fedoru pa se ne secam gde te to pita taj korak. Tip: mozes da gazes i da se grub/lilo instaliraju na disketu, pa onda sa diskete dizes linux... kao key Wink



offline
  • gamzzy 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 24 Apr 2003
  • Poruke: 10725
  • Gde živiš: Novi Sad

(K)Ubuntu je jako siromašan za moj ukus... čak i sa ovakvom konekcijom bi mi bio smor da povlačim sve te pakete koje sam navikao da koristim sa SuSE-a, a pretpostavljam da i beli ima sličnu naviku Wink

Nađoh nekoga sa istimproblemom, ali i sa rešenjem...
http://forums.fedoraforum.org/forum/printthread.php?t=76281

baš sada gledam, čak sam i ja stavio grub ali mi radi... probaj i lilo...
A kada malo bolje razmislim, tebi ne treba ni pola svega toga što su nabacali na Fedoru4 Wink ako te ne mrzi, napravi selekciju... možda tako prođe...

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

Spasavanje instalacije ako nema boot loadera:

Podignes bilo kakav linux sa CD-a (rescue mode ili live cd).
U konzoli uradis CHROOT DEV/HDxz gde je XZ oznaka particije na kojoj se nalazi instalirani sistem ciji je boot loader zeznut. Jedini preduslov je da kernel rescue sistema prepoznaje tip particije na kojoj je sistem koji se spasava (ext2/3, reiserfs ...)
Editujes LILO.CONF koji se nalazi u /ETC/ tako da odgovara instaliranim sistemima. Ukoliko preferirate GRUB (ja ga ne volim je tezi za rad), imate i za njega upustvo na forumu. Kada zavrsite editovanje, u konzoli otkucate naredbu LILO, cime se bootloader instalira, ukljucujuci vase promene.

Grub i LiLo za pocetnike:
http://www.mycity.rs/phpbb/viewtopic.php?t=11969

Dopuna: 20 Sep 2005 9:19

Evo kako izgleda moj LILO.CONF:


# File generated by DrakX/drakboot
# WARNING: do not forget to run lilo after modifying this file

default="Windows"
boot=/dev/hda
map=/boot/map
keytable=/boot/livecd.klt
prompt
nowarn
timeout=100
message=/boot/message
menu-scheme=wb:bw:wb:bw
other=/dev/hda1
   label="Windows"
image=/boot/vmlinuz
   label="linux"
   root=/dev/hdb1
   initrd=/boot/initrd.img
   append="nomce devfs=nomount splash=silent"
   vga=788
   read-only


Na prvoj particiji prvog harda je Windows, a na prvoj particiji drugog harda je Linux

offline
  • Dark 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 03 Dec 2003
  • Poruke: 677
  • Gde živiš: Beograd

[quote="beli0135"Bootovao sam DVD, i otisho u Rescue, ali tu nisam bas znao sta da radim[/quote]

kad si se ulogovao kao root kucash:

mount

pa pogledash na kom uredjaju ti je root filesystem (/) i dali je mount-ovan ro ili rw. To mozhesh komandom mount. Kod mene to izgleda ovako i kod mene je uredjaj /dev/hda6 :

root@office:/home/dark# mount
/dev/hda6 on / type ext2 (rw)

pa onda

mount / -o remount,rw (u slucaju da je ro)

pa konfigurises lilo komandom

liloconfig

Idesh na expert config, start lilo configuration with new lilo header, kazhesh da hocesh na MBR, kazhesh koji je uredjaj (iz gornje komande si video), odredish vreme, ime za taj os (tipa linux ili neshto ali mora biti jedna rech, bez razmaka) i josh dodash eventualno windows particiju ako je imash. Kad zavrshish sa konfiguracijom potrebno je da ukucash samo lilo da bi upucao loader u MBR.. Kasnije kad postanesh iskusniji linux korisnik mozhesh da se igrash sa grub-om
Pozdrav

offline
  • Emil Beli
  • Pridružio: 03 Jan 2005
  • Poruke: 2990
  • Gde živiš: Beograd

Hvala svima.
Izgledacu morati LILO, jer Grub definitivno nece da se instalira, iz nepoznatih razloga.
Videcu ovo sto su Bobby i Dark rekli.

Ja bih i dalje koristio SuSE 9.3 ali ima nevidjen problem sa drajverom za monitor, i jednostavno nema sheme da ga namestim da radi posle reboota.

Dopuna: 21 Sep 2005 4:12

Evo ovako.
Problem DELIMICNO nisam mogao da resim.

Deo koji nisam resio: instaliranje bootloadera
Deo koji sam reshio: instalirao sam VMWare i u njega upravo instaliram linux.... "vai se foder!".

Dopuna: 21 Sep 2005 5:39

Ovo lepo radi iz VM-a Very Happy

offline
  • Pridružio: 21 Avg 2005
  • Poruke: 33

koju vrsu istalacije je potrebno izabradi da bi se istalirao i apach,dali je dovoljno izabradi istalaciju koji on preporucije za kucne i laptop racunare,koja je prva ponucena ili je potrebno jos nesto dodati od programa da se istalira...

offline
  • Emil Beli
  • Pridružio: 03 Jan 2005
  • Poruke: 2990
  • Gde živiš: Beograd

Ne... morash na custom pa da sam biras pakete.

offline
  • Pridružio: 21 Avg 2005
  • Poruke: 33

i kad izaberem tu prvu opciju on mi pre istalacije nudi da dodam jos nesto ako hocu od istalacije,sta bi trebao da dodam jos?

offline
  • Emil Beli
  • Pridružio: 03 Jan 2005
  • Poruke: 2990
  • Gde živiš: Beograd

pa ono sta hoces... nema pravila, samo tvoja zelja... ako imas mesta na hard disku, odaberi "install all", i nema da boli glava.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 638 korisnika na forumu :: 10 registrovanih, 4 sakrivenih i 624 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: darkojbn, Dorcolac, Istman, Lazarus, Marko Marković, miodrag, mrav pesadinac, Oscar2, suton, zziko