namestanje boot loadera na linux suse 10

1

namestanje boot loadera na linux suse 10

offline
  • Pridružio: 16 Apr 2005
  • Poruke: 20
  • Gde živiš: novi sad

Interesuje me da li mogu da namestim linuxov boot loader a da mi ostane windowsov,imam 2 harda po 80gb,na prvom hardu je windowsov multi boot loader od dva xp-a(na prvom je xpsp2,a na drugom hardu je xpsp1),pa da li moze da se instalira linux na neku logicku particiju na drugom hard disku,pa da po potrebi menjam linuxov ili windowsov boot?
Ako neko ima iskustvo kod ovog namestanja voleo bih malo da mi pomogne.
Unapred hvala.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Emil Beli
  • Pridružio: 03 Jan 2005
  • Poruke: 2990
  • Gde živiš: Beograd

Ne moze... ali GRUB Boot loader je mnogo napredniji od Windowsovog loadera. Ne znam sta ti smeta? GRUB bar mozes da podesis kako hoces.



offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

Windowov boot loader je na particiji, tako da linuxov mozes da smestis u MBR.
Kada bootujes racunar, pojavice se prvo linuxov boot loader, pa ako odaberes opciju Windows - ucitace se Windowsov boot loader.
Jedini moguci problem je sto posle instalacije boot loadera u MBR neces vise smeti da menjas raspored linux particija. Da razjasnim: linux boot loader je podeljen na delove posto je suvise velik da bi stao u MBR (ovo vazi za Grub, za Lilo ne vazi). Deo iz MBR-a je zapamtio da mu je drugi deo na recimo drugom disku, prva particija. Ako ubacis particiju, ili promenis raspored diskova, deo iz MBR-a nece moci da nadje ostatak.
Suse 10 instalira GRUB boot loader koji je iz delova. Problem sa GRUBom je sto je nefunkcionalan ako ne nadje drugi deo, pa sistem ostane ne-bootabilan.
Lilo funkcionise iako ne nadje ostatak, samo sto ce biti bez grafike (samo tekst).

offline
  • Pridružio: 16 Apr 2005
  • Poruke: 20
  • Gde živiš: novi sad

Hvala na odgovorima,u svakom slucaju moracu da ga instaliram.

offline
  • Pridružio: 02 Apr 2005
  • Poruke: 1516
  • Gde živiš: # :(){ :|:& };:

jel mogu da (ako imam 2 hdd sa XP na 1. i Linux na 2.) bootloader instaliram u mbr tog drugog hdd-a i da radi normalno..?

offline
  • gamzzy 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 24 Apr 2003
  • Poruke: 10725
  • Gde živiš: Novi Sad

Ja mislim da to mora da bude na MBRu primary master-a...

offline
  • NtC  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 18 Mar 2004
  • Poruke: 457
  • Gde živiš: Novi Sad

I ja mislim da ne moze drugde samo u MBR prvog. Ne vidim razloga zasto bi se to drugacije odradilo.

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

Ako BIOS ima opciju da ucita MBR sa drugog HD-a - onda mozes.
Malo mi samo to izgleda mucno. da svaki put kada zelis da startujes Linux, da moras prvo u BIOS.
Opcija u BIOSu se uglavnom zove Boot Device, ili First Boot Device (zavisno od BIOSa). Tu mozes da postavis Floppy, CDROM, HDA, HDB (ovo ti treba).
Postoji mogucnost da umesto HDA, HDB stoji HD0, HD1 ili nesto slicno.

offline
  • Pridružio: 02 Apr 2005
  • Poruke: 1516
  • Gde živiš: # :(){ :|:& };:

ok,thnxx..

offline
  • Dark 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 03 Dec 2003
  • Poruke: 677
  • Gde živiš: Beograd

Mozhe bez ikakvih problema, kao shto je bobby rekao. Neki bios-i imaju chak skracenicu za tastaturi za biranje boot device-a (f12 recimo). Ako i nema, samo promenish boot sekvencu tako da bude drugi uredjaj. Jedina ispravka je shto se u biosu ne zovu hda i hdb nego hdd-o hdd-1 itd.. hda, hdb, hdc, hdd su oznake koje linux daje primarnom master i slave kao i sekundarnom m i s disku..

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 916 korisnika na forumu :: 48 registrovanih, 7 sakrivenih i 861 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., babaroga, Bane san, BlekMen, Brana01, bufanje, Denaya, Dimitrije Paunovic, FOX, Frunze, Georgius, ILGromovnik, ivan979, Ivica1102, Karla, kovinacc, kybonacci, laurusri, Leonov, ljuba, ljubacv, Lošmi, maiden6657, milenko crazy north, Milometer, milutin134, Mlav, Mravce, nemkea71, nenad81, nick79, opt1, pein, Rakenica, raptorsi, sasa87, solic, sombrero, Srky Boy, Srle993, Steeeefan, Trpe Grozni, vathra, Vlad000, Vlajman1957, YU-UKI, YugoSlav, zillbg