Zadatak

Zadatak

offline
  • Pridružio: 10 Feb 2012
  • Poruke: 111

Izracunajte koliko ce grama magnezijum-dihidrogenfosfata,Mg(H2PO4)2 nastati u reakciji magnezijum-hidroksida sa 250 cm3 rastvora fosforne kiseline,H3PO4,koncentracije c=2 mol/dm3.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Apr 2012
  • Poruke: 1

Mg(OH)2 +2 H3PO4-Mg(H2PO4)2 + 2H2O
c=2 mol/dm3 v=250cm3 (H3PO4) Iz ovih podataka moze se izracunati n fosforne n=c*v=2*(250/1000)=0,5 mol
proporcija zatim 2 H3PO4: 1 Mg(H2PO4)2=0;5 mol fosforne : x mol soli x=0,25mol soli se dobije iz proporcije
Posto traze masu soli m=n*Mr=0,25 mol* (24,30+4*1+16*8+31*2)=54,575 grama soli se dobija
Malo sa zakasnjenjem ali mozda pomogne



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1429 korisnika na forumu :: 31 registrovanih, 2 sakrivenih i 1396 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 20624 - dana 04 Apr 2026 04:18

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ALEXV, bigfoot, brundo65, Burovnyak, cvrle312, darkor848, debeli, Hemi, IQ116, Ivica1102, Laluvr, Leonov, LjubisaR, maksi007, Metanoja, Milan A. Nikolic, milikonst, Miškić, narandzasti, Ndsk, Polifon, redstar011, Regrut Boskica, rovac, royst33, Siti2, tooljan, Topaz9, TRZH92, VPV, šumar bk2