Kundera - Oprostajni valcer

Kundera - Oprostajni valcer

offline
  • Pridružio: 28 Jun 2006
  • Poruke: 228
  • Gde živiš: Pancevo - Novi Sad

Evo,zavrsih citanje ovog romana...Naterao sam sebe posle dugog izbegavanja Kundere da dohvatim nesto njegovo i da procitam...i uopste se ne kajem...Naprotiv...
Kratak roman o ljubavi,ljubomori,strasti,ljudima koje su sahranili njihovi sopstveni ideali,porazima,prijateljstvu...preporucujem ga svima...

Evo par navoda,tek da potkrepim ovo malo sto sam napisao:

Dusa mase,koja se nekada identificirala sa progonjenim bijednicima,danas se identificira sa bijedom progonitelja.

U nasem stoljecu lov na ljude postao je ,naime, lov na privilegirane, na one koji citaju knjige ili imaju psa.

Imati dijete,znaci izraziti potpunu saglasnost s covijekom kakav jeste.

Vrijednosti koje priznajem nemaju nikakve veze s pravdom. Na primjer?-upitala je Olga.Na primjer,drugarstvo - odgovorio je tiho Skreta.

Cinilo mu se da u presoljenim zalogajima osjeca ukus njenih suza i da mora gutati vlastitu krivicu.

i jos mnogo,mnogo toga...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Jul 2005
  • Poruke: 3097
  • Gde živiš: "Daleko od Negdje"

Nadam se da nece smetati ako ja dodam par odlomaka iz djela : "Nepodnosljiva lakoca postojanja" ...


~ ~ ~

Misao o vjecnom vracanju je tajanstvena i Nietzsche je njom zbunio vecinu filozofa; pretpostaviti da ce se jednom ponoviti sve ono sto smo dozivjeli, i jos da ce se to ponavljati u beskraj! Sta treba da nam kaze taj smuseni mit?

Mit o vjecnom vracanju govori,per negationem, da je zivot koji jednom zauvijek nestane, koji se vise ne vraca, slican sjeni, da je bez tezine, da je unaprijed mrtav i da njegov uzas,uzvisenost ili ljepota - ako je bio strasan, lijep ili uzvisen - ne znace pod bogom nista. O njemu ne treba voditi racuna kao ni o ratu izmedju dviju Africkih drzava u cetrnaestom stoljecu, koji nista nije promijenio na licu ovog svijeta, iako je u njemu, u neopisivim mukama, izgubilo zivote tri stotine tisuca crnaca.

Hoce li se nesto promijeniti u tom ratu dviju Africkih drzava u cetrnaestom stoljecu ako se on bezbroj puta ponovi u vjecnom vracanju?

Promijenice se; pretvorice se u blok koji strasi i traje, a njegova glupost postace nepopravljiva.

Kad bi se Francuska revolucija vjecno ponavljala, Francuska historiografija ne bi bila tako ponosna na Robespierra. Kako, medjutim, govori o necemu sto se vise nece vratiti, krvave godine se pretvaraju u puke rijeci, teorije, diskusije i postaju lakse od perja, ne izazivaju strah. Beskrajna je razlika izmedju Robespierra koji se pojavljuje samo jednom u povijesti i Robespierra koji se vjecno vraca i skida Francuzima glave.

Mozemo, prema tome, reci da misao o vjecnom vracanju predstavlja izvjesnu perspektivu u kojoj stvari postaju drukcije nego sto su dosad za nas bile - pojavljuju se lisene olaksavajuce okolnosti svoje prolaznosti. Ta olaksavajuca okolnost nam naime onemogucava da donesemo bilo kakav sud. Kako mozemo suditi o necemu sto je prolazno? Rumena svjetlost zalaska oblijeva sve carolijom nostalgije, pa i giljotinu.

Primjetio sam nedavno kod sebe samog upravo nevjerojatan osjecaj - listao sam neku knjigu o Hitleru i neke fotografije su me dirnule. Podsjetile su me, naime, na doba mog djetinjstva. Prozivio sam ga u ratu, neki moji rodjaci izginuli su u Hitlerovim koncentracionim logorima, ali sta je bila njihova smrt prema cinjenici da me je Hitlerova fotografija podsjetila na nestalo doba mog zivota, doba koje se nikad nece vratiti?

To pomirenje s Hitlerom odaje duboku moralnu izopacenost povezanu sa svijetom koji se zasniva prvenstveno na nepostojanju ponavljanja, jer je u tom svijetu sve unaprijed oprosteno, pa prema tome i cinicki dopusteno.

~ ~ ~

Ako se svaka sekunda naseg zivota bude bezbroj puta ponavljala, bicemo prikovani za vjecnost kao Isus za kriz. Takva pomisao je uzasna. U svijetu vjecnog vracanja svaki gest opterecen je tezinom nepodnosljive odgovornosti. Zbog toga je Nietzsche misao o vjecnom vracanju nazvao najtezim teretom (das schwerste Gewicht).

A ako je vjecno vracanje najtezi teret, nasi zivoti mogu se na njegovoj pozadini ocrtavati u svoj svojoj predivnoj lakoci.

Samo, je li tezina zaista strasna, a lakoca divna?

Najtezi teret nas lomi, posrcemo pod njim, potiskuje nas prema zemlji, ali u ljubavnoj poeziji svih vremena zena cezne da bude pritisnuta tezinom muskog tijela. Najtezi teret je, prema tome, ujedno i slika najintezivnije ispunjenog zivota. I sto je teret tezi , sto je nas zivot blize zemlji, to je stvarniji i istinitiji.

Nasuprot tome, apsolutna odsutnost tereta cini da covjek postaje laksi od zraka, uzdize se u visine, udaljava se od zemlje i ovozemaljskog postojanja, postaje tek napola stvaran, a njegovi pokreti su koliko slobodni toliko i beznacajni.

Pa za sto onda da se odlucimo? Za tezinu ili lakocu?

To pitanje je postavio jos Parmenid u sestom vijeku prije Krista. Vidio je citav svijet podijeljen na parove suprotnosti : svjetlost - tama, grubost - njeznost, toplina - hladnoca, postojanje - nepostojanje. Jedan pol suprotnosti bio je za njega pozitivan (svjetlost, toplina, njeznost, postojanje) drugi negativan. Takva podjela na pozitivne polove moze nam izgledati sasvim jednostavna. Sve do jednog slucaja - sto je pozitivno, tezina ili lakoca?

Parmenid je odgovorio : Lakoca je pozitivna, tezina je negativna.

Je li bio u pravu ili nije? To je pitanje. Sigurno je samo jedno : suprotnost tezina - lakoca je najtajanstvenija i najmnogoznacnija od svih suprotnosti.

~ ~ ~

Tamo gdje govori srce nije pristojno da razum stavlja svoje primjedbe. U carstvu kica vlada diktatura srca.

Osjecaj koji kic izaziva mora, naravno biti takav da ga moze dijeliti veliki broj ljudi. Zato se kic ne moze bazirati na nekoj neobicnoj situaciji, vec samo na osnovnim slikama koje su cvrsto urezane u ljudsku memoriju: nezahvalna kci, zanemareni otac, djeca koja trce preko travanjaka, izdaja domovine, sjecanje na prvu ljubav.

Kic izaziva dvije suze ganutosti. Prva suza kaze : Kako je to divno, djeca koja trce po travnjaku!

Druga suza kaze: Kako je to divno biti dirnut, zajedno s citavim covjecanstvom, nad djecom koja trce po travnjaku!

Tek ova druga suza pravi od kica kic.

Bratstvo svih ljudi svijeta moze pocivati samo na kicu.

To niko ne zna bolje od politicara. Cim u blizini ugledaju fotografski aparat, odmah trce do najblizeg djeteta da ga podignu i poljube u obraz. Kic je estetski ideal svih politicara, svih stranaka i pokreta.

U drustvu u kome zive, jedan uz drugog, razni politicki pokreti koji jedan drugome ometaju i ogranicavaju utjecaj, mozemo jos kako-tako izmaci inkviziciji kica; pojedinac moze zadrzati svoju individualnost, a umjetnik moze stvoriti neocekivana djela. Tamo, medjutim, gdje je sva vlast u rukama jednog politickog pokreta, ubrzo cemo se naci u carstvu totalitarnog kica.

Kad kazem totalitarnog, to znaci da je sve sto narusava kic iskljuceno iz zivota - svaka demonstracija individualizma (teziti razlicitosti isto je sto i plunuti u lice nasmijanog bratstva), svaka sumnja (jer ce onaj ko pocne sumnjati u sitnice zavrsiti sa sumnjom u zivot kao takav), svaka ironija ( jer u carstvu kica sve treba primati krajnje ozbiljno), pa cak i majka koja je napustila porodicu, ili muskarac koji daje prednost muskarcima nad zenama i tako ugrozava sveto geslo "Volite se i mnozite se!".

S tog stanovista mozemo takozvani gulag smatrati za nesto slicno septickoj jami, u koju totalitarni kic baca otpatke.

~ ~ ~

Mislila je tada da to muzicko barbarstvo vlada samo u komunistickom svijetu. U tudjini je,medjutim, ustanovila da je pretvaranje glazbe u buku planetarni proces kojim covjecanstvo stupa u historijsku fazu totalne ruznoce. Totalna ruznoca javljala se prvenstveno kao svugdje prisutna akusticka ruznoca: automobili, motocikli, elektricne gitare, busilice, zvucnici, sirene. Za njom ce ubrzo slijediti opca vizualna ruznoca.

Vecerali su, otisli u sobu i vodili ljubav, a Franzu su se, prije nego sto ce zaspati, pocele rojiti misli u glavi. Sjetio se bucne glazbe uz veceru i pomislio: "Buka ima jednu prednost. U njoj se ne cuju rijeci." Postao je svjestan da od mladosti nista drugo ne radi, samo govori, pise, predaje, izmislja recenice, trazi formulacije i ispravlja ih tako da na kraju nijedna rijec ne zadrzava precizno odredjeno znacenje, znacenje se rasplinjuje, gubi sadrzaj i pretvara u smece, pljevu, prasinu , pijesak koji se kovitla u mozgu, izaziva glavobolje, nesanice, bolest. I u tom trenutku je pozelio, pomalo nejasno ali silno, da cuje beskrajnu glazbu, apsolutnu buku, divnu i veselu galamu koja ce obuhvatiti, zaliti i zaglusiti sve i u kojoj ce zauvijek nestati jad, ispraznost i nistavnost rijeci. Muzika, to je negacija recenice, muzika je anti-rijec! Ceznuo je da dugi lezi u Sabininom zagrljaju, da suti, da nikad vise ne izgovori ni jednu jedinu recenicu i da mu se tjelesni uzitak stopi s orgijastickom grmljavinom glazbe. Zaspao je zaglusen tom imaginarnom bukom , sretan.


~ ~ ~

I have been thinking about Tomas for many years. But only in the light of these reflections did I see him clearly. I saw him standing at the window of his flat and looking across the courtyard at the opposite walls, not knowing what to do.

He had first met Tereza about three weeks earlier in a small Czech town. They had spent scarcely an hour together. She had accompanied him to the station and waited with him until he boarded the train. Ten days later she paid him a visit. They made love the day she arrived. That night she came down with a fever and stayed a whole week in his flat with the flu.

He had come to feel an inexplicable love for this all but complete stranger; she seemed a child to him, a child someone had put in a bulrush basket daubed with pitch and sent downstream for Tomas to fetch at the riverbank of his bed.

She stayed with him a week, until she was well again, then went back to her town, some hundred and twenty-five miles from Prague. And then came the time I have just spoken of and see as the key to his life: Standing by the window, he looked out over the courtyard at the walls opposite him and deliberated.

Should he call her back to Prague for good? He feared the responsibility. If he invited her to come, then come she would, and offer him up her life.

Or should he refrain from approaching her? Then she would remain a waitress in a hotel restaurant of a provincial town and he would never see her again.


* * *



offline
  • Pridružio: 28 Jun 2006
  • Poruke: 228
  • Gde živiš: Pancevo - Novi Sad

naravno da ne smešak

sa ovom knjigom cu imati problem...jer sam gledao film,a to mi otezava citanje knjige... Sad

ipak...svidja mi se sta covek ima da kaze,pa mozda i nateram sebe na izuzetak...

hvala...

offline
  • Pridružio: 17 Jul 2005
  • Poruke: 3097
  • Gde živiš: "Daleko od Negdje"

Znam o cemu pricas kad kazes:

serbedzija ::sa ovom knjigom cu imati problem...jer sam gledao film,a to mi otezava citanje knjige... Sad

jer se desavalo i meni.
U skorije vrijeme procitah Memoari jedne gejse, pa cak i Grof Monte Kristo. I ako sam prije gledala filmove, i imala neke predvidjene i vec odgledane scene, nisam se razocarala u svoju mastu. smešak

Koliko god sam imala pozitivno misljenje za motion picture, poslije citanja djela imam pozitivnije misljenje o pisanoj rijeci .... opet. Very Happy

Drago mi je da se nisam razocarala jer bi to znacilo da filmovi munjevitom brzinom uzimaju nama obicnim smrtnicima draz citanja, a ja nikako nisam pristalica te stranke.

. . .

Sad ne mogu da se sjetim, ali cini mi se da mi je jedino Lolita ostala u sjecanju kao bolji film nego knjiga ... ali nemoj da me citiras na tome, proslo je vremena ...

offline
  • Pridružio: 17 Avg 2005
  • Poruke: 59

Ja nigde ne mogu da nadjem "Nepodnosljivu lakocu" Sad Iz svih biblioteka u gradu su je izgleda maznuli, a u knjizarama su rasprodati svi tirazi!
Za film nisam ni znala da postoji?! Kako se tacno zove?

offline
  • Pridružio: 22 Nov 2003
  • Poruke: 1978
  • Gde živiš: na preseku Vremena i Vechnosti

"... Postao je svjestan da od mladosti nishta drugo ne radi, samo govori, pishe, predaje, izmishlja rechenice, trazhi formulacije i ispravlja ih tako da na kraju nijedna rijech ne zadrzhava precizno odredjeno znachenje, znachenje se rasplinjuje, gubi sadrzhaj i pretvara u smecce, pljevu, prashinu, pijesak koji se kovitla u mozgu, izaziva glavobolje, nesanice, bolest..."

* * *

@ hamleta

Nepodnoshljiva lakocca postojanja Wink

Ne znam da li ce ti znachiti neshto Neutral
http://www.meandar.hr/knjiga.asp?isbn=953-206-012-X
http://www.knjigainfo.com/index.php?gde=@http%3A//.....%3D109151@

* * *

"... There's only one thing; he doesn't like my hat."

http://www.mycity.rs/phpbb/viewtopic.php?p=399512&highlight=#399512

offline
  • Pridružio: 28 Jun 2006
  • Poruke: 228
  • Gde živiš: Pancevo - Novi Sad

hamleta ::Ja nigde ne mogu da nadjem "Nepodnosljivu lakocu" Sad Iz svih biblioteka u gradu su je izgleda maznuli, a u knjizarama su rasprodati svi tirazi!


malo obavestenje...ja na sajmu nadjoh Nepodnosljivu lakocu postojanja u izdanju beogradskog Gramatika,za samo 350 dinara,izgleda da su dostampali stari,razgrabljeni tiraz...
Pozz

offline
  • Pridružio: 19 Jun 2005
  • Poruke: 2673
  • Gde živiš: u pokretu...

mene kundera istovremeno beskrajno nervira i odusevljava...
sto se tice nepodnosljive lakoce postojanja, meni se vise svideo film, mislim da je fenomenalno napravljen na osnovu knjige. i glumacka postava je odlicna.

i neki delovi, sry sto nemam verziju na nasem da napisem izvode:

What is flirtation? One might say that it is behavior leading another to believe that sexual intimacy is possible, while preventing that possibility from becoming a certainty. In other words, flirting is a promise of sexual intercourse without a guarantee.

He suddenly recalled the famous myth from Plato's Symposium: People were hermaphrodites until God split them in two, and now all the halves wander the world over seeking one another. Love is the longing for the half of ourselves we have lost.

Let us suppose that such it the case, that somewhere in the world each of us has a partner who one formed part of our body. Tomas's other part is the young woman he dreamed about. The trouble is, man does not find the other part of himself. Instead, he is sent Tereza in a bulrush basket. But what happens if he nevertheless later meets the one who was meant for him, the other part of himself? Whom is he to prefer? The woman from the bulrush basket or the woman from Plato's myth?

It is completely selfless love: Tereza did not want anything of Karenin; She did not ever ask him to love her back. Nor has she ever asked herself the questions that plague human couples: Does he love me? Does he love anybody more than me? Does he love me more than I love him? Perhaps all the questions we ask of love, to measure, test, probe, and save it, have the additional effect of cutting it short. Perhaps the reason we are unable to love is that we yearn to be loved, that is, we demand something (love) from our partner instead of delivering ourselves to him demand-free and asking for nothing but his company.

offline
  • Pridružio: 22 Nov 2003
  • Poruke: 1978
  • Gde živiš: na preseku Vremena i Vechnosti

@ ljubicasta

10x 4 quoting that smešak

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 850 korisnika na forumu :: 4 registrovanih, 0 sakrivenih i 846 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., babaroga, Dorcolac, Mi lao shu