Motorola RAZR

Motorola RAZR

offline
  • Miodrag Irić
  • Pridružio: 01 Jan 2012
  • Poruke: 50
  • Gde živiš: Odžaci

Nedavno je Motorola zvanično došla u Srbiju, a sa njom i najnoviji hit Googleovog novopazarenog mobilnog biznisa.



Preciznije, sprava koja je svetu predstavljena kao DROID RAZR, 11.11 u 11:11, na domaće tržište stigla je nešto pre same Motorole pod imenom Spyder.

Ubrzo nakon toga Motorola je predstavila svoje zavnično prisustvo u Srbiji i, između ostalih, model za ozvakom RAZR, istu stvar koja se u SAD zove DROID RAZR. RAZR je ujedno isto što i Spyder čime otklanjamo sve eventualne dileme nastale trostrukim brendingom.

Čini se da imenovanje proizvoda u novijoj istoriji mobilne telefonije nikada nije imalo veću simboliku nego u ovom slučaju. Za neupućene, Motorola RAZR jedan je od najbolje eksploatisanih brendova u industriji ikada, pošto je Motorola od 2004. godine kada se prvi RAZR pojavio prodala preko 130 miliona komada, a tri godine bio je najprodavaniji mobilni telefon u SAD.

Kupovinom RAZR-a verovalo se da se kupuje i stil, dobra izrada i dizajn uz cene koje su ga vremenom učinile dostpnim širem spektru kupaca učinile su da RAZR postane kult koga se svi iole ozbiljniji poznavaoci mobilne telefonije i dalje sećaju.



DROID je pak uspeo da se izgradi kao sinonim za Motorolu na Androidu, doživeo je tri iteracije, držeći Motorolu kao jednog od proizvođača koji se mora uzeti u obzir ukoliko se želi hardverska tastatura i pomenuti operativni sistem. DROID 3, predstavljen polovinom 2011. veliki deo hardverskih specifikacija deli sa DROID RAZRom, što je ujedno bila dobra uvertira za model koji smo imali na testu.

Prema tome, DROID RAZR, odnosno u našem slučaju samo RAZR trebalo bi da bude spoj inžinjeringa i dizajna koji je od izvornog RAZR-a stvorio kult, i platforme koja je nastala kao deo epohe koja je nasledila onu u kojoj je kult rođen.

Drugim rečima, trebalo bi očekivati bez dileme najbolji Android od Motorole, ali i najbolji od svih.
RAZR
Originalni RAZR za svoje vreme bio je ozbiljno tanak, novi je pak najtanja sprava ovog tipa na planeti. Sa izuzetkom izbočine na vrhu, novi RAZR tanak je 7,1 milimetar.

Zaista, prvi kontakt za RAZR-om otkriva impresivno dostignuće kada je “tankoća” u pitanju. No, prvo pitanje kada se radi o takvoj specifikaciji je čvrstina.



Motorola je kao odgovor spremila kevlar koji je apsolutno opravdao ukazano poverenje: RAZR je besprekorno čvrsta i kompaktna sprava, dopunjena Gorilla staklom koje štiti sam ekran. Osećaj pri rukovanju kada su sami materijali u pitanju je odličan.

Ipak, rekordni rezultat kada su dimenzije u pitanju ostaje na debljini, ostale dve (širina i dužina) nisu tako impozantne, a reklo bi se da je prostor oko ekrana mogao biti manji. Ivice uređaja nešto su oštrije nego što je to slučaj sa konkurencijom sličnih dimenzija, te samim tim i dovoljno primetne pri držanju i korišćenju.

Zarad postizanja pomenute debljine, baterija je morala biti fiksirana za ostatak elektronike, pa RAZR nije moguće otvoriti nalik ostalim uređajima. Slotovi za kartice koje se u njega mogu ili moraju ubaciti (SIM i SD) nalaze se sa strane pokriveni poklopcem, dok je druga strana rezervisana za kontrolu jačine zvuka i taster za zaključavanje ekrana. USB, HDMI i audio priključci su na gornjoj strani uređaja, što je ujedno i gornja strana debljeg dela kućišta na kome se nalaze kamera od 8Mpx (snima 1080p video), blic i zvučnik.



Veličina unutrašnjosti u direktnoj je disproporciji sa njenim sposobnostima. RAZR pokreću dva jezgra na 1,2GHz (TI OMAP 4430 i PowerVR SGX540 grafika) uz gigabajt RAM-a i 16 GB interne memorije. Drugim rečima, obilje resursa karakteristično za trenutni smartfone mainstream koje će vas učiniti nemoćnim u nameri da ga iskoristite do kraja.

Ekran je dijagonale 4,3 inča i qHD rezolucije, odnosno 540x960 piksela. U pitanju je Super AMOLED ekran, dakle nešto starija tehnologija u odnosu na Super AMOLED Plus (Samsung Galaxy S2) koji daje bolju sliku, ali pak nije primenjiv za ovakvu rezoluciju.
DROID
Hoće li ili neće biti upgradea na Ice Cream Sandwich jedna je od vrućih Android tema u ovom trenutku. Izvesno je da će ga za RAZR biti, budući da se ta mogućnost reklamira kao njegova važna odlika. Što se tajminga tiče, očekuje se da to bude prvi kvartal 2012. godine.



Dok se to ne dogodi, korisnici će morati da se zadovolje Androidom 2.3.5 u kombinaciji sa Motorolinom nadogradnjom okruženja i aplikacija, konceptualno sličnom onome što se može videti na HTC (Sense) ili Samsung (TouchWiz) uređajima. Verovatno najkorisnije unapređenje koje je Motorola ugradila u ovom slučaju zove se "smart actions".

Stvar je suštinski krajnje jednostavna, ali izuzetno korisna. Radi se o skupu akcija koje se preduzimaju u određenim momentima. Ti momenti su okidači pomenutih akcija, a svi oni zajedno su povezani nekim ciljem.

3.bp.blogspot.com/-ZEXgPDdf5d4/TwFxDRthIfI/.....1600/6.png

Na primer, cilj je sačuvati bateriju po dolasku u stan koji ima bežičnu mrežu i na koju se telefon automatski povezuje, tako što će se isključiti prenos podataka preko mobilne mreže, bluetooth i GPS.

Akcije koje bi trebalo preduzeti su isključivanje pomenutih servisa, a okidač je povezivanje na kućnu bežičnu mrežu. Okidači (može ih biti više) i akcije su poptuno podesive, pa kada se opisani scenario jednom podesi, svaki ulazak u kuću će značiti isključivanje prenosa podataka, GPS-a i bluetootha, odnosno postizanje cilja u vidu uštede baterije.



ZAKLJUČAK
Jasno je da je Motorola dala sve od sebe i uspela da novi RAZR zaista učini novim, primeni dobre prakse sa prethodnih modela i sve to upakuje u kvalitetnu celinu. Ipak, nije realno proglasiti RAZR boljim Droidom od svih ostalih, bar ne tek tako.
Ono što RAZR ima da ponudi, a drugi nemaju, jeste nedostižan profil, sjajna izrada i odabir materijala. Obilje hardverskih resursa možete dobiti i od konkurencije, čiji su ekrani opet konkurentni, a razlike se svode na pitanje ličnih afiniteta.

Samsung nudi manju rezoluciju, ali bolji kvalitet slike, HTC pak istu rezoluciju ali drugačiju tehnologiju koja ima svoje prednosti i nedostatke, u kombinaciji sa aluminijumskim unibody kućištem.



RAZR-ova baterija traje očekivano za ovakav tip uređaja (punjenje na dan ili dva u zavisnosti od načina korišćenja), što je opet slično kao i kod ostalih uređaja u klasi, a isto važi i za kameru.

RAZR košta oko 630EUR, što ga opet stavlja u nivo sa konkurencijom čiji se vrh ponude zaustavlja na sličnim ciframa kada je cena u pitanju.

Prema tome, materijal, čvrstina i stil ostaju ključne reči koje RAZR opisuju drugačije od ostalih. Prvi put je to bilo dovoljno. Mobilni rastura Very Happy Ziveli Mr. Green Mr. Green Mr. Green



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Zanimam se ;)
  • Pridružio: 30 Jul 2005
  • Poruke: 689
  • Gde živiš: Teslić

Fina igračka, samo malo poskupa. Trenutna cijena u BiH mu je oko 565€ dok recimo Samsung I9100 Galaxy S II koji ima skoro pa identičene karakteristike košta 400€.



offline
  • oblak  Male
  • Legendarni građanin
  • Glavni moderator foruma Mobilni telefoni
  • LEBE KISELI
  • Pridružio: 14 Feb 2005
  • Poruke: 6355

Jedino ako galaxy SIII ne bude oduvao sve ostale (kao s1 i s2) definitivno sam odlucio da kupim motorolu jako kvalitetni telefoni sa dobrom podrskom!

offline
  • Miodrag Irić
  • Pridružio: 01 Jan 2012
  • Poruke: 50
  • Gde živiš: Odžaci

Motorola je u zadnjih pet godina zaostajala u odnosu na konkurenciju,ali ona je moj izbor Very Happy

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 760 korisnika na forumu :: 45 registrovanih, 7 sakrivenih i 708 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., antonije64, ccoogg123, chica, darkangel, deLacy, DonRumataEstorski, doom83, Dorcolac, dushan, Gall, Georgius, HogarStrashni, hologram, Jahorina, JOntra, Krvava Devetka, Kubovac, kuntalo, kybonacci, loon123, madza, mercedesamg, MiroslavD, Mixelotti, NoOneEver Dreams, Ognjen D., panzerwaffe, procesor, raptorsi, repac, RJ, sasa87, simazr, Sićko, Srle993, TheBeastOfMG, uruk, vathra, VJ, vlajkox, wolf431, xaver, YugoSlav, žeks62