koje sve komponente mogu da se overklokuju?

koje sve komponente mogu da se overklokuju?

offline
  • Pridružio: 01 Jan 2011
  • Poruke: 659

koje sve komponente mogu da se overklokuju i pogrešnim overklokovanjem koje sve komponente mogu da se ze***?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • mcrule  Male
  • Legendarni građanin
  • Michael
  • Spy[Covert OPS], Gathering Intel/Info & The Ultimate Like Master[@ MyCity]
  • Pridružio: 21 Feb 2010
  • Poruke: 16934
  • Gde živiš: 43.6426°N 79.3871°W

Koliko znam mogu da se overclock-uju samo sledece:

- Graficke Kartice
- Procesori
- RAM Memorije
- Chipsets Maticne Ploce

Mozes ti zeznuti bilo koju ako ne pazis.
To treba znati.

Evo malko baci pogled i ovde:

http://en.wikipedia.org/wiki/Overclocking

Tu na kraju stranice pise i o limitu Wink



offline
  • akuci  Male
  • Legendarni građanin
  • Aleksandar
  • Pridružio: 11 Maj 2008
  • Poruke: 2758
  • Gde živiš: Novi Sad

Sa danasnjim plocama ce tesko uspeti nesto da pregreje i da mu pregori, jedino ako bude dizao napon, a sto se cipseta tice, nisam siguran da se moze, ali ima vec neko pametniji ko ce to sve lepo objasniti. Znaci ja nisam cuo da je neko samo dizao frekvenciju i da mu je izgoreo CPU ili graficka, znaci sve dok ne diras napon, dotle si 99% siguran, a dizanjem napona komponente dobijaju vise struje nego sto je predvidjeno, vise se greju, a samim tim i manji im je radni vek, ako preteras sa OC-om, uvek se moze resetovati bios i krenuti iz pocetka, e sad, ako ti neznas kako se bios resetuje, druze, mislim da za tebe ipak nije OC onda jer bi stvarno mogao nesto da zeznes, ako sam nesto pogresio, neka me slobodno neko ispravi, naravno da bih voleo i ja nesto novo da naucim Wink

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2004
  • Poruke: 9661
  • Gde živiš: Čačak

Overclock se izvodi dizanjem radnog takta (fekvencije) pojedinih komponenti i/ili dizanjem voltaze.
Ovim prvim ne mozes nista zeznuti jer komponente imaju zastitiu pa ako se pretera, prijave gresku i/ili vrate podesavanja na default.
Ovim drugim, tj. dizanjem voltaze moze da sprzis komponente ako preteras.

Inace, dizanjem voltaze postozes vece radne taktove i bolji overclock.

offline
  • Pridružio: 09 Jan 2006
  • Poruke: 1882
  • Gde živiš: Beograd

Pravilo kaže da se najčešće klokuje procesor. Problem tu je da se time klokuje sve, dakle, ne samo proccesor već i čip set i memorija, ili ti menjaju se performanse dotičnih. I tu je umetnost podesiti sve parametre da bi sve na kraju raidilo kako treba. Jednostavno ečéno, povećamo FBS mi nećemo dići samo brzinu procesora već uticati i na brzinu memorije. Pravilo kaže da svako menjanje tih parametara zahteva da se menja i voltaža na dotičnim komponentama i to na više. A tu treba dobro da se raspitamo koje su granice za neki tip procesora, samog čip seta (ovo je ređa situacija) i memorija. Dakle, bez znanja ne ulaziti u to.

Pitanej oko toga koja kompnenta čime može da se sj....? Ako neznamo šta radimo, može bilo koja. Dakle, ako procesor može najvišé na 1.5V, a mi stavimo 1.7 V, to lako može da ga ošteti. Isto je sa memorijama. Zato je ono gornje upozorenje, paziti koje su fabričke preporuke. Dalje je bitno znati da iako često može i preko fabričkih preporuka, to nije ni malo preporučljivo. Ima primer od pre par godina kad je takva igra, kad se nisu imali podaci od Intela o granicama voltaža koje podnose njihovi procesori, dovela do toga da su oni posle klokovanja radili jedno vreme, dakle, to nije bilo pitanje hoće li ili ne, ali su vrlo brzo počeli da degrdiraju i da su ti procesori, inače tada plaćani i po 1000 dolara, vrlo vrlo brzo ( a to je bilo pitanje par nedelja) završili na đubretu.

Pod pretpostavkom da smo pazili, i da smo u sferi dozvoljenih napona, najveći protivnik postaje toplota. Svako klokovanje je vezano za dizanje napona,, a rad kompa je praktično pretvaranje električne energije u toplotu. I tu proizvođači daju jasne preporuke oko temperatura, dakle, ne prelaziti ovoliko ili onoliko. Kod AMDa recimo, to je negde oko 60-65 stepeni. Sad, ako kratkotrajno pređe dotičnu temperaturu, neće biti nekih većih problema, ali ako duže bude na toj temperaturi, opet počinje degradacija i eto gornjeg slučaja. Najbolje sredstvo odbrane je dobar kuler, a on po pravilu košta ..... Isto ide i sa memorijama, dakle, naponi su glavni problem. Kod čip setovam najveći neprijatelj je temperatura. Dalje je bitno imati i dobro napajanje jer svako povećanje napona na procesoru je povećanje potrošnje, i to ne malo povećanje, i sistem radi na granicama i tu svako kolebanje napona može da napravi razliku između sistema koji radi i sistema koji se restartuje. Sve u svemu, nije jeftino.

Kod grafika, najčešće je napon stavka koja je fiksirana. Tako da je tu dizanje frekvencija GPU i memorije, i tu je opet temperatura glavni igrač koji pravi problem. Dakle, kad se ona klokuje treba se obavestiti koja je maksimalna preporučena temperatura za dotični čip, i obezbediti da postignuta temp bude ispod toga. Problemi nastaju najčešće baš zbog temperature. I tu važi pravilo dobrog napajanaj, svako dizanje frekvencija je dizanje potrošnje, pa je jasna uloga napajanja. Dobra vest je da današnji GPU radi i na 100 stepeni, dakle, postoji dobra margina do kritične granice. Loša vest je da to znaju i proizvođači i da oni ne prave kulere koji će grafiku držati daleko od tih granica već podešavaju rad kulera na nekim većim temp koje jesu stabilne i sigurne za def klokove, ali u klokovanju ..... Dakle, pažnja je bitna.

Znači ostao odgovor napitanje. Iz onoga gore, vidi se da može da strada sve. Dakle, obratiti malo pažnje. Proveravati kolika je temp grafike i sa vremena na vreme izduvati prašinu. U BIOSu ploče, ima opcija postavke na kojoj temp se gasi komp. Fabrički, ona je ili 90 stepeni ili isključena. Otići tamo i podesiti potrebnu vrednost, to je tačka koja će prva dejstvovati i isključiit komp ako do nečega dođe. Daleko pre onoga što bi vi primetili, jer taj sistem radi uvek, a mi priimetimo tek kad je ksano jer više ne radi kako treba. Dobro se rapitati pre nego što se počne sa ovim poslom, nije pametno raditi nešto što ne znamo napamet.

offline
  • Pridružio: 01 Jan 2011
  • Poruke: 659

ok, znači da ne diram ništa Smile

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1180 korisnika na forumu :: 18 registrovanih, 7 sakrivenih i 1155 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bane san, bestguarder, Djokislav, indja, ladro, laki_bb, Lazarus, Milometer, nenad81, Oscar, panzerwaffe, Parker, sickmouse, SlaKoj, Trpe Grozni, vlad the impaler, W123, Zimbabwe