nasledje

nasledje

offline
  • Pridružio: 03 Jul 2008
  • Poruke: 1

Imam veliki problem!
Moji roditelji su se razveli 80tih godina,majka i ja smo zivele u stanu na Nbgd od 37m2 koji je moj otac(deda)ostavio na koriscenje mojoj majci i meni do mog punoletsva,a da posle toga bude moj.Moja majka se udala i u taj stan dovela ocuha koji je pri ulasku u brak uneo kucu koja je u selu.Mama je rodila dva sina sa njim.Ocuh je na osnovu zajednickog domacinsta tj svih nas clanova dobio od firme prosiranje na 96m2,naravno moj stan je morao da ulozi u to jer bez njega ne bi dobio toliku kvadraturu.Usao u otkup na 40god naravno na svoje ime.ziveli smo u zajednici do 2000.2001. ocuh je pogunio i na ostavinskoj raspravi su prisutni samo mama i 2brata.Cela imovina je podeljena na njih troje.Zbod teske finansijske situacije mama dolazi na ideju da proda taj stan koji je imao 96m2.Naravno ja tu nisam nizasta pitana.Kad je doslo do prodaje ja sam iznela zelju da mi mama nekako nadohnadi stan koji bi imala da se ona nije udala i dogovaramo se usmeno(i sa bracom)da mi se kupi neki manji stan od 40-50000e,jer je onaj prodat za 210000.Od te sume mama kupuje na ime njih troje stan od 100m2,garsonjeru od 30m2 u krnjaci i jos jednu garsonjeru na moje ime od 26m2 u Krnjaci.Obe garsonjere oni izdaju za po 130e.Mama umire pre mesec i braca zele sto pre da rese ostavinsku raspravu gde od mene traze da se prihvatim te svoje garsonjere jer je mama navodno napravila papir u kome stoji da ostala dva stana ostaju njima dvojici i kuca u selu.Meni je to neprihvatljivo jer smatram da nisam dobila dovoljno,jer mi ni usmenim dogovorom nije kupljen stan kakav je obecan.Prete mi da mogu i moju garsonjeru od 26m2 da prisvoje sebi jer su je meni kupili iz dobre volje i da meni neostaje nista.Ja vas molim za savet kako ja mogu da se postavim u ovom postupku.Namoguce mi je da pravda ne moze da bude na mojoj strani.I zasto nisam ja prijavljena na ostavinskoj raspravi posle ocuha ?kao da nikad nisam postojala kao da nije sve pocelo od stana koji je meni deda ostavio od 37m2 na Nbgd.Molim za odgovor sto pre.Pisite ko god zna nesto pametno da me posavetuje jer ovo je uzasno.Majke vise nema nemoguce da ostanem bez icega!!!



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • grbe 
  • Moderator foruma
  • Pridružio: 20 Maj 2007
  • Poruke: 3404

Iako ti je prema tvojim rijecima stan "obecan" od strane djeda, treba da imas na umu da usmena riejc pred sudom ne vazi. Taj stan bi ti dobila majka ako je jedini nasljednik, a po ovome bi rekao da ga je po djedovoj smrti i dobila.
Ti imas pravo nasljedja na tom prvobitnom stanu jedino ako ti je majka vlasnik ili ako je majka umrla prije od tvog djeda. Kako se to nije desilo ona je bila jedini nasljednik.
Kao takav ona je taj stan unijela u bracnu zajednicu. Taj stan odnosno dio te imovine se ima smatrati posebnom imovinom bracnog druga. Ali en zaboravi, tvoja majka je dobila dva sina koja su u istom naslednom odnosu prema majci kao i ti. Ista prava prema tom dijelu imovine imaju oni kao i ti.
Da je taj stan koji je kasnije usao u zajednicku imovinu ona tebi prepisala prije udadbe to bi bilo drugo, ovako sve dijelis sa polubracom.



offline
  • Pridružio: 17 Dec 2010
  • Poruke: 1

Moj deda po majci živi u zajednici sa svojim sinom, bratom moje majke. Bez znanja moje majke, njen otac i majčin brat su izmedju sebe potpisali Ugovor o doživotnom izdržavanju čiji sadržaj ne znam ali pretpostavljam da je namera da se moja majka isključi iz nasledstva.
Konkretno pitanje je sledeće: da li otac i sin koji žive u zajednici, mogu bilo kojim dokumentom ili ugovorom da isključe kćerku iz nasledstva i da li ona ima prava makar na Nužni nasledni deo?
Ostavioc nema supružnika te su prvi nasledni red upravo njegova deca.
Unapred hvala!

offline
  • grbe 
  • Moderator foruma
  • Pridružio: 20 Maj 2007
  • Poruke: 3404

Ugovor o doživotnom izdržavanju je takav pravni institut da on isključuje nasljeđivanje.
Kao i svaki obligaciono pravni odnos on se može poništiti ili rušiti, zavisno od situacije i zakonskog osnova.
Ako se u parničnom postupku dokažu manjkavosti tog ugovora(u cejlosti ili djelimično) može se pristupiti onda ostavinskoj raspravi.

Inače više puta sam sa kolegama pravnicima potezao teoretsku raspravu značaja tog ugovora kao sredstva za poništavanje naslednopravnih odnosa među srodnicima.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 818 korisnika na forumu :: 7 registrovanih, 1 sakriven i 810 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bobrock1, Darko001, mrav pesadinac, naki011, Srle993, voja64, zziko