Sokobanja

Sokobanja

offline
  • Pridružio: 04 Jun 2008
  • Poruke: 4

Sokobanja je pravo mesto za vaš odmor.

Soko Banja raspolaže sa privatnim i hotelskim smeštajem. Privatni smeštaj se deli na apartmane, studija, sobe sa kupatilom (prve kategorije), kuće i vile za odmor. Sokobanja leči sve plućne bolesti , zatim leči nervno obolele osobe, reumu i išijas.


SOKOBANJA

Sokobanja je smestena u kotlini, u jugo-istocnoj Srbiji i administrativno pripada Zajecarskom okrugu Timocke Krajine. Okruzena je planinama, Ozrenom, Leskovikom, Devicom, Krstatcem, Slemenom, Rtnjem i Bukovikom. Sokobanji najblizi gradovi su: zapadno, Aleksinac 30 km, na severu, Boljevac 27 km i isticno Knjazevac 47 km. Preko Aleksinca Sokobanja izlazi na autoput Beograd - Nis i tako je spojena sa svim delovima juzne, zapadne i severne Srbije. Od Nisa je udaljena 60 km, a od Beograda 240 km. Preko Boljevca Sokobanja se spaja sa magistralnim autoputem Paracin - Zajecar i dostupna je iz svih gradova Timocke Krajine i Branicevskog okruga. Jedino u zimskim mesecima kada su velike snezne padavine, put Sokobanja - Boljevac, preko Rtnja, nije prohodan. Iz pravca Zajecara, u Sokobanju se dolazi i regionalnim putem preko Knjazevca, oko 90 km, a od Knjazevca, preko Kalne, Banja pod Ozrenom je spojena sa Pirotskim krajem i Starom planinom. Dakle, svi putevi vode u Sokobanju!

TURIZAM U SOKOBANJI.

Skoro dva veka traje organizovani turizam u Sokobanji i u toj grani privrede Srbije banja smestena u kotlini izmedju sedam planina, kao sedam divova-cuvara, a broj sedam je biblijski simbol, prednjaci u odnosu na ostala turisticka mesta i banje u nasoj zemlji i po svim pokazateljima poslednjih godina je neprikosnovena. Sokobanja danas raspolaze sa oko 17.000 lezajeva, a od tog broja 14.500 se odnosi na privatni smestaj, koji je u prvoj deceniji 21. veka doziveo preporod. Apartmani, bez obzira da li su tipa studio, dvosobni i drugo, moderno su opremljeni, po ukusu zahtevnog turiste i cine da smestaj i ambijent u njima bude kao onaj kod svojih kuca ili stanova. Privatni stanodavci u Sokobanji, kojih je oko 700 registrovanih, se zaista trude da udovolje svim prohtevima modernog gosta tako da pored udobnog apartmanskog, sokobanjskim gostima nude smestaj u sobama prve, druge i trece kategorije, sa naznakom da je ovih poslednjih sve manje. Hoteli u Sokobanji, ima ih pet, jer je najstariji od svih hotela, Park nazalost, nedavno pretvoren u kockarnicu, raspolazu sa oko 2.500 lezajeva i takodje se trude da prateci nove trendove izadju u susret svakom gostu, bez obzira da li je domaci, koji svoju otadzbinu naziva Srbija, ili je inostrani i izgovara Serbia! Specijalna bolnica "Sokobanja" , u zargonu nazvana i poznata pod imenom "Novi zavod", je polovinu svog smestajnog kapaciteta, oko 200 lezajeva, prilagodila hotelskim uslovima i korisnicima usluga, pored prevencije i poboljsanja zdravstvenog stanja, docarava boravak kao u hotelu visoke kategorije.

Sa razvojem turizma poslednjih godina i tezistem lokalne samouprave da Sokobanja postane mondensko mesto, kao sto je bila nekada, sve vece je interesovanje za nekretnine u banji, bilo da su to placevi, stare gradjevine i kuce ili novogradnja. Sve je na prodaju tako peva jedan pevac i to je moto vlasnika nekretnina i svako od njih trazi povoljnijeg kupca i visu cenu i svako bi hteo vise, ali cene jos uvek odredjuju trziste i podneblje i mozemo reci da su cene nekretnina u Sokobanji prihvatljive za svakog zainteresovanog, ako zeli nesto da kupi u Sokobanji i postane njen zitelj, a ne samo posetilac desetak dana u godini!

Sokobanja, Soko Banja, Aleksinacka Banja, Banja itd. kako je kroz protekla vremena nazivana, ponosni je vlasnik Bogom datih cari, kojih retko koje mesto na planeti poseduje! Kada u prolece vidite nabujalu Moravicu, olistale gore u okruzenju, kada iznad vasih glava zaklikce soko i na brdu Koviljaca ugledate procvetale Ozrenske bozure, vasa srca dragi nam gosti kucace samo u jednom i u ujednacenom ritmu: Soko-banja, Soko-banja, Soko-banja...

Vidimo se u banji nad banjama - SOKOBANJI!


SOKOGRAD

Sokograd je nekada bio bastion Rimljana. Nastao je u periodu Justinijana za odbranu od Avara i Slovena od I do VI veka. Pominje se u vreme Stevana Nemanje oko proterivanja bogumila i tada je prvi put razaran. Na njegovim temeljima u XIV veku sagradjena je potpuno nova tvrdjava koja nije imala dug vek. Obnovljen ostaje u sastavu srednjevekovne Srbije do 1413. godine, kada ga Bajazitov sin Musa Kesedzija konacno razara.

Tvrdjava Sokograd se sastojala iz dva grada: donjeg, koji je izgradjen na mestima kojima se lako moglo prici i gornjeg koji je bio na vrhu grebena. Grad je bio vrlo razudjen i velikih razmera. Ime za Sokograd dolazi od nekadasnjih sokolara, koji se pominju i u nasim srednjevekovnim izvorima. Sokolari su umesto drugih dazbina davali sokolarinu i za vreme srpske srednjevekovne drzave, kao i za vreme pod turskom okupacijom.


LEGENDA O SOKOBANJI

Nekad, u vremena davna, silan velmoza gospodar tvrdog Soko-grada, jahase kotlinom. Odjednom, smraci se nebo nad Ozrenom, sevnu munja sa Ostre cuke. Pa, grunu grom i zadrhta zemlja sve do Siljka na surom Rtnju. Poskoci uplaseni hat, jahac pade s njega i izgubi svest. Kada se gospodar Soko-grada osvesti, ucini mu se da su mu sve kosti polomljene. Nije mogao na noge da se osloni. Lezao je tako i cekao smrt. Iznenada, zacu klokot vodenog kljuca. Polako i bolno se pridize, da se bar zedan od sveta ne rastavi. Kad velmoza prvi gutljaj vode, s dotle vrela nepoznatog, popi, u glavi mu se namah sve razbistri. Kad desnicu ruku u vodu stavi, snaga u njoj ozive. Kad to gospodar tvrdog Soko-grada vide, onako u odelu gospodskome, okupa se u kladencu, ozdravi odmah, pa se orno vrati u tvrdi grad. Odmah naredi da se kuca nad izvorom digne. Zamalo procu se glas o vodi isceliteljici na sve cetiri strane sveta. Sa svih strana navali kljasto i bogaljasto - oni sto im dusa u nosu bejase, da na kljucu vode vidarice melem svojim boljkama potraze. Ozdravise mnogi od vode u kotlini medju Ozrenom i Rtnjem. Oni sto su najvise bolni bili, tu i domove podigose.

Sokobanja je dobila ime po Sokogradu koji se jos nazivao i Sokolac, Sokolica i Sokolnik.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 11 Jan 2012
  • Poruke: 1153

Bila sam vise puta u Sokobanji i uvek je bilo zabavno. Priroda je divna. Preporucujem svima da posete.



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 977 korisnika na forumu :: 29 registrovanih, 3 sakrivenih i 945 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., babaroga, Ben Roj, bigfoot, Bubili, Centauro, Dimitrije Paunovic, DonRumataEstorski, draganl, Džordžino, Georgius, ILGromovnik, ivica976, kikisp, kovinacc, kybonacci, m0nstrum_, Magistar78, milenko crazy north, Milos ZA, Outis, Panonsky, panzerwaffe, pein, Shilok, Smd, sovanova95, vaso1, Vlad000