Sanitetstvo u I svetskom ratu

Sanitetstvo u I svetskom ratu

offline
  • Pridružio: 08 Mar 2012
  • Poruke: 1

Da li mi neko ovde moze pomoci o sanitetstvu u I svetskom ratu? Ako neko moze da mi da informacije o tome? Pisem rad o I svetskom ratu i stigao do dela ''ucestvovanje pirotskog saniteta u I svetskom ratu'' ali nisam nasao podatke...Molim ljude za pomoc Very Happy



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18548
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Дођи на војни део форума. Прилично ћеш се изненадити чега све има из војне историје.



offline
  • Gama  Male
  • Zaslužni građanin
  • istoričar
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 691
  • Gde živiš: Niš, Srbija

Napisano: 04 Apr 2012 16:28

Izvini sto kasnim. Sada sam video ovaj post. Ja imam vojne enciklopedije pa sam nasao ovo:

SANITETSKA SLUZBA ORUZANIH SNAGA U I SR. - Ucesce u ratu mnogomilionskih armija, upotreba novih borbenih sredstava (tenkova, avijacije, bojnih otrova i dr.), dugotrajnost rata i veliki ukupni gubici (mrtvi, ranjeni, oboleli), postavili su pred sanitetsku sluzbu slozene zadatke. Vec prva godina rata pokazala je da za popunjavanje oruzanih snaga - za nadoknadjivanje gubitaka i formiranje novih jedinica - nema dovoljno kontigenata ljudstva. Radi toga se doslo do zakljucka da rad sanitetske sluzbe na ozdravljenju i osposobljavanju za borbu ranjenih i obolelih, treba da bude jedan od osnovnih izvora te popune. Da bi sanitetska sluzba mogla to da obezbedi, trebalo je usavrsiti sanitetsko obezbedjenje jedinica, obezbediti neophodne specijalisticke i druge strucne kadrove, formirati mrezu bolnickih ustanova, obezbediti dovoljno podesnih transportnih sredstava za evakuaciju, sanitetski materijal i dr. Posto je broj ranjenih bio znatno veci od broja bolesnih, zbrinjavanje ranjenika postalo je glavni zadatak sanitetske sluzbe. Narocito je povecan procenat ranjenih od artiljerijskih granata; u francuskoj vojsci (od 1915. do 1917) od ukupnog broja rana, 76% bilo je od granata. Te rane pracene su teskim infkecijama pa se hirurska pomoc morala i vremenski i prostorno pribliziti jedinicama na frontu - divizijske sanitetske ustanove postaju osnovna etapa hirurskog zbbrinavanja ranjenika.

Izvor: Dusan Gligorijevic, Ernes Corn, Sanitetska sluzba u Vojna enciklopedija VIII, Beograd 1974.

Dopuna: 04 Apr 2012 16:39

Ovo je dopuna za Srbiju

Srbija je u I svetskom ratu usla sa 450 lekara i istom organizacijom sanitetske sluzbe kao u balkanskim ratovima. U pukovima su postojala pukovska previjalista, u divizijama bolnicarske cete, divizijska zavojista i poljske bolnice, a u pozadini rezervne i stalne vojne bolnice. Evakuacija ranjenika i bolesnika vrsena je sanitetskim kolonama i sanitetskim vozovima.
Sanitetska sluzba je bila pripremljena, skoro iskljucivo, za zbrinjavanje ranjenika i bolesnika; organizovane higijensko-epidemioloske sluzbe i protivepidemijskih ustanova nije bilo. Zbog slabog higijenskog stanja, pored oboljevanja od crevnih zaraza, 1914-15. nastaje velika epidemija pegavog tifusa (od zaraznih bolesti umrlo je 150 lekara, a samo od pegavog tifusa oko 87 lekara i preko 30 000 vojnika). Tek tada preduzimaju se organizovane mere za suzbijanje epidemija: formiraju se vojnicka kupatila, svaka jedinica ima bure za unistavanje vasi i dezinfekciju, vojnici se vakcinisu protiv trbusnog tifusa i boginja, i dr. Kao pomoc srpskom vojnom sanitetu saveznici su uputili vise lekara i strucnih medicinskih sastava, bolnicku opremu i sanitetski materijal (jula 1915. u Sbiji je bilo 90 raznih bolnica sa preko 100 000 bolesnickih krveta, u kojima je, pored srpskih, radilo i oko 200 stranih lekara i 500 medicniskih sestara).
Pri povlacenju srpske vojske prema Albaniji, unistene su velike kolicine sanitetske opreme i napustene dobro opremljene ali glomazne i tesko pokretne bolnice. Postojeca organizacija sanitetske sluzbe skoro je nestala. Funkcionisao je samo sanitet u pukovima i divizijama. Na Solunskom frontu sanitetska sluzba je bila organizovana po uzoru na francusku; Francuzi su odredjivali organizaciju i rad sanitetske sluzbe. Srpski sanitet obrazovao je divizijske ambulante sa po 50 kreveta i rekonvalescentna odeljenja u divizijskim zavojistima. Pod upravom sanitetskog odeljenja srpske vojske bilo je i nekoliko bolnica koje su osnovale razne dobrotvorne organizacije iz inostranstva. Za evakuaciju ranjenika do divizijskih zavojista fFrancuzi su dodelili srpskoj vojsci tovarna grla sa samarima na kojima su bila nosila za lezeci ili sedeci polozaj ranjenika. Evakuacija ranjenika iz divizijskih zavojista vrsili su Francuzi. U pukovskim sanitetskim odeljenjima i divizijskim zavojistima bili su, kao instruktori, francuski lekari.

Dopuna: 04 Apr 2012 16:45

To je to sto sam nasao. O pirotskom sanitetu nema. Pogledaj u Vojnim enciklopedijama ali malo detaljno. Mozda ces imati vise srece. Ja sam ovo gledao povrsno.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 928 korisnika na forumu :: 41 registrovanih, 7 sakrivenih i 880 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., aramis s, ArchaBasha, babaroga, Bobrock1, bojank, bufanje, cavatina, cenejac111, cinoeye, Denaya, denisnapast2015, Djokkinen, dok80, goxsys, HrcAk47, Istman, Još malo pa deda, jukeboxer, kokodakalo, kybonacci, lord sir giga, mercedesamg, milan.vukovic, milenko crazy north, mkukoleca, nebojsag, novator, pein, Povratak1912, raketaš, Reddot, repac, Rogan33, Romibrat, rovac, tubular, Vlada1389, vladom6, wolf431, šumar bk2