Fjodor Mihajlovič Dostojevski

1

Fjodor Mihajlovič Dostojevski

offline
  • saten  Female
  • Legendarni građanin
  • Zvezdočtec... :)
  • Pridružio: 05 Jan 2008
  • Poruke: 3361
  • Gde živiš: Montmartre Quarter :)

Već nekoliko puta brišem i pišem i ne znam kako da započnem temu o Dostojevskom, a da bude dostojno njegovog imena i uticaja na celokupnu svetsku književnost.

Danas se navršava tačno 200 godina od njegovog rođenja, pa u njegovu čast želela sam da pokrenem temu i da porazgovaramo o tome, koje njegove knjige ste čitali, da li volite ili ne volite njegov stil, da li smatrate da je "težak" za čitanje ili ne i naravno šta biste od njega preporučili svima.

Prvo moje čitanje Dostojevskog naravno desilo se u gimnaziji zbog obavezne lektire. Uvek sam izbegavala Dostojevskog jer nisam mislila da mogu da ga razumem, da ću se izgubiti u njegovim romanima, da će mi teško pasti njegov stil. Naravno da su to sve bile predrasude i da me je upravo demantovala knjiga Zločin i kazna. Nakon toga nisam dalje istraživala o njemu i čitala njegova dela, put me je odveo na neku drugu stranu, najviše ka engleskoj književnosti kasnije zbog studija. Utisak je bio, apsolutno me je očaralo i demantovalo njegovo pisanje. Zločin i kaznu sam pročitala u dahu, prepuna utisaka ponajviše o Raskoljnikovu.

Pre par godina naletela sam na neka izdanja, koja sam kupila, sada u biblioteci imam: Zločin i kaznu, Idiot, Poniženi i uvređeni, i još par njih. Mogla bih baš do kraja godine ponovo da se vratim i iščitam šta ima.

Bilo bi lepo ako bi neko znao koji je najbolji prevod Dostojevskog kod nas i podelio sa nama, Sirijuse, možda ti znaš jer mi po temama deluješ kao veliki ljubitelj Rusije.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18429
  • Gde živiš: I ja se pitam...

У свету све више расте култ (извини на изразу) Достојевског. Не мислим да је та реч ружна, већ се превише често (и нетачно) употребљава. Достојевски није култ, него величина, тековина људског рода, а пре свега свог окружења. Овакав човек није могао да стаса у некој другој средини. Ко зна како би се његови таленти исказали да је живео у некој уређеној, мирној држави, а не у Русији која је била одувек турбулентна.
Препоручујем да погледаш изванредну серију о њему. Мене је мука ухватила кад сам схватио да не могу да им нађем ниједну грешку.



offline
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 3351
  • Gde živiš: Kilometar od topolivnice

Sirius ::У свету све више расте култ (извини на изразу) Достојевског. Не мислим да је та реч ружна, већ се превише често (и нетачно) употребљава...

Реч култ се употребљавља за веровање у неко учење и појаве у том,а не за људе?
Крсна слава је култ.Марксизам можемо назвати култом?

Citat: Поводом 200. годишњице рођења великог руског писца и мислиоца Фјодора Михајловича Достојевског у Москви је отворена изложба о животу и стваралаштву тог писца чија се дела читају не само у највећој словенској земљи већ широм света. Председник Русије Владимир Путин у четвртак је у друштву министарке културе Олге Љубимове посетио новоотворени музеј "Московски дом Достојевског".

Поводом јубилеја обновљен је музејски центар па је председник Русије имао прилику да види како изгледа нова поставка. Збирка је подељења у ...


https://www.novosti.rs/c/kultura/vesti/1054298/put.....a-mislioca

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18429
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Управо тако. Данас је сваки други писац ''култни'', сваки други филм је ''култни'', свако ко умре сместа је легенда и легендарни, итд...Достојевском не треба ниједан од тих атрибута. Његово дело је ту као споменик, што рече Овидије.

offline
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 3351
  • Gde živiš: Kilometar od topolivnice

Пошто је одробијао четири године у Омску и одслужио још шест војничке службе у Семипалатинску, Достојевски се у престоницу и у књижевност вратио године 1859, идеолошки потпуно преображен.

Одбацивши младалачке сањарије, фуријеризам и све идеалистичке теорије које нису уважавале вечне противречности људске природе, за своју идеолошку водиљу пригрлио идеју тзв. "почве" (тла, груде). Септембра 1860. године, у позиву на претплату за часопис "Време" који је покренуо са братом Михаилом, изложио је програм "почвеништва", који се критички односио према наслеђу европеизације Петра Великог, оличеном у слепом преузимању туђих културних модела и отуђености интелигенције од народа. Достојевски је сматрао да је задатак самоосвешћене руске нације да из народног духа извуче "нове форме" које ће јој омогућити да изврши своју историјску мисију: "руска идеја ће, може бити, постати синтеза свих оних идеја које са таквом упорношћу и одважношћу развија Европа код неких својих народа; да, може и тако бити...

https://www.novosti.rs/c/kultura/vesti/1055655/dos.....g-rodjenja

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18429
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Можеш овде да пребациш мој текст-објашњење оне речи која те интересовала, пошто сам ту ''загазио'' и у друга питања, директно везана за Достојевског.

offline
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 3351
  • Gde živiš: Kilometar od topolivnice

Почвеништво

Sirius ::У руским речницима ова реч је веома загонетна и има хомонимијско значење.
Придев је настао на основу именице почва-тле и у другом значењу има веома јасну одредницу: не губити тле под ногама, држати се чврсто неке одлуке или идеје.

Према две студије које сам стигао да погледам, почвеништво се јавља као потреба да се сачува руска култура на наглашеним моралним и патријархалним принципима. Рекао бих да је у том смислу почвеништво покрет који је ригидан и догматски, одлучан у очувању старих вредности.

У једној обимној студији о Достојевском детаљно се разлаже ова појава са становишта дуалитета Истока и Запада и става Достојевског према том односу. Прича је мало дужа, али сама реч ознава религиозно-философски традиционализам. То би било довољно за први слој, али мени није кад је реч о етимологији, па ћу у току дана претражити моје речнике да утврдим и порекло. Да ли је та реч дошла као туриста у наш језик (има је у бугарском и македонском) и , што је важније, да ли је то било под утицајем руске емиграције која је устоличила нашу научну структуру после Првог светског рата.

Управо тај покрет је дуго држао ''на леду'' Достојевског, чак и у самој Русији. Неки су му оспоравали чак и естетику, сматрајући његове радове повременим бљеском духовитости. На Западу су га дочекали ''на нож'' јер је раскринкавао и демистификовао развој и пут Запада, посебно се обрушивши на католицизам и протестантизам као утилитарне религије, за разлику од православља. Његова суштинска теза на којој заснива своје почвеничество је да је све до средине средњег века Исток био појам цивилизације за Запад, а да је Запад био појам варварства (што је тачно). У време Достојевског Запад је заузео водеће место (наметнуо се, боље речено) и Достојевски је визионарски осетивши шта се Истоку спрема, кренуо с основе да треба сачувати тле под ногама.

Надам се да ће ово бити довољно за почетак.

ПС
Да ли се користио код нас? Да, само у стручним радовима и то азилираним - везаним за уске теме, иначе нисам до сада чуо да га неко користи на јавном месту. Доживљавају га као архаизам и русизам (код нас тога има много - уравниловка, метровка, стајанка, итд).

offline
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 3351
  • Gde živiš: Kilometar od topolivnice

Достојевски нам је потребан и данас

Фјодор Достојевски до данас се сматра једним од највећих светских писаца, филозофа и психолога. И чини се да су, на 200 годишњицу његовог рођења, дела која је написао актуелнија него икада.

Русија и свет ових дана обележавају 200 година од рођења Фјодора Достојевског, из чијег пера су изашла чувена дела као што су „Злочин и казна“, „Идиот“ или „Браћа Карамазови“. Тим поводом организирају се литерарни скупови на којима се читају одломци из његових дела, позоришне представе, изложбе, научне конференције и објављују нови преводи његових књига.

„Достојевски нам је потребан и данас, како би модерни човек опет пронашао своје право ’ја’“, каже Павел Фокин који у својим делима истражује самог Достојевског, али и његове личне, људске поноре....

https://www.dw.com/sr/dostojevski-nam-je-potreban-i-danas/a-59782570

offline
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 3351
  • Gde živiš: Kilometar od topolivnice

Поводом два века од рођења књижевног горостаса, 30.новембра, у Руском дому

Изложба "Достојевски на сцени Народног позоришта у Београду до 1941." остварена је у сарадњи националног театра, Руског дома и Руског научног института. Отварање је у уторак, 30. новембра, у холу Руског дома....

https://www.novosti.rs/c/kultura/vesti/1059695/izl.....uskom-domu

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18429
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Достојевски је свашта искусио. Између осталог и лажну смртну казну. Она је у царској Русији била релативно честа. Изведу пред строј, вежу повез преко очију, падне команда: ''Нишани - пали!''. Они стварно опале...а онај испред зида да ли је остао чистог веша, сам бог зна. Е, после тога му не пада на памет више да критикује цара.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 677 korisnika na forumu :: 19 registrovanih, 6 sakrivenih i 652 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleksandarbl, AMCXXL, Areal84, babaroga, bozomotika, Dimitrise93, Georgius, havoc995, helen1, janbo, ljuba, Marko Marković, mnn2, nenad81, pein, Srle993, trajkoni018, Trpe Grozni, 125