Diferencijalne jednacine

Diferencijalne jednacine

offline
  • Pridružio: 27 Jun 2019
  • Poruke: 6

Resio sam diferencijalu jednacinu sad treba da nadjem y.
Kako?




Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2015
  • Poruke: 1192

Mozda cu pogresiti, ali ovako bih ja probao.
1. Pomnozi sa 3 obe strane, C je konstanta i nju treba takodje da pomnozis (iskreno, nisam siguran da je to potrebno i zasto, ali posto na rajaku tako pise, onda neka tako i bude)
2. Dignes na kvadrat obe strane da se oslobodis korena
3. Onda korenujes obe stane sa trecim korenom da se oslobodis treceg stepena na zagradi
4. Prebacis jedinicu sa leve na desnu stranu
5. Onda korenujes obe strane sa kvadratnim korenom (odatle ono plus - minus)
6. Onda ti ostaje na levoj strani samo y

Dalje ne znam, mozda se i ne radi ovako kako sam ti prethodno napisao. Jel mozes da prosledis pocetni zadatak i da li si siguran da ti je do tog dela sve tacno?



offline
  • Pridružio: 27 Jun 2019
  • Poruke: 6

Prvi zadatak na ovoj stranici.
Ima i resenje ali nema postpak.

rajak.rs/sr/video-lekcije/diferencijaln.....e-570.html

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2015
  • Poruke: 1192

Izmenio sam prethodnu poruku, odnosno dodao jos koraka. Nadam se da su moja uputsva tacna i jasna. Ukoliko ima pitanja, slobodno pitaj.

offline
  • Pridružio: 27 Jun 2019
  • Poruke: 6

Hvala za prethodno pitanje.

Evo novo. Very Happy

Na kraju osmog zadatka ima 1/(|x|C)^2 i to posle predje u 1/(x^2C1).A na kreju devetog 1/(xC)^2 i to ostane tako.Da li sme da se kvadrira to C i zasto.

I da li C sme biti u apsulutnoj sagradi.

rajak.rs/sr/video-lekcije/diferencijaln.....e-571.html

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2015
  • Poruke: 1192

Da li znas sta je to C?
Recimo da imas y = 2x + 3 i y = 2x + 7, kada odredis prvi izvod obe funkcije dobices y' = 2. Jel tako? Iz ovoga mozemo da zakljucimo da slobodni clan, u ovim slucajevima 3 i 7, mogu biti bilo koji brojevi i to nece uticati na prvi izvod. Sto znaci da taj broj mozemo obeleziti sa C.

E sad, u osmom zadatku je odradjen korak stepenovanja i dobijena je nova konstanta C1, a u devetom zadatku taj korak nije odradjen. Moje misljenje je da nije potrebno da se kvadrira konstanta C. Iskreno, ne vidim poentu kvadriranja nekog broja koji moze da bude bilo koji broj.

Sto se tice apsolutne zagrade i C, mislim da je ista situacija kao i sa kvadriranjem. Mislim da nema potrebe da se C stavlja u apsolutnu zagradu, jer C moze biti i pozitivan i negativan broj.

Uzmi u obzir da sam ja ucenik cetvrte godine srednje i da mozda nesto od ovoga sto sam ti napisao nije bas tacno. Najbolje bi bilo da proveris sa nekim ko je dobrostojeci sa matematikom (nastavnik, neki drug koji zna gradivo) ili da sacekas da ti se jos neko javi ovde na forumu.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 756 korisnika na forumu :: 38 registrovanih, 14 sakrivenih i 704 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Andrija357, Atomski čoban, babaroga, bojcistv, bokisha253, Boris Bosiljčić, BSD, cavatina, comi_pfc, dane007, Denaya, GenZee, Griffon vulture, HrcAk47, Inner-Cell, Još malo pa deda, kolateralnasteta, kolle.the.kid, kunktator, kybonacci, lelemud, MB120mm, mikrimaus, mile23, moldway, Nemanja.M, nemkea71, nenad81, RJ, Romibrat, Sirius, Smajser, Srle993, stegonosa, Sumadija34, vlad the impaler, wolf431, zastavnik