|
Jan Edvard Tigensen, izvršni direktor "Telenora", novog vlasnika "Mobi 63"
Konkurencija pojeftinjuje impulse
U prve dve godine "Telenor" će povećati nivo investicija. U tom periodu, u zavisnosti od prometa, investiraćemo oko 20 odsto profita. Svuda gde smo na tržištu, pokrivenost mreže je ekstremno dobra, kaže Tigensen
BEOGRAD - Cena po kojoj smo kupili "Mobi 63" je razumna, a o tome svedoči i tržište kapitala, jer da je "Telenor" platio previsoku cenu, berza bi to kaznila pa bi pala cena akcija "Telenora". To se, međutim, nije desilo. Moramo da napravimo mobilnog operatera, koji je okrenut korisniku i koji pruža kvalitetne usluge. Bićemo najbolji u regionu - kaže Jan Edvard Tigensen, izvršni potpredsednik Telenora, zadužen za centralnu i istočnu Evropu. Norveška kompanija je nedavno proslavila i 100 milionitog korisnika.
Da li će se menjati cene usluga 063 mreže?
Ne mogu da komentarišem cene, ali se po drugim tržištima vidi da cene padaju. Ono što je sigurno, ponudićemo bolje usluge za isti novac. Cene se razlikuju na različitim tržištima. Negde "Telenor" subvencioniše cene u telefona za mobilnu mrežu, ali su zato skuplje usluge, a negde se cena telefona ne dotiraju, ali su zato usluge jeftinije.
Da li ste upoznati sa vlasničkim odnosima u "Mobi 63", i da li ima nekih sudskih procesa između bivšeg vlasnika Bogoljuba Karića i države?
Ono što imamo ovde je da je sva imovina "Mobtela" prebačena u potpuno novu kompaniju "Mobi 63". Ono što se nekada dešavalo u tadašnjoj kompanije nema nikakve veze sa nama.
Da li u kompaniji ima viška zaposlenih?
Teško je reći. Prema broju zaposlenih ne deluje tako. Naš je cilj da imamo sposobne ljude, da su kompetentni i profesionalni i da žele da rade u međunarodnoj kompaniji.
Možete li reći koje usluge ćete konkretno pružiti korisnicima 063 mreže?
U ovom trenutku je teško biti konkretan. Ako sada pogledate po svetu, svuda gde je na tržištu "Telenor", pokrivenost mreže je ekstremno dobra, i to uz veliki kapacitet. Mobilni telefon možete koristiti za pristup kompjuteru, slanje i čitanje elektronske pošte, gledanje TV-a preko mobilnog telefona... U toku sledećih šest meseci planiramo da uvedemo i treću generaciju mobilne telefonije na ovo tržište. Kao mobilni operater morate stalno da investirate kako biste zadržali nivo usluga i kapaciteta. U mrežu druge generacije uvešćemo tehnologiju koja je poslednja reč tehnike.
Da li planirate dodatne investicije u "Mobi 63"?
U prve dve godine povećaćemo nivo investicija, kako bi povećali kvalitet usluga na nivo koji želimo. U ovom periodu, u zavisnosti od prometa, investiraćemo oko 20 odsto profita.
U kom periodu očekujete da ćete povratiti kapital uložen u kupovinu "Mobi 63"?
To je dug period. Dobili smo licencu na 10 godina, a posle možemo da je obnovimo na još deset godina. Moramo da budemo dobri, najbolji da bismo povratili novac.
Šta mislite o monopolskoj poziciji koju je do sada imao Telekom, i da li će se to promeniti dolaskom "Telenora"?
I "Telekom" i "Mobi 63" će sada biti mnogo konkurentiji, i mislim da će se tržište proširiti brojem klijenata u odnosu na sadašnju situaciju.
Koji udeo na tržištu očekujete u sledećih godinu dana?
"Mobi 63" trenutno ima oko 45 odsto tržišta, a u prethodnom periodu došlo je do smanjenja učešća. Mi ćemo ići na više od 50 odsto tržišnog udela.
|