Sajtovi i aplikacije za prepoznavanje muzike

Sajtovi i aplikacije za prepoznavanje muzike

offline
  • drgnk 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 25 Maj 2010
  • Poruke: 1597

Verovatno je veliki broj forumasa vec upoznat sa ovakvim tipom sajtova i aplikacija, ali nije na odmet da iste prezentujem na ovoj temi, s obzirom da ima i onih koji nisu upuceni u problematiku. Mislim, tu pre svega na forumase koji postavljaju linkove i semplove sa (za njih) nepoznatim pesmama na temi "Pomoć: Nepoznata pesma/izvođač" a koji nisu upoznati sa postojanjem ovih sajtova.

Dakle, radi se o sajtovima za prepoznavanje muzike tj. nepoznatih pesama.

Midomi

Najbolji sajt za tu svrrhu je svakako http://www.midomi.com/ Ovaj sajt se koristi tako sto na home page kliknete na polje "Click and Sing or Hum". Nakon toga, pojavi se prozorcic sa dve opcije "Allow" i "Deny". Zatim startujete nepoznatu pesmu, a onda kliknete na opciju 'Allow". Ukoliko sajt u svojoj bazi podataka (baza je ogromna) sadrzi tu, za vas, nepoznatu pesmu, izbacice rezultat sa nazivom i pesme i izvodjaca (u vecini slucajeva i naziv albuma kao i recenziju istog). Bitno je naglasiti da od pustene pesme, sajt usnimava sempl od najmanje 10 sekundi tako da je pozeljno da zvuk pesme bude sto cistiji tj. bez nekih zvukova u pozadini snimka. Veoma dobro moze da posluzi kod identifikovanja pesama sa sajtova kao sto je youtube a posebno prilikom slusanja onih online radio stnica koje ne obelezavaju nazive pesama koje emituju. Sajt povremeno ume i da zabaguje, ali se vrlo brzo vraca u prvobitno stanje.

Audiotag

Drugi sajt koji takodje moze da pomogne je http://audiotag.info/index.php Istina, ovaj sajt ima manju bazu podataka od Midomi-ja (svega nesto preko 1 milion pesama Mr. Green ) i sistem funkcionisanja je nesto drugaciji. Naime, ovde se vrsi upload fajla cele pesme ili sempla (idealno je da sempl bude izmedju 15 i 45 sek.). kliknete na opciju "Browse" izaberete fajl sa nepoznatom pesmom, kliknete na opciju "Upload" i sacekate da se fajl upload-uje. Kada se zavrsi upload, sajt vam izbacuje prost matematicki zadatak (tipa, koliko je 6+2). Ukucate rezultat i kliknete na "Next" i sajt ce vam izbaciti rezultat ukoliko se pesma nalazi u bazi podataka. Mana audiotag-a je sto ponekad zna da bude i neprecizan (ponekad je to slucaj i sa Midomi-jem) i sto mu baza podataka nije nesto, mnogo velika. Zato je ovaj sajt dobar uglavnom kao dopuna za Midomi.

Tune Find http://www.tunefind.com/

Ukoliko vam se svidi neka pesma, melodija, delo itd. u nekom filmu ili seriji a imate problema da ga pronađete, prepustite to ovom servisu. Na vama je da izaberete seriju, film, emisiju, sezonu i epizodu i ubrzo ćete dobiti pregled pesme, mogućnost kupovine i sve ostale informacije.
Predlog člana Srki94

WatZatSong http://www.watzatsong.com/en je sajt na kom se (nakon što se registrujete) može postaviti audio sempl u trajanju od 30 sec. muzike tj. pesme koja vam je nepoznata a veliki broj korisnika ovog sajta preslušava isti i uz malo sreće možete dobiti identifikaciju naziva pesme kao i imena izvođača. Nisam siguran, ali mislim da kada neko postavi odgovor na vaš upload-ovani sempl, dobijate obaveštenje na mail da je na isti odgovoreno.

Find Music By Lyrics https://findmusicbylyrics.com/ je sajt koji radi ono što mu samo ime govori. Dakle, procedura je vrlo jednostavna. U polje pretrage unesete stihove nepoznate pesme, koje ste negde pronašli ili zapisali slušajući radio. Sajt će vam izbaciti linkove ka drugim sajtovima sa stihovima pesama i to tačno na mestu gde se pesma konkretnog izvođača koju tražite, nalazi.



Aplikacije za prepoznavanje muzike, za mobilne telefone


Shazam i SoundHound

Aplikacije za mobilne telefone Shazam (Android, iPhone/iPod Touch, iPad, Windows Phone, Blackberry) kao i SoundHound (Android, iOS, Windows Phone) imaju takođe funkciju prepoznavanja muzike. Potrebno je samo da se iste aktiviraju na vašem mobilnom telefonu i približe izvoru muzike, a aplikacije će obaviti svoj posao ukoliko se pesma nalazi u njihovoj bazi podataka.

Pored ove 2 najpoznatije, u međuvremenu se pojavio čitav niz sličnih aplikacija poput Beatfind, Google Sound Search, Music Detector, Soly i sl. Isprobajte svaku od pomenutih i vidite koje vam najviše odgovaraju.



AHA Music (add-on za Chrome) https://www.aha-music.com/

Dakle radi se o ekstenziji ili add-on-u za Chrome koja se može pronaći (i instalirati) na Chrome web store-u (iliti Hromovoj web prodavnici). Ona funkcioniše samo kod muzike koja se pušta u okviru brauzera Chrome, dakle, razni video i audio streaming servisi poput Youtube, Vimeo, Dailymotion, Deezer, Spotify... Ne može se primeniti u prepoznavanju muzičkih audio fajlova koje imate na kompjuteru.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1294 korisnika na forumu :: 25 registrovanih, 8 sakrivenih i 1261 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, bojank, Botovac, Brana01, cikadeda, DeerHunter, dragoljub11987, FileFinder, Fog of War, Georgius, ILGromovnik, Ivica1102, janbo, JOntra, Još malo pa deda, Kubovac, ladro, Lucije Kvint, Mcdado, Milos ZA, raptorsi, Srle993, Trpe Grozni, vladulns, voja64