Kako da promenim permission diska?

1

Kako da promenim permission diska?

offline
  • Pridružio: 14 Nov 2003
  • Poruke: 324

Naime na drugom disku koji je prikacen ne mogu nista da menjam, da pisem po njemu i da iskopiram na njega. Rec je o disku sa dve particije koje su FAT32, windows-ove.
Kako da u YAST-u namestim da mogu nesto na njega da iskopram ili da neki fajl koji se nalazi na njemu da ga izmenim?
Rec je o SUSE 9.1.
Pozdrav



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • mr_W 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 22 Mar 2004
  • Poruke: 835

Ako je disk montiran za vreme dizanja sistema, onda je gotovo sigurno montiran ceo u vlasnistvu root korisnika - tako da, ako zelis fajlove da menjas, postani root korisnik, i onda ces imati pravo menjanja/brisanja/pisanja.
Drugo resenje je da rucno podesis da te diskove mogu i korisnici da montiraju (editujes /etc/fstab i ubacis 'users' medju opcije), i onda ga montiras kao ti, a ne kao root prilikom dizanja sistema..



offline
  • AxeZ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 3989
  • Gde živiš: Novi Sad, Vojvodina

To users pali samo kod CD-ROM-a.
Za win particije bi trebalo da u fstab stavi

uid=username ili gid=grupa kojoj pripadaju useri

offline
  • Pridružio: 20 Apr 2003
  • Poruke: 2091
  • Gde živiš: Novi Sad

eh kad smo kod toga...

kako da mountujem fioku? trenutno nemam nijedan disk tamo ali za slucaj da mi zatreba... ja sam nesto petljao sam dok mi je bio jedan extra disk kuci, ali mi bas nije poslo za rukom.

imam na primarnoj grani HD (master) i DVD (slave) i na sekundarnoj grani CDRW (master) i fioku (slave).

na zalost trenutno sam na XP-u (igrao sam se :-D) pa ne mogu da ispisem fstab...

offline
  • AxeZ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 3989
  • Gde živiš: Novi Sad, Vojvodina

Isto ko i svaki drugi disk koji bi prikljucio na to mesto bez fioke...Smile
verovatno bi bio /dev/hdd

offline
  • mr_W 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 22 Mar 2004
  • Poruke: 835

AxeZ ::To users pali samo kod CD-ROM-a.
Za win particije bi trebalo da u fstab stavi

uid=username ili gid=grupa kojoj pripadaju useri


Meni pali i kod ostalih filesystema. (montiram USB disk kao user)..

Zapravo, to je opcija mount komande, a ne konkretnog fs-a . tako da bi i u teoriji, i u praksi trebalo da radi sa bilo cime.

offline
  • gamzzy 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 24 Apr 2003
  • Poruke: 10725
  • Gde živiš: Novi Sad

Meni se posle reinstalacije systema (posle "saobraćajke" sa kablom Wink) sve automatski mount-uje i pojavljuje u "My Computer" ili ti "drives:/", a za divno čudo sve lepo radi i bez problema, osim što nekada terba pričekati za dvd Neutral

Evo jednog mog starog fstab-a, možda bude od koristi
/dev/hda3            /                    reiserfs   defaults              1 1
/dev/hda5            /home                reiserfs   defaults              1 2
/dev/hda1            /win                 vfat       uid=1000,gid=100,umask=000,exec,dev,suid,rw  1 2
/dev/hda2            swap                 swap       pri=42                0 0
devpts               /dev/pts             devpts     mode=0620,gid=5       0 0
proc                 /proc                proc       defaults              0 0
/dev/sda1            /flash               auto       noauto,user,sync      0 0
/dev/hdc             /rwrom               auto       ro,noauto,user,exec   0 0
/dev/dvd             /dvd                 auto       unhide,ro,noauto,user,exec   0 0
/dev/fd0             /floppy              auto       noauto,user,sync      0 0


Važno:
nije svačiji uid 1000, treba pogledati koji je tvoj

offline
  • AxeZ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 3989
  • Gde živiš: Novi Sad, Vojvodina

Stavi samo uid tako da ce uzeti uid od trenutnog procesa

offline
  • gamzzy 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 24 Apr 2003
  • Poruke: 10725
  • Gde živiš: Novi Sad

ln -s /dev/hdd /dev/dvd
dakle to mi je DVD što se vidi iz mount point-a
Probaj da postaviš uređaje na istu granu kao ja, ali da ti je rezač (naravno) master.
I koji to kernel koristiš da ti je rezač pod scsi emulacijom?

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 550

Ne bi tebalo da dva uredjaja dele isti mount point, napravi folder dvd u mnt diru i izmeni fstab tako da ti pokazuje na /mnt/dvd, i linkuj ga sa /dev/dvd kao sto ti je gamzzy rekao da bi dobio mogucnost da gledas filmove sa dvd-ija...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1139 korisnika na forumu :: 41 registrovanih, 6 sakrivenih i 1092 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, ccoogg123, dankisha, dika69, Djokislav, DPera, DragoslavS, Džordžino, esx66, FileFinder, Fog of War, HrcAk47, hyla, Ivica1102, JOntra, Još malo pa deda, Kubovac, ladro, laganini123, laki_bb, maiden6657, mercedesamg, milanovic, milutin134, mrav pesadinac, naki011, Nemanja.M, Pohovani_00, prashinar, proka89, Springfield, ss10, Sumadija34, Tvrtko I, VJ, Vlada78, vladaa012, x9, zeo, 1107