Lilo/Grub i particija - pitanje

1

Lilo/Grub i particija - pitanje

offline
  • Emil Beli
  • Pridružio: 03 Jan 2005
  • Poruke: 2990
  • Gde živiš: Beograd

Prekljuce sam napravio nevidjenu glupost.
Hteo sam nesto da ispremestam particije i nesto sredim i reshim da premestim linux particiju, tj da je ubijem da bi instalirao ponovo

Zaboravio sam da je LILO bio na linux particiji i BYE-BYE boot-u windows-a.

Da li postoji nachin, da kada se instalira linux, koji ce da instalira boot-loader, bilo LILO ili GRUB, da se to instalira ISKLJUCIVO na C: particiji, tj da ne zavisi od linux particije, da li je ima ili nema?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Max  Male
  • Super građanin
  • Marko Milic
  • MWEB - Project manager & Front-end developer /Saobracajni inzenjer
  • Pridružio: 02 Nov 2003
  • Poruke: 1363
  • Gde živiš: Beograd - Jagodina

Instaliras u MBR i to je to. Kada hoces da maknes loader iz DOS-a kucas fdisk/mbr i sadrzaj MBR-a bice izbrisan. Postoje i drugi nacini ... ovo je samo jedan od njih.



offline
  • Pridružio: 12 Sep 2003
  • Poruke: 2839
  • Gde živiš: Kotor

Čudi me da si stavio loader na linux particiju. Podrazumevano je da ide u MBR, a ovo si morao ručno da odradiš.

offline
  • Emil Beli
  • Pridružio: 03 Jan 2005
  • Poruke: 2990
  • Gde živiš: Beograd

da vam pravo kazem, ne znam kako sam to uradio, nije mi bila namera.
Sve u svemu.. gotovo.

Kod sledece instalacije, ako se desi slicno, fdisk /mbr vrati stari MBR ili ga samo pochisti?

offline
  • Peca  Male
  • Glavni Administrator
  • Predrag Damnjanović
  • SysAdmin i programer
  • Pridružio: 17 Apr 2003
  • Poruke: 23211
  • Gde živiš: Niš

fdisk /mbr stavi svoj [dos/win] loader...

offline
  • Emil Beli
  • Pridružio: 03 Jan 2005
  • Poruke: 2990
  • Gde živiš: Beograd

Sorry for being stupid, kako se to radi?

offline
  • Pridružio: 21 Jan 2005
  • Poruke: 66

Moja preporuka je, da kad jos formirate particije,uz pomoc fdisk-a (start up win98 disketa), napravite samo primary particiju za Win, pa posle instaliranja istog, radite sta hocete jer vam linux nece biti vezan za extended particiju (cime cete izbeci probleme tipa "missing operating system" nemogucnost pokretanja Windows-a i sl.)

offline
  • Emil Beli
  • Pridružio: 03 Jan 2005
  • Poruke: 2990
  • Gde živiš: Beograd

Pa to je i bilo... nisam imao particiju, linux je kreirao svoju... samo se lilo ubacio vecim delom na linux deo, i mali u MBR...
Pa je havarija nastala kad sam skinuo linux particiju

Pitah, kako da sacuvam MBR, i da ga po potrebi vratim?

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

Lilo bi trebao da funkcionise i ako se pomeri Linux particija, GRUB je taj koji vise ne radi kada se makne particija.
LILO je one-stage-loader (barem je bio po mojim zadnjim informacijama), znaci, smesta sav relevantan kod u MBR. GRUB je multi-stage loader, i samo je stage one u MBR-u, ostatak je na u boot folderu linuxa.

LILO se vraca tako sto dignes Linux sa bilo kog LIVE cd-a, uradis chroot na particiju na kojoj ti je instalirani Linux (chroot /dev/hdaX/).
Onda udjes u Midnight commander ukoliko je prisutan ili potrazis pesice liloconf. Editujes liloconf da odgovara konfiguraciji (nemoj da ubacujes ili izbacujes redove, samo ih edituj). Snimis liloconf. Onda otkucas komandu lilo, koja ce da snimi Lilo u MBR.

offline
  • Pridružio: 21 Jan 2005
  • Poruke: 66

Evo, ja imam slucaj da imam na drugom HD-u Windows i kada ga pokrecem iz GRUB-a on mi javi:
NTDLR missing
press any key to restart
i kada pritisnes "any key" on se normalno ucita!?
Inace mi je LILO svake verzije Mandrake-a pravio probleme [(kada preko Partition magic-a smanjim D i ostavim prazan prostor za Linux), a pritom je Shrike svaki put odradio super]

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 917 korisnika na forumu :: 30 registrovanih, 5 sakrivenih i 882 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9k38, A.R.Chafee.Jr., antonije64, bojcistv, BRATORIII, cinoeye, crnitrn, darionis, dejoglina, dushan, Džordžino, FOX, Georgius, Karla, ladro, laki_bb, Leonov, Litostroton, loon123, mercedesamg, Mercury, nikoli_ca, Parker, royst33, Srle993, stegonosa, suton, Trpe Grozni, vathra, vukovi