Gentoo ???

1

Gentoo ???

offline
  • Pridružio: 10 Avg 2005
  • Poruke: 50

Kada sam prvi put video SUSE na monitoru bio sam lako receno odusevljen. Imam samo DVD SUSE live 9.3 verziju a full verziju upravo skidam. Ali u medjuvremenu sam se dokopao Gentoo-a i ne znam nista o ovom distrou kao ni o ostalima hahaha. Ok da ne duzim! Dali je gentoo toliko ili barem priblizno ispoliran kao sto je SUSE (lak za instalaciju, lep desktop, drajveri itd.)? Zelim ga instalirati ali nisam siguran kako cu izaci na kraj s njim ako nesto krene nizbdro.
Hvala



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • pixxel  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 21 Jun 2005
  • Poruke: 9091
  • Gde živiš: Tu i tamo...

Gentoo je ubedljivo najteza distribucija za instalaciju, ali onda kada uspes da je instaliras (imas detaljno uputstvo na sajtu gentooa sta sve treba da se radi, pa pogledaj) obuzima te neopisivo osecanje da si sam odradio djavolji posao. Ako nemas neko iskustvo sa linuxom, pripremi se na to da ces ovde postovati pitanja tipa kako da mi se gentoo dize u grafickom modu, kako da aktiviram usb misa i slicna (ja sam imao takva pitanja, recimo kad sam prvi put instalirao.) Gentoo je jako dobar jer u startu dobijes linux koji je optimizovan za TVOJU makinu, ali sam ja odustao od toga jer jednostavno nisam imao vremena da svakih mesec-dva po 3-4 dana izgubim na instalaciju, lickanje i podesavanje.



offline
  • Strog  Male
  • Stručni saradnik
    Web programiranje
  • Bojan Kopanja
  • Web & Mobile developer @ ZeusSoftware
  • Pridružio: 26 Jul 2003
  • Poruke: 2597
  • Gde živiš: Stara Pazova

Hehe, Gentoo moze biti sve osim lak za instalaciju Smile. Sve ti je ovako kako je pixxel rekao, tako da mislim da ti je kao pocetniku najbolje da se za sada ostavis Gentoo-a i da se malo naucis na necemu jednostavnijem ( eto bas SuSE recimo ), a kasnije kada se vec odomacis na Linuxu svakako uzmi i isprobaj Gentoo!

offline
  • Pridružio: 01 Avg 2005
  • Poruke: 115
  • Gde živiš: MaYuR/Sabac

E, bas tako sam i ja radio. Prvo sam probo knoppix, pa mandake, suse, ubuntu, slack, i na kraju gentoo. On jeste stvarno tezak za instalaciju, ali kad ga jednom namestis neces ga menjati bar godinu dana. Smile

offline
  • Pridružio: 10 Avg 2005
  • Poruke: 50

Znaci uvek vredi pitati ... hvala vam momci spasli ste mi kao sto pixxel kaze 2 or more months lupanje glavu o zid. Ustvari ja sam tako i mislio jer kompa koji mi je dao gentoo dao mi je s preporukom da pazim sta radim. Btw, dao mi je dva cd-ja. Ja sam se naknadno javio i pitao "a sto dva" a on mi je rekao videces kad instaliras prvi. Sta je na drugom Cd-u ... jesu to aplikacije mozda?
Onda me muci jos jedno pitanje (ma muci me jos dosta toga ali valjda cu naci odgovore redom). Stalno citam na forumu kako je neko probao prvo ovaj distro pa onda onaj i jos uvek isprobava neke ... pa me intersuje zasto je to tako. Dali je to radi zabave ili zbog neceg drugog? recimo meni treba masina sa kojim izlazim na internet i masina na kojoj mogu instalirati borland C++, SQL server i to bi bilo to ustvari i zayo sto ne volim M$ ali to je druga prica. Ako mi svaki od distroa moze omoguciti ovo zasto bi stalno pravio preinstalacije?

Za kraj samo jos nesto. Koliko treba nekom ko je vec master za Linux instalirati sve i predati kompjuter korisniku (recimo kad bi isporucivali masine s instaliranim linuxom)? Dan, dva ...? koliko?

ma ionako mi je SUSE gotov za jos dva sata ako sve ide kako treba Smile

Hvala jos jednom ... sjajni ste!!!

offline
  • Strog  Male
  • Stručni saradnik
    Web programiranje
  • Bojan Kopanja
  • Web & Mobile developer @ ZeusSoftware
  • Pridružio: 26 Jul 2003
  • Poruke: 2597
  • Gde živiš: Stara Pazova

Pa pazi, stalno se isprobavaju razne distribucije da bi covek nasao u tom moru distribucija ono sto mu najvise odgovara! Svaka distribucija je u osnovi ista, ali se razlikuju paketi koji dolaze sa njima, kao i stepen prilagodjenosti kucnom korisniku. Za ovo sto si ti nabrojao SuSE ti je odlican, ali bih ja recimo uzeo Slackware - dosta je ne-userfriendly-i, ali zato radi osetno brze itd. Znaci sve je stvar ukusa i potrebe, a da vidis sta ti najvise odgovara mozes tek kada isprobas nekoliko distribucija!

A sto se tice instalacije Linuxa... Recimo ja to vec radim autoatski na svom kompu i znam sta imam sve od hardvera i kako se podesava, tako da mi treba ~ 1 sat recimo ( za Ubuntu koji se relativno brzo instalira - ali kasnije skida programe sa neta ) da dobijem sasvim funkcionalni Linux. Kao sto vidis to se uopste ne razlikuje od Windows-a, tako da ni taj adut vise nije kod Win-a Smile...

offline
  • Emil Beli
  • Pridružio: 03 Jan 2005
  • Poruke: 2990
  • Gde živiš: Beograd

DrKre...
Tebi treba linux isto kao i meni, a to je da odradi posao uz sto manje cimanja.
Definitivno se drzi SuSE-a. Pazi... SVE mozes da odradis u SuSE-u, dosta obicnih stvari mnogo komotnije nego u drugim distroima.

Kasnije, kreni da se zezas iz zabave... mada, mislim da ti nista od SuSE-a vise nece biti potrebno.

offline
  • Pridružio: 10 Avg 2005
  • Poruke: 50

Kazes Ubuntu za jedan sat ... pa to zvuci veoma dobro!!
Btw, jos jedan distro koji mi frend nudi je knoppix ... kakav je on u poredjenje sa SUSE 9.3 (mogu praviti komparaciju samo s tim jer sam samo to i video premda je bio Live ali je izgledao veoma dobro). Dali se isto tako lako instalira i ima sve one pakete i onaj lepi desktop?
Hvala

offline
  • Strog  Male
  • Stručni saradnik
    Web programiranje
  • Bojan Kopanja
  • Web & Mobile developer @ ZeusSoftware
  • Pridružio: 26 Jul 2003
  • Poruke: 2597
  • Gde živiš: Stara Pazova

Knoppix nije zamisljen kao SuSE, to je Linux koji se pokrece direktno sa CD-a i radi dok je CD sa njim u drajvu. Kada izvadis CD i restartujes komp vracas se na ono sto imas instalirano na HDD-u. Do duse i Knoppix se moze instalirati na HDD, ali to ne preporucujem, jer to ipak nije njegova primarna namena.

offline
  • Pridružio: 10 Avg 2005
  • Poruke: 50

Hvala ... sve dileme uspesno razresene !!!

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1177 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 3 sakrivenih i 1131 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, Andrija357, Bobrock1, ccoogg123, Centauro, dankisha, Denaya, dika69, djboj, Djokislav, doktor1964, DragoslavS, Džordžino, HrcAk47, Ivica1102, Još malo pa deda, kobaja77, Kubovac, ladro, maiden6657, mercedesamg, milanovic, Millennium, milutin134, miodrag, moldway, mrav pesadinac, pavlo, powSrb, prashinar, procesor, saputnik plavetnila, Springfield, ss10, Stanlio, Sumadija34, Tvrtko I, Vlada78, vladaa012, vladulns, yagosh, 1107