Antverpen, dijamanti

Antverpen, dijamanti

offline
  • Stane 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Jan 2004
  • Poruke: 3590
  • Gde živiš: Niš

Antverpen je grad dijamanata. Svaki dijamant iskopan bilo gde na ovom svetu barem jednom mora da prođe korz Antverpen.

Ali šta ja znam o dijamantima. Za mene je drago kamenje isto kao, nedaj Bože, saobraćajna nesreća, dakle nešto što se dešava isključivo drugim ljudima. Kao crne rupe, ili npr. Zelenortska Ostrva, svestan sam ja da oni postoje tamo negde u belom svetu, ali ne mogu baš da se pohvalim da sam ih nešto mogo često viđao. Mislim naravno na one prave, prirodne, goleme kao orasi, što onako šljašte i što ih kradu nindže-lopovi po filmovima. Nije baš da mogu da se pohvalim da znam kako svetski centar trgovine dijamantima treba da izgleda, a ipak mi se oči za cakle kad neko tako nešto pomene, pohlepa il radoznalost valjda, i sve mi se po glavi motaju slike nekakvih starih zgradurina i onih Jevreja sa loknama, crnim mantijama i velikim šeširima, kako se sve nešto tiho domunđavaju. Ništa međutim nije moglo da me pripremi na antiklimaks koji je usledio kad sam se konačno obreo tačno tamo, jelte na lokaciji.

Dođeš u Antverpen i očekuješ da vidiš dijamante, ali ovo je brate smešno. Prizor prvi, čim siđeš s voza i izađeš na glavna vrata železničke stanice, još ni ulicu nisi prešao, a već u tebe blene izlog radnje s nakitom. Kuća mala, a izlog širok, šljašti ko kristalni luster, onakav žuti aluminijumski okvir, ko kod nas po tržnjacima, ko da ga je Nisal pravio, a gore na radnji firma onako od debele plastike sa neonkom unutra, ama original ista ko na ćevapdžinicama kod nas, veliki dijamant, nacrtan ko iz Pink Pantera i piše nešto s ona kičerska slova ko poziv na svadbu, sve kao fol rukom pisano, kaligrafija, true type font, pa isečeno od pozlaćene samolepljive folije. I sledeća radnja ista takva, malečka i nikakva, i naredn a i naredna, cela ulica. Pruža se uz staničnu zgradu. S jedne strane za nju slepljeni nekakvi kiosci li su, dućani li su, s druge kao malko bolji lokali. Kod nas se po takvim ćumezima otvaraju fotokopirnice, brza hrana, drakstori, a ovde drago kamenje. Dijamanti na prstenje, oni pečatnjaci, golemi, ono što zovu soliter, blješti ko semafor. Ja sam mislio ti obojeni dijamanti, kao to nešto vuče pomalko na žuto ili roze kad nadneseš nad belu svilenu salvetu, al ono baš se lepo vidi pigmentacija, ok, nije baš neka živa boja ali primetno brate, nema laži i nema prevare. A tozla, ono žuto, ciganjsko, izvinte na izrazu. Lele, reko, ovo li je taj luksuz, ja dete sa sela.

Prodavci, i oni nekako crni za moje pojmove, više vuku na neki Pakistan, onako, Bangladeš, Kalkutu. Čuo sam ja to kao menja se svetska trgovina, Globalizacija, nova tržišta, došli divlji isterali pitome. Ni mušterije im nisu ništa bolje, nije da bi ja nešto kao kupovao dijamante tu uz Ž. Stanicu, ma nema šanse, znam ja šta je šverc, sve Amer do amera. Poznaju se odmah, svi u bermudama, one neke majce i šarene košuljke, ima ih 120kg na 1.7m visine, plus papučke, kakvo god da je vreme, i kačket na glavi. Oblače se u Wall Mart, za po pet dolara majica, Made in Malaysia, ljudi od ukusa odma se vidi. Mušterije, jednom rečju, za Kartijea i doručak kod Tifanija.

Hteo sam da slikam al me sve bilo nekako strah. Dijamanti su to bre, mora neki sekjuriti da ima.
Nego to mora da su neki divča dijamanti, falš roba, turska proizvodnja, veštaklije. Glavna rabota, to mora da se odvija negde dublje, negde onako skrovito i uz eleganciju, debela zatvorena vrata, orahovina, mahagoni, čelik i tapacirug.

Pa i ja sam da trgujem tim stvarčicama ne bi baš hteo da mi se tu nekakvi turisti iz srbije muvaju i škljocaju, pa posle neko na Flickr može da vidi šta je Aron Ben Stane taj dan pazario od kolege zelenaša. To je sve zato što veletrgovina npr. kromirpm podrazumeva šlepere krcate krtolama, veletrgovina naftom gigantske tankere i baren jedan rat na bliskom istoku, a veletrgovina dijamantima pa tako može da stane u jednu veću kutiju za cipele. Veoma kompaktan biznis! Kažu da su se Jevreji uhvatili tog posla jer ih je svako malo neko od negde progonio, a kad se ide u bežaniju mnogo je lakše spakovati u torbu dijamante nego kuću, vinograd i ’ektare zemlje.

Jevreji su se u Antverpen naselili u šesnaestom veku pošto su ih Katolička Veličanstva Ferdinand i Izabela od Kastilje i Aragona najurili iz španije. U grad ih se naselilo toliko mnogo da je Antverpen postao poznat kao Jerusalim na Zapadu. Grad je zamršenim spletom istorijskih okolnosti i zahvaljujući dobrom geografskom položaju postao velika trgovačka luka. Dijamante su nekako navukli Holanđan, iz Indije i Inodnezije mislim. Trgovina je cvetala, a bogatstvo raslo, sve do drugog svetskog rata dok se Gestapo nije malko umešao i proredio Jevreje. Ničija nije gorela do zore, Tel Aviv je sada drugi centar trgovine i obrade dijamanata. Kako su se porodice koje su držale biznis odselile s njima je otišla i trgovina. Ipak, Antverpen je još uvek br. jedan, na ponos Belgije i stare dobre Evrope, kome god to nešto značilo, u biznisu koji su kolonijalne sile i izmislile.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 578 korisnika na forumu :: 7 registrovanih, 4 sakrivenih i 567 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Dorcolac, milenko crazy north, minmatar34957, pacika, voja64, zlaya011, zziko