Bushova administracija protiv Googlea

Bushova administracija protiv Googlea

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Bushevi odvjetnici traže od suda da naredi Googleu da omogući uvid u podatke o navikama surfanja korisnika interneta. Google odbija jer bi to povrijedilo prava na privatnost korisnika.

Busheva administracija zatražila je u srijedu od federalnog suca da naredi Googleu da omogući uvid u svoju pažljivo čuvanu bazu podataka.

Ovaj potez dio je vladinih nastojanja da oživi zakon protiv dječje za-odrasle-ografije na internetu koji je prije dvije godine donio američki Vrhovni sud, piše Mercury News.

Zakonom se žele kazniti on-line za-odrasle-ografske stranice koje svoj sadržaj učine dostupnim maloljetnicima. Američke vlasti nastoje doći do Googleovih podataka kako bi odredile koliko se često za-odrasle-ografija pojavljuje u on-line pretraživanjima.

U sudskim spisima u američkom Okružnom sudu u San Joseu, odvjetnici pravosudnog ureda objavili su da Google nije želio udovoljiti zahtjevu suda koji je izdan prošle godine i otkriti podatke, a to uključuje zahtjev za milijun nasumičnih web-adresa koje su se pojavile kao rezultati pretrage te logove o svim pretragama na Googelu u bilo kojem periodu od tjedan dana.

Kompanija koja u svom vlasništvu ima najpoznatiju tražilicu na svijetu sa sjedištem u Mountain Viewu odbija popustiti zbog raznoraznih razloga, no kako je upisano u dokumentima suda, najvažniji su ti da bi takav potez povrijedio prava na privatnost korisnika i da bi se na taj način objelodanile poslovne tajne ove komapnije.

Nicole Wong iz Googlea rekla je da će se kompanija "energično" boriti protiv nastojanja američkih vlasti.

"Google nije sudionik ovog sudskog procesa i zahtjev za informacijama je otišao predaleko", rekla je ona.

Američka vlada dokazuje da treba te informacije kao bi se još jedanput pripremila za obranu ustavnosti zakona o on-line zaštiti djece (Child Online Protection Act) na Federalnom sudu u Pennsylvaniji. Zakon je donesen 2004. godine i bio je preširok te je i odraslima zabranjivao pristup legalnim za-odrasle-ostranicama.

Stoga je Vrhovni sud pozvao vladu SAD-a da dođe s manje drastičnom verzijom ovog zakona ili da na sudu dokaže da zakon ne krši Prvi amadman i da je to jedini održivi način na koji se može spriječiti dječja za-odrasle-ografija.

Ističući da je Google najveća tražilica na svijetu, Bushevi odvjetnici smatraju da će njihov zahtjev "značajno pomoći u vladinoj pripremi obrane ustavnosti ovog važnog zakona".

Google ima najveći udio na tržištu web-tražilica, čak 46 posto prema podacima Nielsen/NetRatings iz studenoga 2005. Yahoo je drugi s 23 posto i MSN treći s 11 posto.

IskonInternet



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • SSpin 
  • Saradnik foruma
  • Pridružio: 09 Dec 2004
  • Poruke: 6488
  • Gde živiš: Nis -> ***Durlan City***

Vodeće firme za pretraživanje Interneta beleže svaku posetu bilo kog korisnika bilo kom sajtu - a ta praksa je sada postala predmet spora, jer je američka vlada zatražila od firme Gugl, najveće na tržištu tzv. kompjuterskih portala, da joj preda podatke o svim pretraživanjima Interneta u jednom kratkom periodu tokom prošlog leta.

Pitanje privatnosti na internetu je predmet brojnih rasprava i različiti su stavovi o tome: treba li bilo ko da zna šta ste tražili na internetu koristeći neki sistem za pretraživanje, kao što je Gugl?

Možda niste znali ali - dosadašnja praksa je da se na Guglovim kompjuterima beleži tačno koje je 'sajtove' posetio svaki pretraživač interneta.

To zna i američka administracija, koja sada traži od Gugla da preda evidenciju svih pretraživanja tokom jedne sedmice prošlog leta.

Gugl, najpopularnija kompjuterska firma za pretraživanje Interneta, obećala je međutim da će se oštro odupreti ovom zahtevu.

Neverovatna količina materijala

BBC je povodom nastalog spora pitao Šervina Saja iz 'Informativnog centra za privatnost elektronske komunikacije' iz Vašingtona - zašto američka administracija želi da zna šta je svaki pojedini korisnik Gugla tražio na Internetu tokom određenih sedam dana?




Reč je o neverovatno velikoj količini materijala, a do problema je dovela sama činjenica da takva evidencija postoji. S jedne strane, američko ministarstvo pravde uveliko izlazi iz svog domena delovanja - a s druge strane, činjenica je da Gugl beleži i čuva sve te informacije. Nama je vrlo drago da se oni opiru i odbijaju da predaju podatke tek tako, ali s druge strane Gugl ne bi ni imao problem da prvo nije beležio i čuvao takve podatke.

U slučaju da Gugl bude morao da preda tražene podatke, šta bi sa njima radila američka vlada?

To nije sasvim jasno. Vlada kaže da želi da iskoristi podatke da bi videla kako se tokom pretraživanja Interneta dolazi do materijala koje smatra 'štetnim po maloletnike'. Nije mi sasvim jasno kako bi im traženi podaci pomogli u tom cilju - ali oni tvrde da ne funkcioniše tehnologija za filtriranje pri pretraživanju Interneta i da zato moraju da usvoje mnogo oštriji, draknoski zakon o regulisanju Interneta ... I tako spreče decu da gledaju za-odrasle-ografiju i slično.

http://www.bbc.co.uk/serbian/news/2006/01/060120_googleus.shtml



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1096 korisnika na forumu :: 50 registrovanih, 5 sakrivenih i 1041 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Bokiboks, Boris90, cifra, DPera, DragoslavS, Duh sa sekirom, dushan, Džordžino, esx66, hooraay, janbo, JOntra, Još malo pa deda, Kaplar2, Kibice, kolle.the.kid, Kubovac, laganini123, laki_bb, laurusri, ljuba, maiden6657, marsovac 2, mercedesamg, Mercury, Mi lao shu, milanovic, Millennium, Milometer, Miloš Popadić, Misirac, mrvica78, nikoladim, Nobunaga, operniki, ozzy, Romibrat, royst33, stegonosa, Tas011, VJ, Vlada1389, Vlada78, Vladko, voja64, x9, Zerajic, šumar bk2, žeks62