Instalacija GNU/Linux openSUSE 11.3 Live

Instalacija GNU/Linux openSUSE 11.3 Live

offline
  • Senor  Male
  • Ugledni građanin
  • Uroš Stegić
  • Pridružio: 19 Jul 2006
  • Poruke: 308
  • Gde živiš: Pančevo

Instalacija – openSUSE 11.3
Live CD

Za početak, distribuciju openSUSE možete skinuti sa oficijalne strane:
http://software.opensuse.org/113/en
Na ovom linku ćete naći download linkove za live cd-ove sa različitim grafičkim okruženjima, dvd openSUSE, kao i razne "derivate" openSUSE-a. Derivati su distribucije zasnovane na openSUSE distribuciji. Sve što bi trebalo da uradite je da skinete željeni fajl i dobićete fajl .iso koji je potrebno narezati na prazan CD/DVD. Kada ste to uradili možemo početi sa instalacijom.


1. Podešavanje za instalaciju
Pre same instalacije je potrebno proveriti vaša BIOS podešavanja. Cilj nam je da utvrdimo koji je redosled boot-ovanja. Ovo podešavanje je lako naći, a kako nije tema ovog tutorijala neće biti opisano. Ono što je potrebno podesiti je, kao što sam rekao, Vaš boot menu tako da prvo pokreće CD/DVD uređaj, pa posle hard disk. Kada to uradite, ubacite CD/DVD sa instalacijom sistema i restartujte računar.


2. Welcome screen
Kada restartujete Vaš računar, prvo što će Vam se pojaviti na ekranu (nakon pokretanja hardvera) je pozdravni ekran openSUSE sistema sa logoom firme i pozdravnom porukom na 6 jezika:




3. Pokretanje Live sistema
Nakon par sekundi pojaviće vam se ekran koji izgleda ovako:


Strelicama na tastaturi selektujete željenu opciju koju otvarate pritiskom na dugme enter. Sledi kratak opis ponuđenih opcija:

openSUSE Live (GNOME) - ova opcija pokreće ceo operativni sistem sa CD-a tako da ćete moći da isprobate distribuciju pre same instalacije. U ovom tutorijalu ću samu instalaciju pokrenuti sa Live okruženja. Napomena: u mom slučaju instaliram KDE grafičko okruženje (za razliku od instalacije sa slike), ali Vi pri downloadu birate da li želite KDE ili GNOME;

Installation - pokreće instalaciju bez prethodnog pokretanja Live operativnog sistema (ova instalacija se takođe vrši grafičkim putem);

Check installation media - proverava ispravnost medija sa kojeg se pokreće instalacija;

Boot from hard disk - zanemaruje prisustvo CD-a i pokreće već instalirani operativni sistem sa hard diska;

Memory test - testira Vašu ram memoriju.

Kao što je rečeno, potrebno je odabrati prvu opciju (mada bi postupak bio sličan i ako odaberete drugu opciju).


4. Pokretanje grafičkog okruženja
Nažalost nisam uspeo da nađem niti da napravim screenshot koji pokazuje kako izgleda pokretanje okruženja, ali Vi u svakom slučaju jedino što tada radite jeste čekanje da se okruženje pokrene. Kada se sistem učita u vašu RAM memoriju, grafičko okruženje se podigne, Vaš ekran (ako ste odabrali/skinuli KDE) bi trebalo da izgleda ovako:




5. Opis prozora sa ekrana
Početni prozor vam daje mogućnost da pogledate openSUSE dokumentaciju, kontaktirate podršku, ali i da pomognete u razvijanju openSUSE sistema i njegovog software-a. Za potrebe instalacije, ovaj prozor nam neće biti neophodan tako da ga možete ugasiti pritiskom na dugme close koje se nalazi u donjem desnom ćošku.


6. Pokretanje instalacije
Kako biste instalirali openSUSE dovoljno je samo da kliknite na ikonicu Install koja se nalazi na Vašem desktopu:




7. Prvi korak instalacije - Jezik i EULA
Klikom na dugme Install otvoriće se instalacioni prozor YaST. Prvi korak instalacije čine tri stvari: odabir jezika instalacije i sistema, odabir šeme tastature (eng. keyboard layout) i prihvatanje ugovora o korišćenju (eng. end user license agreement, u daljem tekstu EULA). Prihvatanje se vrši indirektno, što znači da nigde ne morate da kliknete na I Accept, već je ceo EULA ispisan, vi ga po želji možete pročitati, pa samim klikom na dugme next, vi prihvatate “EULA”. Za nastavak instalacije kliknite na dugme next ko je se nalazi u donjem desnom uglu prozora. Za jezik instalacije I sistema sam odabrao engleski, a za šemu tastature hrvatski. Šemu tastature možete promeniti i na instaliranom sistemu, tako da ne morate puno da brinete oko toga.




8. Drugi korak instalacije - Odabir vremenske zone
Sledeći korak je odabir vremenske zone. Odabir se može izvršiti na dva načina: možete u padajućem meniju ispod karte sveta sami pronaći vašu lokaciju, a drugi način je da na samoj karti kursorom (kursor je u obliku lupe) kliknete na region u kojem se nalazite kako biste zumirali taj region i onda nakon toga kliknete na grad, tj. lokaciju u kojoj se nalazite. Na slikama ispod možete jasno videti oba načina, korak po korak:

Prvi način (odabir pomoću karte):





Drugi način (preko padajućih menija):





Nakon što ste odabrali vremensku zonu kojoj pripadate, za nastavak instalacije kliknite na dugme next koje se nalazi u donjem desnom uglu prozora.


9. Treći korak instalacije - Particionisanje hard diska
Sledeći korak pri instalaciji je particionisanje hard diska. U gornjem delu prozora je spisak particija sa njihovim opisom ispisan u vidu akcija koje openSUSE namerava da izvrši nad njima. Ukoliko je hard disk na kojem instalirate suse prazan, samo kliknite na next i on će sam napraviti particije koje su mu potrebne. NAPOMENA: AKO HARD DISK NIJE PRAZAN I VEĆ POSTOJI INSTALIRAN BILO KOJI OS, OBAVEZNO NAPRAVITE BACKUP NA EXTERNE MEDIJE (CD, DVD, FLASH...)!



U mom slučaju, kao što vidite, već postoje tri particije, kojima neću lično manipulisati, već ću ostaviti isplanirane akcije. Ako želite sami da napravite particije na novom hard disku, možete kliknuti na Create Partition Setup.... Ako želite samo da napravite neke izmene sa već postojećim particijama kliknite na Edit Partition Setup... . U oba slučaja je preporučljivo da znate šta radite, tako da je za apsolutne početnike preporučljivo da samo naprave backup I puste installer da sam odradi posao. Kada ste završili sa particionisanjem, možete nastaviti sa instalacijom klikom na next.


10. Četvrti korak instalacije - Unos ličnih podataka
U ovom koraku unosite svoje lične podatke: puno ime i prezime, korisničko ime i vašu šifru. Takođe u ovom koraku možete odabrati da li želite da šifru koju ste postavili koristite i za administraciju sistema (podešavanja sistema, instaliranje dodatnog software-a i sl.), to radite tako što čekirate prvi checkbox, možete odabrati da li želite da primate sistemsku poštu , ta opcija je obuhvaćena drugim checkbox-om, treći checkbox Vas pita da li želite da se sistem pri podiznju automatski uloguje na vaš nalog.



Kada popunite polja i odaberete željena podešavanja, nastavljamo sa instalacijom klikom na dugme next.


11. Peti korak instalacije - Pregled odabranih podešavanja
U ovom koraku dobijate pregled podešavanja instalacije koje ste napravili u prethodnim koracima, dakle, rezimiranje. Važno je da znate da još uvek niste napravili nikakve promene na Vašem računaru i još uvek ima vremena da nešto promenite. Sve što ste do sada radili jeste bio odabir podešavanja, tj. akcija koje će se izvršiti tokom instalacije, što znači da će se sve to izvršiti tek nakon pritiska na dugme Install. Ako ste sve pregledali možete početi sa instalacijom pritiskom na pomenuto dugme.



Pokazaće vam se još jedan sigurnosni prozor koji vas pita da potvrdite instalaciju. Klikom na Install počinje instalacija:




12. Sama instalacija
Trajanje instalacije zavisi od vašeg računara, a predviđeno vreme to je 20 minuta. Isti je proces i van live okruženja, tako da ako imate slabiji računar preporučljivo je radi brzine da ne pokrećete live okruženje, već da pri startovanju računara izaberete opciju Installation (vidi korak 3). Ako pokrećete live instalaciju, za vreme same instalacije možete slobodno surfovati internetom, ukoliko imate pristup, igrati neke od igrica ili jednostavno istraživati po sistemu. Proces trajanja instalacije bi trebalo da vam izgleda ovako:






13. Restartovanje računara
Nakon završetka instalacije pojaviće Vam se ovakav prikaz na ekranu:



Klikom na dugme Reboot Now, vaš računar će se restartovati i Vi ćete imati instaliran openSUSE 11.3. Naravno, ukoliko želite da nastavite sa korišćenjem live sistema možete odabrati opciju Reboot Later, pa kada završite sa korišćenjem live verzije, sami restartujte računar.


14. Čestitamo!
Ako ste pratili uputstvo, instalacija je uspešno izvršena i Vi ste postali novi ponosni korisnik openSUSE operativnog sistema! Za podešavanje Vašeg sistema nakon instalacije možete pogledati uputstvo koje je napravio naš ugledni sugrađanin Recoba20 koje se nalazi na sledećem linku:
http://www.mycity.rs/Linux/openSUSE-post-install-uputstvo.html
Neka vam dugo i lepo služi! Srećno! Ziveli



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • bocke  Male
  • Moderator foruma
  • Glavni moderator Linux foruma
  • Veliki Pingvin
  • Guru
  • Pridružio: 16 Dec 2005
  • Poruke: 12486
  • Gde živiš: Južni pol

Pokrenuh malopre OpenSuSE u VirtualBox-u i dočeka me praznični boot meni. Smile



offline
  • Brok  Male
  • Moderator foruma
  • Mihajlo Bogdanović
  • Linux driver - fighter - warrior
  • Pridružio: 04 Maj 2005
  • Poruke: 3246

I mene je prijatno izneneadio. Very Happy

offline
  • Pridružio: 30 Dec 2007
  • Poruke: 4759
  • Gde živiš: Niš

mene je iznenadio vlc plejer Shocked

offline
  • Brok  Male
  • Moderator foruma
  • Mihajlo Bogdanović
  • Linux driver - fighter - warrior
  • Pridružio: 04 Maj 2005
  • Poruke: 3246

Inače TUX-ovi se kreću što je još zanimljivije. Very Happy

offline
  • Ričard  Male
  • Lavlje srce
  • Supermoderator
  • Zver!
  • Electro maintenance engineer
  • Pridružio: 28 Nov 2006
  • Poruke: 13744
  • Gde živiš: Vršac

VLC plejer to radi redovno, pa i na Windowsu. Wink

offline
  • Pridružio: 30 Dec 2007
  • Poruke: 4759
  • Gde živiš: Niš

@Ričard
u Help →
....... .... ↓→ about se vidi najbolje Wink

e ali na windowsu nemate zanimaciju
da mu ne radi qt interfejs po defaul-tu
nego morate da ga ukompilirate uz odgovarajući qt 4.3 li qt 4.5
da bi uopšte mogao da se pokrene Very Happy

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1093 korisnika na forumu :: 57 registrovanih, 4 sakrivenih i 1032 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., arsa, babaroga, bojank, bojanM84, BORUTUS, BraneS, brundo65, dankisha, Dannyboy, DeerHunter, djboj, Djokislav, Djokkinen, doklevise, Dorcolac, dragoljub11987, gorval, ikan, Istman, ivan979, jukeboxer, Klecaviks, kokodakalo, kovinacc, Kubovac, kunktator, kybonacci, lord sir giga, LUDI, Luka Blažević, Lukaaa, mercedesamg, Metanoja, mgolub, milenko crazy north, Misirac, mkukoleca, oldtimer, opt1, pein, raptorsi, raykan, repac, sap, savaskytec, slonic_tonic, Stoilkovic, VJ, Vlad000, vladulns, voja64, wolverined4, Wrangler, zixmix, zlaya011, 79693