problem pri instalaciji suse 9.2

1

problem pri instalaciji suse 9.2

offline
  • Pridružio: 20 Apr 2003
  • Poruke: 2416
  • Gde živiš: NS

ne mogu da instaliram suse, nece da digne x. ubije se cak i pri pokretanju sax-a

graficka je ati radeon 9200, a monitor samsung syncmaster 765mb. (ploca abit nf7, cpu sempron)

probala sam i xf86config i stavila da budu genericki ati radeon drajveri, i opet nista. samo ono cudo na ekranu, out of sync

pri pokretanju yasta-a graficku vidi kao ati rv280 5960 (radeon)
a monitor kao samsung syncmaster 4s [ 31 - 48 kHz / 43 - 75Hz ]

help Sad



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • SVITAC 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Apr 2003
  • Poruke: 5919
  • Gde živiš: Beograd

Manuelno podesi monitor .. nemoj ga birati sa spiska ..
trebaš samo da saznaš tačne frekvencije (od - do) i veličinu ekranskog prikaza u milimetrima H/V .. i to uneseš u opcije .. imaš mogućnost i testiranja parametara pre završetka instalacije !

Isti problem sam i ja imao .. i isto mi je detektovan bio kao 4s Smile
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici] pa nadji tvoj model i pročitaj tehničke podatke ..



offline
  • Strog  Male
  • Stručni saradnik
    Web programiranje
  • Bojan Kopanja
  • Web & Mobile developer @ ZeusSoftware
  • Pridružio: 26 Jul 2003
  • Poruke: 2597
  • Gde živiš: Stara Pazova

Kao što SVITAC reče, verovatno jedino rešenje ti je da podesiš monitor ručno, a potrebne parametre ( frekvencije ) možeš naći ili u knjižici koju si dobila uz monitor ili na sajtu proizvođača. Eh, što ti je ATI Sad...

offline
  • SVITAC 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Apr 2003
  • Poruke: 5919
  • Gde živiš: Beograd

Nisam siguran da je do ATI'a problem .. pošto navedenog monitora nema a ni mog samsunga 997 .. tu je ipak novija elektronika korišćena ..
doduše mene YaST upozori (na tetsu) da monitor nije podešen kako treba i da može da se ošteti pri unetim parametrima (onim lošim) ..

Možda ćeš morati i uneti rezolucije ekrana koju želiš da koristiš ..

offline
  • vbraca  Male
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 18 Avg 2003
  • Poruke: 5
  • Gde živiš: Kragujevac

Elem,

1) startuj SuSE sa INIT 3 (mod bez grafičkog okruženja)
2) uloguj se kao root korisnik
3) pokreni Sax2 sledećom komandom:
SaX2 --vesa 0:1024x768@75
4) podesi monitor (može i Samsung 4s), sačuvaj izmene i izađi iz Sax-a
5 kucaj init 5 i Voila! sve ima da radi kako treba ...

offline
  • Pridružio: 20 Apr 2003
  • Poruke: 2416
  • Gde živiš: NS

nekako je uspelo, ostavila sam brata da se zeza i eto... mada ne zna ni sam kako je uspeo, al radi Very Happy

hvala svima

offline
  • gamzzy 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 24 Apr 2003
  • Poruke: 10725
  • Gde živiš: Novi Sad

U pitanju je i drajver, jer to nije taj čip (5960) - trebalo bi odabrati drugi... a posle se može namestiti i (neka) akseleracija...

offline
  • vbraca  Male
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 18 Avg 2003
  • Poruke: 5
  • Gde živiš: Kragujevac

gamzzy ::U pitanju je i drajver, jer to nije taj čip (5960) - trebalo bi odabrati drugi... a posle se može namestiti i (neka) akseleracija...

ATI 9200 radi sa RV280 596x čipovima - zavisno od modela. Ovde je problem bio samo kod podešavanja H/V frekvencija monitora u Sax2-u.

offline
  • Pridružio: 20 Apr 2003
  • Poruke: 2416
  • Gde živiš: NS

eto, moj brat koji nikad nije koristio linux uspeo da podesi i refresh rate. 1024X768@85Hz

Very HappyVery HappyVery Happy

offline
  • Pridružio: 21 Jan 2005
  • Poruke: 66

Ja isto imam 765mb i ja sam uzeo iz spiska Philips 107e posto imaju iste karakteristike i shljaka super

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 2903 korisnika na forumu :: 71 registrovanih, 13 sakrivenih i 2819 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 20624 - dana 04 Apr 2026 04:18

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., Arhiv, Aristotle2002, Baždaranac, boracbl1389, branko7, brufen, bunker, CHARLIE JA., Cirkon, crnogorac, cuvarkuca, Cvijo_ue, cyprus, darcaud, Dimitrise93, DragoslavS, DS01, feanor, Feller, Hans Gajger, ivica976, Ivoo, kaput21, Kobrim, kolateralnasteta, komenski, LostInSpaceandTime, Marko Marković, mean_machine, mercedesamg, Mercury, Miler88, minke, mnn2, mrgud2025, nenooo, nikolabb, nixos, novator, picknick, Piicoki, rajkoplje, rakivan, raso76, repac, Robin, rodoljub, S-G, SirOliver, Smiljke, Smiljkovich, Sonic, starlights, stegonosa, tecataki, TheDictator, Titan, tomo2, Ugljesa99, v82, vensla, vidra boy, vladom6, VP6919, Walkers, xAlex2, XBMC, zmajbre, Zorge