Problemi u drustvu

3

Problemi u drustvu

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Milica, koja živi na minus 12
Izvor: B92
Beograd -- B92 pronašao je desetomesečnu Milicu, koja sa roditeljima živi u napuštenoj kući bez grejanja i osnovnih uslova za život.

Bolesnu Milicu greje samo jedna šipka na pokvarenoj grejalici. Spas od zime pronašla je sa majkom Julijom i ocem Bogdanom u improvizovanom stanu. "Ja bih volela da imam bolje ali daj mi stan", majka Julija Knežević. Otac Bogdan Kostić kaže da je svestan da nije uredu što njegova ćerka ovako živi.

Napuštena kuća u centru Beograda je godinama mesto gde se okupljaju i žive beskućnici. Policija često obilazi ovo mesto, i upravo je MUP obavestio centar za socijalni rad o uslovima u kojima Milica živi. Tek na poziv B92, radnice Centra za socijalni rad posetile su Milicu, koju je upoznala i gradska sekretarka za socijalnu i dečju zaštitu Zorica Pavlović.

Posle kraćeg razgovora sa roditeljima, Milica je sa roditeljima odvedena kod lekara. Međutim, socijalne radnice nisu želele da nam kažu da li će Milica i ovu noć dočekati u napuštenoj kući bez grejanja na beogradskoj zimi.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2006&.....ategory=12

Dopuna: 09 Feb 2006 13:40

Nasilje nad decom u Srbiji

Svako dete u Srbiji bilo je bar jednom izloženo nekom obliku nasilja, a pretpostavlja se da njih oko 10 odsto stalno doživljava teže oblike fizičkog ili seksualnog zlostavljanja, pokazalo je istraživanje UNICEF-a.

Vršnjačko nasilje navedeno je kao jedan od najčešćih oblika zlostavljanja. Konsultantkinja UNICEF-a Silvia Koso rekla je da su ispitanici, deca od 10 do 15 i mladi od 16 i 19 godina, prepoznali tri vrste zlostavljanja - fizičko, psihičko i seksualno, ali da su se potpuno identifikovali sa vršnjačkim nasiljem, za koje kažu da su njegove svakodnevne žrtve ili svedoci, i to češće u osnovnoj nego u srednjoj školi.

Anketriana deca smatraju da je rizik da postanu žrtve nasilja povećava ukoliko se po bilo kojoj svojoj osobini razlikuju od većine. Te razlike mogu da se odnose na nacionalnu, versku ili rasnu pripadnost, dolazak u novu sredinu, fizički nedostatak ili bolest.

Pored vršnjačkog nasilja, deca i mladi su često pominjali fizičko nasilje, najčešće udarce, šamare i batine kao disciplinsku meru, zatim psihičko nasilje, od kojeg su najčešći vredjanje, ponižavanje, zastrašivanje, ucene, ograničavanje slobode, ali i seksualno nasilje - dodirivanje, uznemiravanje, do najtežeg - silovanja.

Prema mišljenju dece, najčešće su zlostavljači roditelji, odrasli uopšte, i to češće muškarci, dok su žrtve nasilja češće devojčice, koje su fizički slabije, a i vaspitavane su da budu poslušnije.

Deca često spominju i da u njihovoj sredini roditelji često zanemaruju decu, tretiraju ih kao svojinu i ne poštuju njihovo mišljenje, a postoje i problemi sa nastavnicima i profesorima koji ih tretiraju na sličan način.

Istraživanje je sprovedeno 2005. u Novoj Varoši, Novom Pazaru, Priboju, Prijepolju, Raškoj, Sjenici i Tutinu.

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?nav_id=187848

Dopuna: 07 Mar 2006 12:43

Problem položaja žena
Izvor: B92
Beograd -- Godinu i po dana po formiranju, Savet za ravnopravnost polova počeo da radi na Nacionalnom planu aktivnosti.

Savet radi na planu

Potpredsednica Saveta za ravnopravnost polova Dragana Petrović kaže da u društvu nema dovoljno saznanja o realnom položaju žena, pa se taj problem tretira pogrešno.

"Mnogi nam kažu da muškarci i žene imaju ista prava, što je u suštini tačno jer nijedan naš zakon ne dozvoljava diskrimanaciju, ali se mi trudimo da pokažemo da imati jedanaka prava ne znači automatski imati jednak položaj. Diskrimincija žena najčešće je indirektna i teška za identifikovanje, dolazi od nasleđenih stanja, ekonomskih nejednakosti koje produkuju dalje nejednakosti. Društvo koje se odrekne 52 odsto svojih potencijala ne gleda daleko u budućnost", kaže ona.

Za rad na nacionalnom planu prijavile su se 33 nevladine organizacije iz cele Srbije, a formirano je šest radnih grupa koje će se baviti najvažnijim temama. Te teme su vezane za žene i odlučivanje, odnosno uticaj žena na donošenje odluka, ne samo političkih, već i ekonomskih ili u porodici, pitanje ekonomskog stanja žena i zapošljavanja, pitanje ženskog zdravlja, a ostale tri grupe se bave pitanjem žena i obrazovanja, nasiljem nad ženama i ženama u medijima.

Promene i u jeziku

Dragana Petrović kaže da će zahtevati i promenu u jeziku, odnosno usvajanje i regulisanje ženskog roda u zanimanjima. "Nemamo nameru da dižemo revoluciju, reč je o evoluciji, a jezik je promenljiva kategorija. Ono što se može jezički iskazati postoji u svesti, a ono što se ne može iskazati verovatno je potisnuto. To nije nešto što se može lako promeniti, tu imate mnogo tradicionalizma, ali ako pogledate koliko se menjao tehnološki rečnik, ne vidim razlog da se i ovaj drugi rečnik ne menja. Trudićemo se da izborimo mesto za ženski rod u srpskom jeziku", kaže ona.

Izrada nacionalnog plana aktivnosti je međunarodna obaveza, a očekuje se i skoro donošenje Zakona o ravnopravnosti polova.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2006&.....ategory=12

Dopuna: 08 Mar 2006 12:21

"Žene u podređenom položaju"
Izvor: FoNet, Beta
Njujork -- Žene u svetu i dalje ne zauzimaju vodeće položaje u poslovima kojima se bave, piše u izveštaju Ujedinjenih nacija.

Ravnopravno?
Generalni sekretar UN Kofi Anan je, povodom 8. marta, Međunarodnog dana žena, u izveštaju ocenio da je spor proces kojim žene uzimaju učešće u parlamentarnom životu, vođenju preduzeća, medija i u akademskom svetu. "I dalje postoje ozbiljne prepreke koje sprečavaju efektivno učešće žena", naveo je Anan i založio se za njihovo još veće učešće, kako bi počele da utiču i na donošenje odluka.

Angela Merkel je u novembru postala kancelarka Nemačke, Elen Džonson Sirlif je u januaru imenovana za predsednicu Liberije, a Mišel Bašle će u subotu i zvanično postati predsednica Čilea. Međutim, uspeh te tri žene maskira mnoge izazove koje su one savladale. Rakel Majanja, specijalna savetnica UN za unapređenje položaja žena, kaže da iza tog napretka stoji potreba postizanja svesti i otvorenosti u društvu na političkom nivou. Čak i posle zauzimanja liderskog položaja, liderke se suočavaju s većim osudama kada pogreše nego muške kolege, i to jednostavno zato što su žene", rekla je Rakel Majanja.

"Malo žena u politici"

Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Baroso izjavio je da su politika i biznis dva sektora u kojima su žene nedovoljno zastupljene, u Evropi i Africi i na drugim kontinentima. "Trenutno imamo jednu ženu na čelu vlade i šest na čelu države, tri su izabrane za predsednike", rekao je Baroso povodom Međunarodnog dana žena.

Baroso je rekao da je juče razgovarao s predsednicom Liberije Elen Džonson Sirli, prvom demokratski izabranom predsednicom neke afričke zemlje, i to posle 14 godina građanskog rata. "Impresioniran sam njenim zalaganjem za mir i razvoj njene zemlje", rekao je Baroso.

Barozo je juče razgovorao s predsednicom Konfederacije preduzetnika Francuske Lorans Pariso i rekao da je to prvi put da je Konfederacija izabrala ženu za predsednika.

Optužbe feministkinja

Feministička udruženja iz celog sveta optužila su UN da nisu dovoljno učinile na promovisanju ravnopravnosti polova u okviru sopstvene reforme. U otvorenom pismu Ananu i zemljama-članicama UN, feministkinje žale što posle više od 10 godina od konferencije u Pekingu 1995, kada se svetska organizacija obavezala da će raditi na jednakosti polova, UN i dalje omogućavaju samo minimalnu zastupljenost žena u sopstvenim važnim komisijama, ekspertskim komitetima i na visokim položajima".

Alžir: Pomilovane zatvorenice

Predsednik Alžira Abdelaziz Buteflika pomilovao je 152 zatvorenice, povodom Dana žena, saopšteno je iz predsednikovog kabineta. U saopštenju se dodaje da je ostalim zatvorenicama, kojih je 130, smanjena kazna za po oko dve godine.

"Daleko je ravnopravnost"

Britanski Indipendent piše da je položaj žena u svetu poboljšan i da se popravlja, ali da je prava ravnopravnost polova daleko. List objavljuje i niz statističkih podataka, prema kojima su žene vlasnici jedan odsto imovine na svetu i da čine dve trećine nepismenih na svetu. Žene u Velikoj Britaniji u proseku zaraduju 17 odsto manje od muškaraca, a u EU vode samo tri odsto najvećih kompanija. Samo 12 žena je na čelu svojih zemalja, a Ujedinjene nacije imaju 191 članicu", piše list.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2006&.....ategory=78

Dopuna: 09 Mar 2006 13:49

Slučaj Pahomije: Javnost ogorčena zbog oslobađajuće presude i čeka reakciju SPC
Crkva zatvara oči pred istinom

Srpska pravoslavna crkva u slučaju vladike vranjskog Pahomija pokazala je da nije u stanju da se suoči sa problemom. Pedofilija nije samo greh već i bolest koje nisu pošteđene ni gotovo sve institucije u društvu. Izbegavajući da istraži slučaj na nivou crkvenog suda, SPC je pokazala da izbegava i istinu. Time je nanela najveću štetu sebi.

- Ceo slučaj u vezi s vladikom Pahomijem pretvorio se u veliku sramotu. SPC ne reaguje i mislim da se nalazi u vrlo neugodnom položaju. Načinili su u startu, još pre nekoliko godina kada je slučaj dospeo u javnost, veliku grešku. SPC je trebalo da učini ono na šta je bila dužna po Ustavu SPC, a to je da odmah angažuje svoj sistem, od eparhijskih sudova do visokog suda, i da utvrdi činjenice, to jest ima li krivice ili ne. Međutim, to nije učinjeno - kaže analitičar Mirko Đorđević. Kako dodaje, upravo nečinjenjem Crkva je dozvolila da se ime jednog velikodostojnika „vuče po medijima i nađe na svetovnom sudu“.

- Presude se ne komentarišu, to je stvar suda. Ali okolnosti oko suđenja podelile su kako laičku, tako i crkvenu javnost. Da nevolja bude veća, ćutanje Crkve i presuda nisu umirile javnost. Crkva bi trebalo da reaguje i da kaže, primera radi, Crkva je odvojena od države i obrnuto. Ali ako je već sud utvrdio, i mi kao Crkva ćemo utvrditi. Međutim, brine me to što se Crkva uopšte ne oglašava. Oni jedino kažu da su to napadi na Crkvu i zavera. Međutim, nisu to napadi na Crkvu već problem, i društveni a i jednog vladike - ističe Đorđević.

Sinod je morao reagovati

On kaže da pedofilija i blud nisu strani među sveštenstvom, ni pravoslavne ni katoličke crkve. Navodi primer od pre dve godine monaha Ilariona. Tada je Crkva povukla potez kako dolikuje - vladika sremski pokrenuo je postupak i monah je raščinjen zbog bluda. Sada se vodi i svetovni postupak.

- Jeste sramota. Crkva nije smela da dopusti da se ceo postupak ovako vuče, a dopustila je i to na svoju štetu. Sve to objašnjavam jer u našoj crkvi vlada pometnja i ona ne može da se suoči sa problemima - kaže Đorđević.

Pojašnjavajući kako bi crkveni postupak trebalo da izgleda, naš sagovornik kaže da, ako se sumnjiči neki vladika, „Sinod ili Sabor ga stavljaju u stanje mirovanja. Postavlja se vršilac dužnosti dok se stvar ne ispita“. Dodaje da Crkva formira komisiju, stvar ide na eparhijski sud, a potom na Vrhovni sud. Ukoliko se dokaže da je kriv, raščinjuje se.

Navodeći primere, Đorđević kaže da Rimokatolička crkva ispituje slučajeve gde se sumnjiči, potom raščinjuje ili zabranjuje služenje ako se dokaže krivica.

- Kod nas, međutim, nije bilo takvih slučajeva. Mnogo je zvanih, ali je malo odabranih - zaključuje Mirko Đorđević.

Međutim, ako već oko vladike Pahomija nije pokrenut bar crkveni sud, jerej Goran Arsić je kažnjen, više od dve godine nije u svešteničkoj odori, jer je u istrazi svedočio u korist oštećene dece. Eparhijski crkveni sud, a koji čine Pahomijevi ljudi, raščinio je Arsića. Njemu nije bilo dozvoljeno da služi ni u jednom hramu Eparhije vranjske. Goran Arsić žalio se na odluku eparhijskog suda Velikom crkvenom sudu Srpske pravoslavne crkve, ali ni na to odgovora još nema.

Dečakovi svedoci sveštena lica

- Iz određenih razloga ne bih komentarisao odluku niškog Opštinskog suda, jer više od dve godine čekam povratnu informaciju od Velikog crkvenog suda. Šta god da izjavim, ne bih bio ja. Da progovorim, sasuo bih lavinu reči. Pametnije je da ne kažem ništa - rekao je Goran Arsić, kome je zabranom sveštenodejstva ugrožena porodica. Sveštenik Arsić i dalje sa porodicom živi u stanu Vladičanskog dvora.

Zbog svedočenja u korist dečaka, đakonima Vladimiru Saviću i Miloradu Milosavljeviću usmeno je saopšteno da im je zabranjeno da obavljaju službu u Sabornom hramu Svete Trojice. I oni su ostali bez posla. Crkveni, u ovom slučaju Vranjski eparhijski sud žurno je radio, pa je poveden postupak i protiv monahinja Jovane Stanković i Nade Ćorilić. I one su bile na strani oštećenih dečaka, budućih bogoslova. Označene kao nepodobne monahinje, napustile su Vladičanski dvor u Vranju i otišle u Eparhiju nišku.

Ko biva raščinjen

U Patrijaršiji juče nije bilo moguće dobiti komentar na presudu vladici vranjskom Pahomiju, kao ni odgovore na pitanja šta SPC preduzima protiv sveštenika koji su osumnjičeni za pedofiliju i šta to treba da se desi da bi neki crkveni velikodostojnik bio raščinjen.

Ni u Beogradskoj nadbiskupiji nisu želeli da komentarišu presudu Pahomiju, uz obrazloženje da su to unutrašnje stvari SPC. Međutim, sagovornik „Blica“ je istakao da je u Katoličkoj crkvi praksa da sveštenici, u slučajevima kada postoji osnovana sumnja da su počinili teška krivična dela, poput pedofilije, i pre izricanja presude bivaju premešteni na mesto na kojem više ne predstavljaju opasnost ni za koga.

- Ukoliko se optužba dokaže, Sveta stolica donosi vrlo oštre sankcije i osuđeni sveštenik više ne može da obavlja svešteničku dužnost - objasnio je sagovornik „Blica“.
Ekipa „Blica“

Zlostavljani dečak - Moj život više nema smisla

Ogorčen zbog presude, jedan od dečaka poverio se juče „Blicu“: „Moji drugovi i ja iskreno smo ispričali šta nam se događalo sa vladikom Pahomijem“.

- Ni u najružnijim mislima ni u najstrašnijim snovima nisam mogao da pretpostavim da će sud da donese takvu odluku. Osećam se užasno prevarenim. Odbačenim! Ne znam koji je dalji smisao mog života - kaže dečak.

Dodaje da je verovao u sud i bio ubeđen da će pobediti pravda.

- Kunem se svemogućim Bogom da ni ja, a ni ostali dečaci nismo govorili ni jednu jedinu neistinu. Ni jednu jedinu reč nismo slagali. Nikakvih razloga nismo imali da neosnovano optužujemo vladiku Pahomija. Samo smo prijavljivanjem želeli da sprečimo da se to što smo mi doživeli desi i drugoj deci - priča dečak.

Kaže da mu je presuda vratila gotovo ista osećanja koja je imao prilikom napada.

Jedan od roditelja oštećenih dečaka kaže da je bila neophodna izvesna vremenska distanca da dečaci pobede strah i stid od onoga što im se desilo.

- I moje dete je dugo skrivalo ružne događaje sa vladikom Pahomijem. Oni nisu krivi za ono što im se desilo. Svi su posvedočili da su bili šokirani onim što im je činio optuženi, a njega su kao episkopa bezgranično cenili i obožavali. U njihovim očima vladika je izjednačen sa svecem, tim pre što su bezrezervno vezani za SPC - kaže otac i dodaje da je „ova presuda kazna za njihovu ljudsku i građansku hrabrost. I neka je na čast ovom i ovakvom pravosuđu“.
Veselin Pešić


http://www.blic.rs/

Dopuna: 16 Mar 2006 13:41

Zakon o ravnopravnosti polova
| Izvor: Beta
Beograd -- Slobodan Lalović kaže da bi Zakon o ravnopravnosti polova trebalo usvojiti do kraja letnjeg zasedanja Skupštine Srbije.

Ministar rada je kazao da je suština problema kod ravopravnosti polova u sferi moralnog i društvenog sistema, a propisi koji se donesu, kako je naveo, treba da budu samo pomoć u ostvarivanju ravnopravnosti.

Šef Misije OEBS-a u Srbiji i Crnoj Gori Hans-Ola Urstad kazao je da su političke teme u Srbiji pod diktaturom muškaraca i da donošenje zakona treba to da ispravi. On je kazao da su zemlje iz regiona taj zakon donele pre nekoliko godina i istakao da je krajnje vreme da to i Srbija učini. Kada Zakon o ravnopravnosti polova bude usvojen misija OEBS će nadgledati i podržati proces njegove primene, dodao je Urstad.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2006&.....ategory=12



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Marihuana i memorija

Kod ljudi koji redovno puše marihuanu, memorija vremenom postaje zamagljena, tvrdi se u jednoj grčkoj studiji.

Istraživanje je obuhvatilo one koji marihuanu koriste već dugo, kao i nove korisnike. Ispostavilo se da su obe grupe imale slabije rezultate na testovima memorije, od grupe ljudi koja marihuanu koristi povremeno.

Dugotrajni korisnici, koji puše četiri ili više džointa nedeljno u poslednjih deset godina, pokazala je najveće nedostatke.

Studija, objavljena u časopisu Neurology, samo je jedno od brojnih medjusobno suprotstavljenih istraživanja o efektima marihuane na mozak. Dok mnoga istraživanja nagoveštavaju da dugotrajna konzumacija kanabisa zatupljuje memoriju, otežava koncentraciju i utiče na bistrinu uma, neke druge studije nisu pokazale veliku razliku izmedju korisnika marihuane i onih koji je ne koriste.

Nedavna analiza 15 različitih istraživanja pokazala je da kod dugotrajnih korisnika postoje samo manji efekti, kao i da nema jasnih pokazatelja o efektima marihuane na pažnju, rezonovanje i druge kognitivne funkcije.


http://www.b92.net/zivot/vesti.php?nav_id=191664



offline
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 1819
  • Gde živiš: Beograd

jos nesto o stetnosti droge, iz Bug-X-ovog posta od 14. jula 2004.
_____________________________________________
Šta je marihuana?

Marihuana je siva, zelena ili smeđa mješavina suhog isjeckanog lišća, stabljika, sjemenki i cvijeća konoplje, (Cannabis sativa). Prije 60-ih većina Amerikanaca i Evropljana nije nikad čula za marihuanu, ali danas je to jedna od najzloupotrebljenijih droga u ovim zemljama. Cannabis (kanabis) je termin koji se odnosi na marihuanu i na ostale droge koje potiču od ove biljke. Jače forme kanabisa uključuju sinse-milla (sin-seh-me-yah), hašiš, i hašišovo ulje. Sve forme kanabisa su psihoaktivne, odnosno mijenjaju stanje svijesti; sve one sadrže THC (delta-9-tetrahydrocannabinol) glavnu aktivnu supstancu u marihuani. Osim THC-a, marihuana sadrži još 400 drugih tvari. Efekti marihuane zavise od jačine i potencije THC-a koji sadrži. Potencija THC-a je porasla 1970-ih, ali je ostala ista od sredine 1980-ih godina. Jačina droge se mjeri s obzirom na prosječnu količinu THC-a u uzorcima koje su zaplijenili predstavnici državne vlasti. - Marihuana prosječno sadrži oko 3% THC-a - Sinsemilla (pravi se od pupoljaka i cvijetnih vrhova ženske biljke) ima oko 7,5% THC-a, a može dostići i 24% - Hašiš (smola sa cvjetova ženske biljke) u prosjeku ima 3,6% THC-a, a može dostići i 28% - Hašišovo ulje (smolasta tekućina iscijeđena iz hašiša) prosječno ima 10% THC-a, a može dostići i 43%

Kako ću otkriti da moje dijete uzima marihuanu?

Postoje neki znakovi po kojima to možete otkriti. Ako je neko uzeo marihuanu on ili ona može: - Izgledati kao da ima vrtoglavicu i teško hoda - Izgledati blesavo i smijati se bez razloga - Imati crvene zakrvavljene oči i - Teško pamtiti stvari koje su se upravo desile. Kad prvobitni efekti nestanu, nakon nekoliko sati, korisnik može biti veoma pospan. Roditelji bi trebali zapaziti promjene ponašanja kod svoje djece, iako ovo može biti teško s obzirom na pubertet. Roditelji trebaju obratiti pažnju na slijedeće znakove: povlačenje u sebe, depresija, premorenost, bezobzirnost, neprijateljstvo i pogoršanje odnosa sa članovima porodice i prijateljima. I promjene u školi, povećano izostajanje i lijenost, nezainteresovanost za sport ili druge omiljene aktivnosti, te promjene navika jedenja i spavanja, mogu biti povezane sa upotrebom droga. Ipak, ovi znakovi mogu ukazivati i na probleme koji nisu izazvani upotrebom droga. Osim na gore navedeno, roditelji trebaju obratiti pažnju i na: - Tragove droga i pribora za drogiranje, kao što su lule i rizle - Miris spaljene trave na odjeći i u spavaćoj sobi - Korištenje tamjana i drugih osvježivača zraka - Uzimanje kapi za oči - Odjeću, postere, nakit i sl. stvari koje veličaju uzimanje droga

Koji su efekti marihuane?

Efekti koje marihuana izaziva, kod svake osobe zavise od: - Vrste kanabisa i količine THC-a - Načina na koji se droga uzima (pušenjem ili jedenjem) - Iskustva i očekivanja korisnika - Mjesta na kojem se droga uzima i - Činjenice da li je korisnik pio alkohol ili uzimao druge droge. Neki ljudi ne osjete ništa kada puše marihuanu. Drugi se osjećaju relaksirano ili "high". Često se korisnicima marihuane privlačnim učine uobičajeni znakovi, zvukovi ili okusi, a obični događaji im mogu biti veoma interesantni ili smiješni. Vrijeme im prolazi veoma sporo, pa im se minute mogu činiti poput sati. Ponekad korisnici mogu osjetiti veliku žeđ ili glad.

Koliko dugo marihuana ostaje u tijelu nakon uzimanja?

THC iz marihuane se apsorbuje u masnom tkivu u različitim organima. Tragovi THC-a se mogu otkriti standardnim testiranjem urina nekoliko dana nakon pušenja. Kod teških hroničnih korisnika tragovi se ponekad mogu otkriti sedmicama nakon što prestanu uzimati marihuanu.

Da li korisnik može loše reagovati na marihuanu?

Može. Kod nekih korisnika, osobito početnika i onih koji se nađu u novom okruženju mogu se javiti akutna anksioznost i paranoja. Ovo se dešava kada se uzme marihuana sa većom količinom THC-a. Zastrašujući osjećaji izblijede nakon prestanka djelovanja droge. U rijetkim slučajevima, ako je uzeta vrlo velika količina droge, korisnik može doživjeti ozbiljne psihotične reakcije i potrebna mu je hitna liječnička pomoć. Do loših reakcija može doći ukoliko se marihuana miješa sa drugim drogama kao što su PCP ili kokain.

Zašto je marihuana štetna?

Marihuana može biti štetna na mnogo načina, kako u trenutku uzimanja, tako i tokom dužeg vremena konzumiranja. Marihuana otežava korisnikovu kratkoročnu memoriju (pamćenje nedavnih događaja) i, on ili ona može imati problema prilikom obavljanja komplikovanijih zadataka. Ukoliko se uzima jača marihuana, korisnik može imati teškoća i prilikom savladavanja jednostavnijih zadataka. Zbog uticaja marihuane na opažanje i gubljenje osjećaja za vrijeme korisnici mogu doživjeti saobraćajnu nesreću. Također, mogu ući u riskantne seksualne odnose. Stoga postoji veza između zloupotrebe droga i nezaštićenog seksa, koji dovodi do širenja HIV virusa, uzročnika SIDE. Pod uticajem marihuane, učenici teško mogu učiti i naučiti. Sportaši će imati slabe rezultate u sportskim aktivnostima; osjećaj za vrijeme, pokreti i koordinacija su poremećeni uticajem THC-a.

Kako marihuana utiče na vožnju?

Marihuana ozbiljno ometa vještine koje su potrebne za sigurnu vožnju: opreznost, sposobnost koncentracije, koordinaciju i sposobnost brzog reagovanja. Ovi efekti mogu trajati i do 24 sata nakon pušenja marihuane. Marihuana može dovesti do otežanog određivanja razdaljine i sporog reagovanja na signale i zvukove na cesti. Marihuana uzrokuje veliki broj saobraćajnih nesreća. Kada korisnici kombinuju marihuanu sa alkoholom, što često rade, saobraćajne nesreće su mnogo ozbiljnije, nego kad se uzme samo jedna droga. Studija provedena nad pacijentima koji se nalaze u šok-sobi nakon saobraćajne nesreće je pokazala da je 15% onih koji su vozili automobil ili motocikl bili pod uticajem marihuane, a kod još 17% u krvi je nađen i THC i alkohol. U jednoj studiji u Memphisu, TN izneseni su podaci da od 150 nesmotrenih vozača testiranih na droge, njih 33% je bilo pozitivno na marihuanu, a 12% je bilo pozitivno i na marihuanu i na kokain. Podaci su, također, pokazali da su oni koji su uzimali marihuanu imali iste teškoće sa koordinacijom, kao i oni koji su popili previše alkohola.

Koji su dugoročni efekti uzimanja marihuane?

Iako svi dugoročni efekti nisu poznati, neke studije upozoravaju na ozbiljne zdravstvene probleme. Naprimjer, grupa naučnika u Kaliforniji je ispitivala zdravstveno stanje 450 dnevnih konzumanata marihuane koji nisu pušili cigarete. Ustanovili su da su pušači marihuane češće oboljevali od respiratornih i ostalih oboljenja, nego grupa onih koji nisu nikako pušili. Istraživanja su do sada pokazala da stalna upotreba marihuane ili THC-a može biti uzrokom nekih vrsta raka, te problema sa respiratornim, imunološkim i reproduktivnim sistemima. Rak Teško je tvrditi da sama marihuana uzrokuje rak, jer većina ljudi koji puše marihuanu puše i cigarete i uzimaju i druge droge. Poznato je da marihuana sadrži isto, a ponekad i više kancerogenih tvari koje su pronađene u duhanskom dimu. Studije su pokazale da neko ko puši 5 joint-a sedmično prima isto toliko kancerogenih supstanci, kao i onaj što puši kutiju cigareta svaki dan. Duhanski dim i dim marihuane zajedno uzrokuju promjene na tkivu respiratornog trakta. Pušenje marihuane može doprinijeti razvoju raka glave i vrata. Imunološki sistem Naš imunološki sistem štiti tijelo od različitih bakterija koje uzrokuju bolesti. Nije sigurno da marihuana oštećuje imunološki sistem ljudi. Ali, istraživanja, i na životinjama i na ljudima, su pokazala da marihuana onemogućava rad T-stanica odbrambenog sistema pluća u borbi protiv određenih infekcija. Pluća i disajni putevi Kod ljudi koji puše marihuanu javljaju se isti disajni problemi kao i kod onih koji puše cigarete. Oni imaju simptome kao što su: svakodnevni kašalj, hronični bronhitis i prehlade. Također su izloženi većem riziku od dobijanja plućnih bolesti, kao što je upala pluća. Kontinuirano konzumiranje marihuane može dovesti do abnormalnog funkcionisanja pluća i disajnih puteva. Naučnici su otkrili oštećeno ili uništeno tkivo pluća nastalo usljed pušenja marihuane.

Šta je sa trudnoćom?Da li pušenje marihuane može naškoditi bebi?

Doktori savjetuju trudnicama da ne koriste nikakve droge, jer mogu naškoditi fetusu. Jedna studija na životinjama je pokazala da je upotreba marihuane vezana za gubitak fetusa u ranoj trudnoći. Neka su istraživanja pokazala da su bebe rođene od majki koje su pušile marihuanu manje, lakše i imaju manju glavu od beba koje su rodile majke koje nisu uzimale drogu. Manje bebe češće imaju zdravstvenih problema. Istraživanja su također ukazala na probleme nervnog sistema kod djece čije su majke pušile marihuanu. Istraživači nisu sigurni da će se bebini zdravstveni problemi, ukoliko su uzrokovani marihuanom, s vremenom izgubiti ili neće. Preliminarna istraživanja su pokazala da djeca, rođena od majki koje su kontinuirano uzimale marihuanu za vrijeme trudnoće, mogu imati problema sa koncentracijom.

Šta se dešava ako dojilja uzima marihuanu?

Kad dojilja uzima marihuanu nešto THC-a sa majke prelazi na bebu putem mlijeka. To je zabrinjavajuće, jer je koncentracija THC-a u majčinom mlijeku veća nego u krvi. Jedna je studija pokazala, ukoliko majka uzima marihuanu u toku prvog mjeseca dojenja, može doći do otežanog motoričkog razvoja djeteta (kontrolisanje pokreta).


Kako marihuana utiče na mozak?

THC oštećuje nervne ćelije u dijelu mozgu gdje se pamti. Usljed toga korisnici se teško prisjećaju događaja koji su se nedavno desili (npr. šta se desilo prije nekoliko minuta). Teško je i učiti dok si drogiran, jer je za to potrebna kratkoročna radna memorija za učenje i izvođenje zadataka koji se sastoje od nekoliko koraka. Kod grupe teških korisnika marihuane u Costa Rici, istraživači su zabilježili velike poteškoće kad su se korisnici trebali sjetiti kratke liste riječi (standardni test pamćenja). Ljudi iz grupe su, također, teško mogli usmjeriti pažnju na testove koji su im bili dati. Pušenje marihuane stvara promjene na mozgu, slične onima koje nastaju kad se uzima kokain, heroin i alkohol. Neki istraživači vjeruju da osobe, kod kojih postoje ove promjene, posjeduju veći rizik da postanu ovisni o drugim drogama, kao što su kokain ili heroin. Postoji mogućnost da marihuana ubija moždane stanice. U laboratorijskim ispitivanjima, istraživači su otkrili da velike količine THC-a koje su davali mladim štakorima izazivaju gubitak moždanih stanica sličan onome koji nastaje usljed starenja. U 11-om ili 12-om mjesecu života (oko polovine njihovog životnog vijeka) mozak pacova je izgledao kao kod veoma starih životinja. Nije poznato da li kod ljudi dolazi do takvih efekata. Istraživači još uvijek dolaze do novih saznanja o načinima na koje marihuana oštećuje mozak.

Da li marihuana može izazvati psihičke smetnje?

Naučnici još uvijek ne znaju da li je marihuana povezana sa psihičkim smetnjama. Neki istraživači iz Švedske govore da stalno, dugotrajno uzimanje THC-a (iz kanabisa) može povećati rizik od razvijanja nekih psihičkih oboljenja, kao što je šizofrenija. Neki smatraju da stalno uzimanje marihuane može dovesti do hronične anksioznosti, poremećaja ličnosti i depresije.

Da li marihuana utiče na gubitak motivacije?

Kod nekih korisnika koji dugo uzimaju marihuanu vidljivi su nagovještaji gubitka motivacije (amotivacioni sindrom). Takve osobe ne zanima šta se s njima dešava, nemaju želju za svakodnevnim radom, premoreni su i zanemaruju vlastiti izgled. Oni koji rade ili idu u školu postižu slabe rezultate. Naučnici se još bave tim problemom.

Da li postoji terapija za ovisnike o marihuani?

Do prije nekoliko godina bilo je teško pronaći program liječenja ovisnisti o marihuani. Liječenje ove ovisnosti bilo je isto kao i liječenje ovisnosti o drugim drogama. To je uključivalo detoksifikaciju, terapiju ponašanja i posjećivanja sastanaka grupa za podršku, kao što su "Anonimni nakomani". Odnedavno, istraživači testiraju različite načine da korisnike marihuane uključe u terapiju i da im pomognu pri odvikavanju od droge. Trenutno ne postoje lijekovi kojim bi se mogla liječiti ovisnost o marihuani. Program liječenja je usmjeren na savjetovanje i sistem grupne podrške. Iz ovih studija terapeuti uče koje karakteristike korisnika predviđaju uspješno liječenje i koji je pristup najdjelotvorniji. Dalje napredovanje u liječenju se kreće u smijeru stvaranja programa za pomoć adolescentima koji uzimaju marihuanu. Neki od ovih centara su formirani pri univerzitetskim istraživačkim centrima, gdje većina mladih govori da je marihuana osnovna droga koju oni koriste. Ostali centri su pri nezavisnim ustanovama za liječenje adolescenata. Porodični liječnici su, također, dobar izvor informacija i pomoći za rješavanje adolescentovih problema sa marihuanom.


Kako mogu spriječiti da moje dijete dođe u dodir sa marihunom?

Ne postoji čarobna formula za sprečavanje djeteta da uzme drogu. Ali, uticaj roditelja može biti velik ako razgovaraju sa svojom djecom o opasnostima koje sobom nosi upotreba marihuane i ostalih droga, te ako su oni aktivno uključeni u živote svoje djece. I nakon što se djeca upišu u srednju školu, roditelji trebaju biti zainteresovani za njihov rad u školi, vanškolske aktivnosti i upoznavanje djetetovih prijatelja. Istraživanja su pokazala da ispravna roditeljska briga i interes za djetetovo ponašanje može uticati na prestanak dalje upotebe droga i kod onih adolescenata koji su skloni uzimanju marihuane, kao što su buntovnici, oni koji ne mogu kontrolisati svoje emocije i koji su pod stresom. Da bi se informirali o zloupotrebi droga u svom kraju, važno se uključiti u programe prevencije u svojoj mjesnoj zajednici ili školi. Pronađite u kojim preventivnim programima vaše dijete i vi možete zajedno učestvovati.

Razgovor sa svojim djetetom o marihuani

Kao što ste vidjeli u ovoj brošuri, marihuana je opasna droga koja ostavlja tragove na zdravlju i dobrobiti djece i adolescenata u kritičnom periodu njihovog života kada odrastaju, sazrijevaju, uče i postavljaju temelje za dalji razvoj. Kao roditelju djeca vam se obraćaju za pomoć i savjet pri rješavanju nekog problema i donošenju odluka, uključujući i odluku o neuzimanju droga. Vi ste njihov uzor i vaša odluka da ne uzimate marihuanu i ostale droge će pojačati poruku koju upućujete svojoj djeci.

izvor: www.narkomanija.com

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Kikinda, grad policijske torture
Izvor: B92, Beta
Kikinda -- Od povreda koje su mu naneli policajci SUP Kikinda, Mihalj Kaločanji (24) zauvek će ostati invalid.

Kikinda (visitvojvodina.com)

Mihalju Kaločanjiju je zbog nanesenih povreda odstranjena slezina. On priznaje da je 15. marta uveče, kada je priveden, sa prijateljima bio na ulici i da su bili glasni, ali zbog toga nisu morali policajci da ga brutalno pretuku: "Njihovo bahato ponašanje ne mogu da razumem, da sam ubio čoveka, mogu da me pritvore i da me optuže a ne da me prebiju. Sad sam doživotni invalid".

Ni građani tog mirnog mesta ne mogu da shvate zašto je njihova policija toliko brutalna. Još pamte ubistvo sugrađanina Zdravka Trivana pre pet meseci, koga je jedan kikindski policajac pretukao na smrt.

Nakon smene čelnih ljudi, kikindsku policiju je posetio generalni inspektor policije Vladimir Božović, koji je razgovarao sa privremenim rukovodstvom lokalne policije: "Ovaj nemio događaj od 15. marta predstavlja opomenu da se u budućnosti ovakve stvari ne smeju dešavati. Ovo je snažna poruka građanima Kikinde, ceo MUP stoji iz toga da prema njima ne može biti primenjivana sila niti sredstva prinude suprotna zakonu".

Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Srbije Miroslav Milošević danas je potvrdio da je, zbog smrti jednog i teškog povređivanja drugog građanina pri isleđivanju u kikindskoj policiji, smenjen načelnik tog Sekretarijata, kao i da su uhapšena dvojica policajaca osumnjičenih da su odgovorni za smrt i povređivanje privedenih. Milošević je rekao da su takođe smenjeni "svi načelnici nadležnih linija rada" i pokrenuti disciplinski postupci.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1194 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 6 sakrivenih i 1151 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 8u47, AC-DC, ajo baba, aleksandarbl, babaroga, bojanM84, Brana01, Bubimir, dejoglina, Denaya, Dimitrise93, djboj, doktor123, Dorcolac, dragoljub11987, frenki1986, Istman, Karla, kikisp, Krvava Devetka, kunktator, Lieutenant, Marko Marković, Mi lao shu, Mr. Majevica, nemkea71, novator, opt1, pein, procesor, slonic_tonic, Srle993, suton, Trpe Grozni, Vladko, wizzardone, zillbg