Egipatske grobnice - Mastaba

Egipatske grobnice - Mastaba

offline
  • Gama  Male
  • Zaslužni građanin
  • istoričar
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 691
  • Gde živiš: Niš, Srbija

Мастаба

У почетку су мастабе коришћене као гробнице владара и племства, али када је отпочела градња пирамида на почетку Старог царства, племство и службеници су задржали и развили мастабу као гробницу. Оне су сада биле распоређене око пирамиде како би формирале „краљевски двор“ који би пратио фараона и у загробном животу. Главна функција гроба био је да буде кућа за тело, погребне предмете и да обезбеди земаљско место где би се могли донети дарови који би потпомогнули душу преминулог. Веровање да је гробница кућа преминулог, где би он могао да настави живот после смрти, допринела је развоју одређених делова у архитектури. Мастаба је била састављена из два дела: надземног и подземног дела.
Надземни део
Надземни део је имао у основи правоугаоник и облик клупе те су због тога египтолози употребили термин мастаба што је арапски назив за клупу. У раним временима (око 3400. пре н. е.) мастаба је грађена пре свега од ћерпића. То је настављено и у IV династији, с тим што је почела интезивна употреба камена. Језгро мастабе је сада било изграђено од чврстог материјала или грубог камена јер је спољни део мастабе био обложен ћерпичем, мада је ћерпич често био замењен глатко брушеним кречњаком. Надземни део структуре је означавао локацију гроба и он је штитио покојника. Такође је обезбеђивао место где би се остављали дарови покојнику. Надземни део је био подељен на капелу или комору, где су породица или свештеник могли да донесу храну као дар, и сердаба (затворена соба), која је имала покојникову статуу за коју се веровало да ће кроз њу душа покојника узети оно што је донесено као дар. Статуа је служила и као место у коме ће душа боравити уколико дође до распадање мумификованог тела. Такође су постојала два „лажна врата“ која су постављена на источном зиду која су била декорисана рељефима и скулптурама. Ова врата су обезбеђивала да душа покојника приступи даровима и да истакне да је гроб уставари место боравка тј. кућа.
Подземни део
Подземни део је имао гробну собу која је требало да представља спаваћу собу у кући. Понекад се може срести и друга погребна соба у којој би се касније сахранила жена покојника. Ту је постојао и просторија за остављање разних добара и имовине покојника. Приступ погребној соби обезбеђен је кроз вертикални тунел (шахт) или степеништем. У том делу су примењивани различити методи заштите како би се заштитио покојник и предмети од пљачкаша. То је укључивало дубље тунеле, заштита унутрашњих врата уз помоћ камена или цигала, или пуњењем шахта и степеништа шљунком и камењем.
Египатско име за гробницу био је Hwt Ka или у преводу „Кућа душе“.

Литература:
Rosalie David, Handbook to Life in Ancient Egypt, New York, 2003, 191 – 192.
Kathryn A. Bard, Encyclopedia of the Archaeology of Ancient Egypt, New York, 2005, 594 – 598.


P. S: Molim nekog od clanova ovog foruma da ovaj tekst objavi na srpskoj verziji Vikipedije jer me je upravo to nagnulo da napisem jer je onaj mnogo siromasan. One slike sto se vrte na vikipediji u vezi mastabe su adekvatne. Tekst sam ja napisao uz konsultaciju ovih knjiga koje su pisali renomirani strucnjaci iz egiptologije.
Hvala unapred.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 871
  • Gde živiš: Chimneys

Evo, ja sam sa svog Vikipedia-profila uredio članak.

Sviđa mi se vaša izmjena. U pravu ste. Onaj stari članak je imao možda oko 15 rečenica. Ovako je bolje.

Evo i link novog članka "Mastaba" na Vikipediji:

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B1%D0%B0



offline
  • Gama  Male
  • Zaslužni građanin
  • istoričar
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 691
  • Gde živiš: Niš, Srbija

Hteo bih da repliciram na izmenu samo.

Dimenzije mastabe su bile promenljive velicine tako da je malo nepriladno da govorimo o merama (tip "od 50m" i sl). Eto npr. Mastaba Shepseskafa je dimenzija 99.6 X 74.4 m, a to prelazi tih 50 metara (Bard, Kathryn A, An introduction to the archaeology of Ancient Egypt, Oxford, 2008, 143).

-Drugo, najvaznije, nije bila to grobnica plemstva vec vladara i plemstva. Malo je tekst kontradiktoran jer je kombinacija starog i ovog novog. Na pocetku teksta je receno da je to grobnica plemica, da bi na pocetku drugog pasusa receno da je bila grobnica u pocetku i vladara. Vladari 1-3 dinastije su sahranjeni svi u mastabama, od Dzosera krece gradnja piramida.

-Nemoguce je da mastaba ima promenljiv broj prostorija jer je to "dusa kuce" i tacno se znalo sta treba da se gradi. Zamisli to danas: odes na groblje (ajd da uzmemo pravoslavno), a spomenik ti bude okrenut kao kod rimokatolickog ili urezan polumesec i sl. To je nemoguce, kada se neko salje u zagrobni zivot, a Egipcani su o tome brinuli vise nego o obicnom zivotu, onda se nastoji da se obezbedi ono sto je "po protokolu" :-).

Bolje prva recenica neka stoji:

Мастаба је староегипатска гробница владара од I до III династије, а касније са изградњом Степенасте пирамиде постаје гробница племства и других египатских званичника. Назив потиче од арапске речи المصطبة што значи клупа јер је њен облик подсећао на њу.

Drugo, knjigu Bard, Kathryn A, An introduction to the archaeology of Ancient Egypt nisam koristio za izradu ovog teksta tako da nemora da se napise.

U pogledu fusnota, ako je moguce da se navede kao sto sam gore naveo fusnote jer tako se navodi kod nas kada se pise rad iz istorije, ono sto je navedeno na srpskoj wikipediji navedeno je po anglosaksonskom navodjenju fusnota

Ukoliko neko ima repliku neka me ispravi.

Unapred hvala :-)

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 665 korisnika na forumu :: 31 registrovanih, 5 sakrivenih i 629 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., bbogdan, Boris BM, cemix, Dannyboy, djboj, GandorCC, Istman, jackreacher011011, janezek67, ladro, loon123, MB120mm, mb1213, Mi lao shu, milutin134, Mixelotti, mnn2, Nemanja.M, nenad81, novator, repac, RiV, Rogan33, simazr, stagezin, Sumadija34, Trpe Grozni, W123, wolf431, zastavnik