Ima li zanimljivih knjiga na srpskom jeziku?

Ima li zanimljivih knjiga na srpskom jeziku?

offline
  • Pridružio: 01 Jan 2011
  • Poruke: 659

Pozdrav društvo!

Želim malo da čitam o Linux-u pa mi trebaju knjige/časopisi koje mogu da se kupe u domaćim knjižarama (Vulkan, Delfi...), na fakultetima, preporučite vi još gde treba da se pogleda.... a da nisu 100% obrazovnog karaktera, znači da knjiga ne počinje sa uđeš u terminal i otkucaš to i to, tako instaliraš ovo , pa uđeš tamo, kad tamo ono, već da ima zanimljivih tema, na primer u kojim se zemljama sveta koristi Linux u državnoj administraciji (u kojim sektorima), koliko je koštao prelazak na linux, zašto su prešli i sa kog operativnog, da imaju različite brojke, grafikoni, da se ne ostavi posle par minuta čitanja, već da je zanimljivo, da te tera dalje da vidiš šta će se dogoditi, kako je to na primer u Kini, kako u Švedskoj, kako u SAD-u, kako u Rusiji, šta kažu mladi, šta stariji, ko se lakše privikao, gde ima najviše, gde najmanje problema?

Unapred hvala!

Znam da je pre par godina bila slična tema ali ne mogu da je nađem preko pretrage.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • bocke  Male
  • Moderator foruma
  • Glavni moderator Linux foruma
  • Veliki Pingvin
  • Guru
  • Pridružio: 16 Dec 2005
  • Poruke: 12486
  • Gde živiš: Južni pol

Knežević ::a da nisu 100% obrazovnog karaktera

Misliš da nisu "tehničke"?

Citat: znači da knjiga ne počinje sa uđeš u terminal i otkucaš to i to, tako instaliraš ovo , pa uđeš tamo, kad tamo ono,

Nijedna ne počinje tako. Very Happy Moj predlog, otiđi do jedne od knjižara izdavača računarskih knjiga (Mikroknjiga, Kompjuter Biblioteka, Cet, itd), pogledaj Linuks sekciju i prelistaj čime se bave. Imaj na umu da je još uvek u prodaji veći broj starih izdanja. Nije loše proveriti godinu izdanja pre kupovine. Kad i ako se malo bolje upoznaš sa Linuksom onda ćeš znati da izvučeš korist i iz takvih knjiga, ali u ovom stadijumu će te samo zbunjivati.

Citat:već da ima zanimljivih tema, na primer u kojim se zemljama sveta koristi Linux u državnoj administraciji (u kojim sektorima), koliko je koštao prelazak na linux, zašto su prešli i sa kog operativnog, da imaju različite brojke, grafikoni, da se ne ostavi posle par minuta čitanja, već da je zanimljivo, da te tera dalje da vidiš šta će se dogoditi, kako je to na primer u Kini, kako u Švedskoj, kako u SAD-u, kako u Rusiji, šta kažu mladi, šta stariji, ko se lakše privikao, gde ima najviše, gde najmanje problema?

Ne postoje takve knjige. Većina su "tehničke" knjige. Ako te zanimaju malo neformalnije tehničke knjige postoje serijali "za neupućene", "brzo i lako" i slični. Samo što ni one ne odgovaraju tvom opisu, a i broj kod nas prevedenih Linuks izdanja iz ovih serijala je mali.

Da samo razjasnim format tvojih opisa:
1. Ovo je opis uputstva (drugo ime: tutorijal). Tutorijali podsećaju na "puškice" ili skripte. Strogo su orijentisani na specifičnu stvar i obično se sastoje od konkretnih koraka kako to postići. Ovo je sažeta forma. Knjige su nešto drugo. Obično postoji mali uvod o Unixu i Linuksu pre prelaska na tehničku priču. Ali ni ova "tehnička" priča ne sadrži direktna uputstva. Teško mi je da ti objasnim kad nemaš ideju kako to izgleda. Smile

Elem, čak ni tutorijali ne moraju da se oslanjaju na "komandnu liniju", ali se ona često koristi pošto je "opšte mesto" kada su u pitanju razlike među distribucijama ili (kad su u pitanju pogotovo Ubuntu i Fedora) između različitih izdanja iste distribucije. To znači da će uputstvo raditi na velikom broju sistema, ne samo kad je u pitanju verzija Ubuntua izašla pre dva meseca. S obzirom na brzinu kako se danas štancuju verzije, jako je dobro imati bar neko "oruđe" koje je upotrebljivo na više mesta i ne zavisi od nje ili od same Linuks distribucije.

2. Ovo zvuči kao analiza neke od društvenih nauka. Kao ekonomičar, prepoznajem format ekonomskih analiza, ali verujem da je primenjiv i u drugim društvenim naukama kao što su sociologija, pravo, politikologija, itd. Ovakvih studija ima jako malo i obično su orijentisane samo na ekonomski ili statistički deo priče, bez osvrta na tehničku stranu i konkretnu upotrebu. Takođe, akcenat ovakvih studija je na korporativnu upotrebu. Njih naručuju velike Linuks kompanije kao što su IBM, Red Hat, Vmware ili njihovi konkurenti (od čega zavisi i kranji efekat).

Opis ovih "zanimljivih tema" u jednom delu podseća i na studije slučaja (eng: Case Studies), koje su opet dostupne samo na sajtovima velikih korporacija. Obično pod nazivom "Case Studies" ili malo više reklamni i tehnički kao "White Papers".

Računarski časopisi znaju imati ovaj vid analiza, ali to se dešava retko s obzirom da je ovo format "tema broja". Doduše ne kod nas. PC Press je možda najorijentisaniji na profesionalno tržište, ali za razilku od inostranih IT časopisa, najvećim delom na Microsoft poslovni eko-sistem. No, i u ovom slučaju je u pitanju analiza orijentisana na poslovnu i korporativnu upotrebu.

Knjige nemaju niti format opisan pod 1), niti format opisan pod 2). Da bi se upoznao kakav je zaista, najbolje je posetiti neku od knjižara IT izdavača. Pored ovih knjiga postoji i nešto besplatno dostupnog materijala. Ovaj "besplatni" materijal varira po ažurnosti, kvalitetu i krajnjoj publici.

Neke od dostupnih besplatnih literatura:
Sigurni koraci malog pingvina, Aleksandar Stanisavljević, 2011 - ova knjiga predstavlja kombinaciju uvoda u informatiku i uvoda u Linuks u istoj knjizi. Knjiga je malo starija i odnosi se na stariji Ubuntu 10.10. Prilagođena je početnicima i ne bavi se korišćenjem komandne linije. I dalje upotrebljiva ako se koristi MATE uz neku noviju verziju Ubuntua (brza pretraga na netu daje Ubuntu MATE remix). Iako bi mogle postojati specifične razlike.

Operativni sistemi: Unix i Linux, Dragan Pleskonjić, 2004 - Vrlo detaljna tehnička knjiga koja se bavi karakteriskama Unix-olikih operativnih sistema. Knjiga je pisana za višu elektrotehničku i predmet "operativni sistemi". To znači da zahteva tehničku pozadinu i nije za početnike. Ali je dobar primer usko tehničke obrade materije. Bez obzira na to, knjiga se jako malo bavi upotrebom komandne linije. Više opisuje osnovne koncepte Unix familije operativnih sistema.

Slackware Linuks osnove: drugo izdanje, Alan Hiks, Kris Lumens, Dejvid Kantrel, Logan Džonson, 2005. - Knjiga koja ne počinje sa "komadnom linijom", ali se jako oslanja na nju. U pitanju je knjiga koja se bavi Slackware Linuksom, distribucijom koja favorizuje "hands on" pristup (učenje iz prakse). Daje ti se taman onoliko informacija da se "ne utopiš", ali moraš sam da plivaš. U praksi ovo znači da je knjiga više "referentni vodič" za samo-učenje. Ova knjiga je malčice starija i pojedini delovi su delimično arhaični, ali je i dalje, u najvećem delu, upotrebljiva. Ovu knjigu mogu koristiti i početnici, ali bih je preporučio samo onim početnicima koji imaju sklonost ka tehničkoj strani upotrebe računara.

Sajt Tutoriali.org takođe sadrži spisak i linkove za preuzimanje nekoliko besplatnih e-knjiga, pa možeš baciti pogled: http://tutoriali.org/Linux.html



offline
  • Pridružio: 01 Jan 2011
  • Poruke: 659

Hvala na iscrpnom odgovoru!

offline
  • Rade Jekić
  • Pridružio: 05 Okt 2005
  • Poruke: 3005
  • Gde živiš: Valjevo

Pored ovoga što je @bocke predložio, baci pogled i na LiBRE! elektronski časopis koji je i dalje aktuelan a koji je u prethodnim brojevima pokrio dosta tema koje su polje tvog interesovanja (koje si naveo u poruci). Tu je i Gnuzilla koja nažalost odavno ne izlazi, u kojoj ima dosta zanimljivih tekstova ali su "bajati" (što ne znači da su neupotrebljivi).

offline
  • Pridružio: 20 Feb 2005
  • Poruke: 4505
  • Gde živiš: planeta Zemlja

Svaka knjiga sadrži po malo statistike koju pominješ. Knjige izdavačke kuće "O'Reilly" su poznate po tome (pročitao sam ih par i potvrđujem ovo) ali ne znam koliko prevednih naslova, koji se bave željenom tematikom, kod nas postoji.

Trenutno prevdene knjige koje sadrže deo ovakvih informacija (ujedno i najbolja knjiga koju sam mogao da kupim kod nas):
Linux: priručnik za administratore - tehnička je ali se dosta informacija i statistika i informacija provlači kroz istu.


Ukoliko želiš isključivo podatke koje si naveo, grafički prikazi statistike su odličan način da dođeš do željenih rezultata stoga pretražuj internet sa sledećim upitom:
Citat:linux infographics

Ključna reč je infographics Wink

offline
  • Pridružio: 01 Jan 2011
  • Poruke: 659

Hvala svima još jednom...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1251 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 4 sakrivenih i 1210 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Areal84, Asparagus, Bobrock1, Boris BM, Centauro, CikaKURE, Cobi026, dijica, Dorcolac, FOX, GandorCC, hooraay, ikan, Karla, kovinacc, Kriglord, Kubovac, lord sir giga, Lucije Kvint, Marko Marković, Metanoja, milutin134, minmatar34957, nenad81, nick79, nuke92, Papadubi, procesor, saputnik plavetnila, Shinobi, Stanlio, stegonosa, vandrej, voja64, vukdra, Zimbabwe