Brojevi iste parnosti

2

Brojevi iste parnosti

offline
  • Pridružio: 11 Jan 2012
  • Poruke: 1153

vasa.93 ::Inače, ova oblast matematike se zove Kombinatorika. Ukoliko te interesuje, pretraži internet, ima dosta literature u vezi sa tim.

Što se toga tiče, zola, ne treba da mešamo pojmove. Jasno je definisano šta su kombinacije.
U ovom zadatku se radi o permutacijama, s tim da postoji izvesna restrikcija kod brojeva sa parnim ciframa.

Verujem da je imho stručniji i da može da nam pojasni taj deo. Smile
Dakle, što se brojeva sa neparnim ciframa tiče, oni predstavljaju permutacije. Šta predstavljaju brojevi sa parnim ciframa? Kako ih nazivamo? Da li može da se koristi naziv restriktivna permutacija?


Знам шта је комбинаторика и, право да ти кажем, то ми је најнеомиљенији део математике.

Сасвим је логично да се гледају комбинације парних и непарних цифара, не знам што ми то није пало на памет.
Е,сад... Највећа забуна је настала кад сам у решењу прочитала "две непарне цифре" уместо "све непарне цифре".


Хвала у сваком случају.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 20 Nov 2012
  • Poruke: 124
  • Gde živiš: Belgrade, Serbia

vasa.93 ::Verujem da je imho stručniji i da može da nam pojasni taj deo. Smile
Dakle, što se brojeva sa neparnim ciframa tiče, oni predstavljaju permutacije. Šta predstavljaju brojevi sa parnim ciframa? Kako ih nazivamo? Da li može da se koristi naziv restriktivna permutacija?

Što se stručnosti tiče, hvala, ali kanda me malko precenjuješ.Smile Za kombinacije nemam ništa posebno da dodam, već si i sâm rekao. Broj kombinacija bismo računali onda kad nam nije bitan redosled cifara i kada ne odabiramo sve cifre iz skupa, već samo neke od njih. A ovde (kod slučaja s neparnim ciframa) bitan nam je i redosled, a i odabiramo svih pet cifara koliko nam ih je ukupno na raspolaganju, samo računamo broj različitih načina na koje ih je moguće poređati – znači, definitivno su u pitanju permutacije.

Za slučaj s parnim ciframa koriste se permutacije, ali i dodatno logičko rasuđivanje. Nisam siguran da za taj metod postoji tačan naziv u terminologiji.Smile BTW može se rešiti i na drugi način, tako što odredimo broj permutacija kao da uzimamo u obzir i brojeve koji počinju nulom (to je, ukupno, 5!), a zatim, pošto od svih pet slučajeva kada se na prvom mestu pojavljuje 0, 2, 4, 6 ili 8 uzimamo u obzir samo četiri slučaja, kada se na prvom mestu pojavljuje 2, 4, 6 ili 8, taj broj permutacija množimo sa 4/5. Potpuno je svejedno koji od ova dva metoda koristimo, u oba slučaja dobijamo isti rezultat, 4⋅4⋅3⋅2⋅1.



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1055 korisnika na forumu :: 49 registrovanih, 5 sakrivenih i 1001 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., aleksmajstor, amaterSRB, AMCXXL, Andrija357, Bobrock1, Boris BM, Boris90, cenejac111, comi_pfc, dankisha, debeli, Denaya, djboj, dmdr, doktor1964, DragoslavS, FileFinder, hyla, Još malo pa deda, Kubovac, maiden6657, mercedesamg, Metanoja, mikki jons, mikrimaus, Millennium, Milometer, miodrag, Miškić, mnn2, moldway, MrNo, nuke92, panzerwaffe, pavlo, powSrb, procesor, repac, saputnik plavetnila, stagezin, Stanlio, suton, Tvrtko I, virked, Vlada78, x9, yagosh, 1107