OTE se protivi kupovini opreme od Eriksona jer smatra da ona može da se nabavi jeftinije. Telekom tvrdi da Grci istu opremu plaćaju skupnje
BEOGRAD - Telekom Srbija je planirao da ove godine nabavi opremu za mobilnu telefoniju u vrednosti od oko 100 miliona evra. Od te sume Telekom je nameravao da od švedskog Eriksona kupi opremu za 85 miliona evra, ali je naknadno uspeo da snizi tu sumu za deset miliona evra. Pored toga za opremu nemačkog Simensa Telekom je izdvojio 15 miliona evra. U "igri" je bio i Alkatel, čija je cena, kako tvrdi izvor Glasa, bila povoljna, ali je Telekom tu kompaniju odbio zato što sa njom nema "ugovor o strateškom partnerstvu".
Međutim, suvlasnik Telekoma Srbije, grčka kompanija OTE koja ima 20 odsto akcija u srpskom telekomunikacionom preduzeću, usprotivila se ceni od 85 miliona evra koju Telekom treba da plati Eriksonu, smatrajući da oprema može da se nabavi znatno jeftinije, saznaje Glas od izvora bliskih grčkim suvlasnicima u Telekomu. "Sednica Borda direktora, u kome su srpski i grčki direktori, a na kojoj je tema bila nabavka opreme, bila je burna jer predstavnici OTE-a tvrde da ta ista oprema može da se nabavi za 30 do 40 odsto nižu cenu. Grci su zapretili da na narednoj sednici Borda direktora neće podržati tu transakciju, dok se cena od 85 miliona evra ne snizi.
Grci glavni konkurenti austrijancima za Mobi 63
Grčka kompanija OTE biće glavni konkurent austrijskom Mobilkomu na aukciji za preduzeće Mobi 63, nekadašnji Mobtel, što je prekjuče i potvrdio ministar privrede Predrag Bubalo. Grci su voljni da izađu iz Telekoma Srbija i da svoj vlasnički udeo, uz određenu doplatu, ustupe Republici Srbiji u zamenu za većinsko vlasništvo u novoj firmi Mobi 63. "Svojih 20 odsto u Telekomu, OTE procenjuje na oko 400 miliona evra, dok bi ostatak do cene određene na aukciji za Mobi 63, rado doplatili", tvrdi naš izvor. On očekuje i žestoku političku borbu između G17 plus, koji protežira Austrijance i DSS-a, koji bi u Mobi 63 radije videli Grke.
Danas se održava nova sednica Borda direktora, a obavešteni smo da je Telekom snizio cenu za 10 miliona evra. Ako su već uspeli da toliko snize cenu, postavlja se pitanje da li je i 75 miliona evra previše za tu opremu. Na insistiranje OTE-a, delegacija srpskih direktora Telekoma boravila je u Atini, i u razgovorima su čelni ljudi grčke kompanije insistirali da se u okviru Telekoma Srbija moraju poštovati prava manjinskih akcionara", tvrdi ovaj izvor Glasa blizak Grcima.
S druge strane, izvor iz srpskog dela Telekoma Srbija kaže da to preduzeće nabavlja opremu na osnovu strateškog ugovora sa Eriksonom iz 1998. godine i Simensom iz 2003. godine, kada je definisano da su te dve kompanije partneri Telekoma. On potvrđuje da su predstavnici OTE zatražili da se provere cene opreme Eriksona. "Naši direktori bili su nedavno u Grčkoj i ustanovili da OTE istu opremu od Eriksona kupuje po višim cenama od onih koje su ponuđene Telekomu - tvrdi on i ističe da je reč o 75 miliona evra.
Na pitanje, kako se dolazi do najjeftinije ponude obzirom na to da se oprema kupuje mimo Zakona o javnim nabavkama, on odgovara da se pre kupovine upoređuju cene iste opreme sa nabavkama koje su imale druge kompanije iz Evrope. - Alkatel 1998. godine nije izabran za strateškog partnera, a i cena koju su sada ponudili nije bila povoljna. Alkatel će u okviru razvoja takozvane 3G generacije mobilne telefonije moći da se javi na tender za strateškog partnera, pa će moći da posluje sa Telekomom. Inače, Telekom Srbija, i pored toga što se protivi grčki OTE kao manjinski akcionar, može da nabavi opremu od Eriksona. Grci samo daju saglasnost na budžet - zaključuje sagovornik iz Telekoma Srbija i dodaje da je ovo završni ugovor o nabavci opreme za mobilnu telefoniju.
I. K.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|