Koje se reci u srpskom jeziku ne mogu akcentovati?

Koje se reci u srpskom jeziku ne mogu akcentovati?

offline
  • Pridružio: 24 Dec 2015
  • Poruke: 2

Moze li neko da mi kaze koje se reci u srpskom jeziku ne mogu akcentovati? Unapred zahvalna. Very Happy



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18458
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Све речи се, наравно , могу акцентовати појединачно, саме за себе , биле оне једносложне или вишесложне.
Међутим, у зависности од места у реченици и у синтагми, акценат изостаје и прелази на реч која се налази испред (или иза) неакцентоване речи, где та, некацентована реч чини акценатску целину са акцентованом речју.

Такве врсте речи зову се проклитике и енклитике (заједнички назив - клитике).

Проклитике су речи које чине акценатску целину с речју иза себе (међу својима, на крову, у кући, итд).
Супротно томе, енклитике су речи које чине акценатску целин у с речју испред себе (радио сам, доћи ћу, итд).
Надам се да је ово довољно. Wink



offline
  • Pridružio: 24 Dec 2015
  • Poruke: 2

Hvala punoo Very Happy

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18458
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Молим. Код нас имаш неколико одличних тема о акцентуацији и прозодији уопште. У српској језичкој (књижевној) норми акценат је веома опширно и темељно обрађен. Разлога има много, а ја ћу их свести у неколиким цртицама :
-Наш акценат је мелодијски и веома је богат . Имамо четири акцента и два акценатска знака (генитивни, постакценатски знак и атонирани, ненаглашени знак).
-Наш језик има чак шест дијалеката (од тога онај основни, херцеговачко-подрињски, има још неких нијанси у себи, због дужине и конфигурације подручја) и сви ти дијалекти имају своја одступања и специфичности.
-Посебну област представљају хомониме (са својим подврстама), где одлучујућу реч у разликовању значња игра управо акценат.

Ето, то је само делић разлога због којих су наши акценти толико интересантна и сложена област.

ПС
Опште је познато да наш акценатски систем постаје сиромашнији како се помера према истоку и југоистоку Србије, а да је најразвијенији и најбогатији у језичкој основици (херцеговачко-подрињски крај). Разлози су бројни, али се могу свести на етно-географску слику: оно што је наша западна граница, налази се у средишту књижевног говора који се (заједно са ијекавицом) протеже кроз готово целу Босну и Црну Гору. Супротно томе, акценатски систем истока и југоистока Србије трпи утицаје ближих и већих језика (пре свега бугарског, а затим и румунског), па тако долази до изједначавања дужина и сиромашења акценатских вредности. С тим сиромашењем долази и до ерозије падежног система (одсуство акцента поједностављује неке облике, претварајући косе падеже у нормалне). Оно што је у бугарском изговору нормално (експираторни акценат) код нас је то грешка . Пример: уместо да се реч кашика акцентује са дугоузлазним на првом слогу, он прелази на средњи слог и ствара експлозију гласа на самогласнику И. КашИка...Али без тонске вредности.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 894 korisnika na forumu :: 42 registrovanih, 7 sakrivenih i 845 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, Belac91, ccoogg123, CikaKURE, cinoeye, darkangel, draganca, elenemste, FOX, HrcAk47, Kandrbandrdzilo, Karla, Krvava Devetka, kybonacci, ljuba, marsovac 2, Matija, Mcdado, menges, mikrimaus, milos.cbr, Misirac, Mlav, nebojsag, nemkea71, Oscar, pein, proka89, Rakenica, raptorsi, RJ, robert1979, SlaKoj, Smiljke, Srle993, stalja, stegonosa, Trpe Grozni, tubular, vathra, žeks62