Kako gejmeri mogu da pomognu u lečenju raka

Kako gejmeri mogu da pomognu u lečenju raka

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Xbox 360 i PlayStation 3 su sasvim cool igračke, ali uz malo podešavanja one mogu da postanu moćno naučno oruđe koje bi istraživačima moglo da pomogne da dođu do dokaza o životu izvan zemlje i da testiraju moguće lekove za rak. Šta tu nedostaje? Klijenti za Xbox i Playstation konzole. Piše Jim Martz, magazin Wired.



Sledeća generacija konzola doživeće ogroman skok u performansu i sveukupnoj kompjuterskoj snazi. I Xbox 360 i PlayStation 3 će biti opremljeni sa multi 3.2-GHz PowerPC procesorima koji su u stanju da kontrolišu novu generaciju igara i grafičke simulacije, zajedno sa ugrađenom vezom sa internetom kao što je Xbox Live Silver. Uz svu tu snagu, gejmerima možemo da pružimo šansu da neiskorišćene resurse upotrebe u dobre svrhe.

Distribuirano, ili "mrežno" računarstvo razbija kompleksne probleme u manje korake koje hiljade, pa čak i milioni mašina rešavaju istovremeno. To je u suštini isto kao kad biste umesto da nekog unajmite da vam ispiše adrese na 1,000 koverata, pozvali deset svojih prijatelja i zamolili ih da etiketiraju po 100 komada kad budu imali vremena. Ovaj primer pokazuje kako je unajmljena osoba isto što i tradicionalni sistem za analiziranje brojeva, dok su vaši prijatelji personalni kompjuteri po čitavom svetu koji obrađuju male pakete kalkulacija, onda kada imaju vremena.

Distribuirano računarstvo nije pogodno za sve kompjuterske zadatke. Međutim, dosadašnji eksperimenti su dokazali da kada je reč o takozvanim brutalnim kalkulacijama ono ne samo da funkcioniše, već i nadmašuje potrebe.

Distribuirano računarstvo je postalo ime za sebe sa sistemom SETI@home. Ovaj sistem omogućava korisnicima bilo gde u svetu da daunlouduju mali screensaver program koji analizira radio teleskopske podatke u potrazi za životom van zemlje. Kao što verovatno već i znate, još uvek nismo pronašli vanzemaljce, ali projekat je pokazao jednu stvar: Distribuirano računarstvo zaista funkcioniše.

U sledećoj fazi, razvijen je još jedan projekat mrežnog računarstva, distributed.net, što je prvi program koji je zaista napravio uspeh. Njegovo glavno dostignuće je što je uspešno krekovao RC5 64-bitni šifrovani algoritam RSA Laboratorije, i to za 1,757 dana uz pomoć više od 300,000 personalnih kompjutera. Ova vest je dala još više nade u svet distribuiranog računarstva, zajedno sa sledećim velikim izazovom.

Tako je krenuo i Folding@Home, internet projekat Univerziteta Stanford. Misija Folding@Home bila je da stvori sistem koji će proučavati kako se proteini "savijaju". Zbog čega proteini? Fundamentalni biološki procesi zasnivaju se na tome kako se proteini savijaju. Tu i tamo, proteini se nepravilno saviju, što izaziva sijaset bioloških poremećaja, od Parkinsonove bolesti do raka. Uz pomoć distribuiranog računarstva naučnici će moći da analiziraju podatke o savijanju proteina tako što će razbiti različite delova tog procesa i zadatke podeliti raspoloživim procesorima. Trenutno više od 100,000 kompjutera pomaže da se "reši misterija kako se proteini savijaju".

Distribuirano računarstvo daje doprinos istraživanju koje po prvi put može da utiče na živote mnogih ljudi. Kada naučnici budu imali dovoljno podataka o tome kako se i zbog čega proteini savijaju, tada će moći da te podatke upotrebe u potrazi za uspešnim lečenjem najtežih bolesti. Što pre se ti podaci prikupe, pre ćemo moći da vidimo opipljive rezultate na delu. Tehnološka zajednica oduvek je podržavala ovakve napore, ali vreme je da se distribuirano računarstvo proširi na ostatak sveta. Zamislite mogućnost da milioni konzola (Sony je prodao više od 70 miliona PlayStation 2s) daju doprinos zajednici koja je ranije bila ograničena na nekoliko hiljada raspoloživih procesora.

Ali kako da ceo gejming sistem zaokružimo i klijent distribuiranog računarstva učinimo dostupnim? Ako ga ponudimo na diskovima, to će biti najmanje nametljiv način, ali u tom slučaju ćemo obuhvatiti samo deo vlasnika gejming sistema koji se odluče da taj disk nabave. Bolji metod bio bi da se klijent predvidi kao update za firmware. Ako bi to bio opcioni update, korisnici bi dobili mogućnost da na svoj sistem instaliraju licenciran distribuirani klijent po sopstvenom izboru dok preko interneta instaliraju update za svoj sistem.

Pa neka tako moja konzola savija proteine ili traži E.T.-je kad god je ne koristim. Dajmo mogućnost javnosti da se više uključi u inovacije. Što je još važnije, moći ću svaku raspravu oko toga koja je konzola bolja da završim rečima, "Pa šta ako na tvom sistemu možeš da gledaš filmove i TV, slušaš muziku i igraš igre? Moj sistem leči rak."
b92



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • gamzzy 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 24 Apr 2003
  • Poruke: 10725
  • Gde živiš: Novi Sad

Ja vec na veliko koristim nesto slicno pod linuxom... zove se BOINC...

Dopuna: 23 Sep 2005 11:16

a postoji i za win$



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1205 korisnika na forumu :: 40 registrovanih, 7 sakrivenih i 1158 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Boris90, cenejac111, cifra, cuculo, djboj, DPera, draganca, DragoslavS, Duh sa sekirom, Džordžino, esx66, janbo, Kibice, kolle.the.kid, Kubovac, laki_bb, Litostroton, loon123, maiden6657, mercedesamg, Mercury, Millennium, Milometer, Milos ZA, mrav pesadinac, proka89, Romibrat, stegonosa, studentbgd, Sumadija34, Tas011, Tragač, VJ, Vlad000, Vladko, voja64, vukovi, x9, šumar bk2