Bezbedno uklanjanje USB uređaja

Bezbedno uklanjanje USB uređaja

offline
  • Fil  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2009
  • Poruke: 16586

Ono što volim kod USB storage uređaja je da ih uklonim bezbedno, naročito kada sam pazario novi eksterni hard disk. Uvek odaberem opciju bezbednog uklanjanja USB uređaja:






Međutim, često se desi da "pogasimo" sve aplikacije koje koriste disk, ali opet neka aplikacija, njen proces, ili nit još uvek koristi disk, pa se javlja sledeća poruka:




Kako da utvrdimo koje aplikacije koriste USB disk, kako bi oslobodili taj resurs i bezbedno uklonili uređaj sa računara?

Jedan od načina, koji ću opisati ovde u poruci, je preko softvera Process Explorer.
U pitanju je alat firme Sysinternals, koji je preuzeo Microsoft; alat je besplatan, portabilan i "težak" oko 1 MiB. DOWNLOAD.

Najpre, utvrdimo koja je slovna oznaka uređaja kojeg želimo da uklonimo:



Sa slike se vidi da je u pitanju oznaka: M.

Pokrenite Process Explorer i po pokretanju pritisnite CTRL + F (prečica za opciju Find...) i ukucajte slovnu oznaku vašeg uređaja. Vidite sliku:




Klikom na dugme Search ćemo dobiti listu svih procesa koji koriste neku datoteku sa uređaja kojeg smo naveli slovnom oznakom M.




Klikom na bilo koju od nađenih stavki se prikazuje njegov proces kao i handle tog procesa koji "gađa" na naš USB uređaj.



Desnim klikom možemo, dakle, isključiti odabrani handle.


Dakle, u opštem slučaju, kad znamo ko su "krivci", možemo uraditi sledeće:
- pogledajte Notification panel (donji desni ugao) i isključite aplikacije (prethodno utvrđene pretragom) koje koriste USB.
- u Process Explorer-u "ubijte" proces (Kill Process ili Kill Process Tree)
- ili samo "ubijte" handle koji koristi USB uređaj (ovim se ne gasi ceo proces, već samo jedan njegov deo koji je "zaključao" USB uređaj).


Nakon intervencija, pokušajte opet da bezbedno uklonite USB uređaj i voila:




Tags:
Safely Remove USB disk
What blocks external USB Hard Disk, HDD, Thumb Drive, Card Reader?
Kill apps that are using my USB disk
WhoLockMe, Who locked my files on external hard disk



Arrow Koji metod vi koristite za bezbedno uklanjanje i da li uopšte bezbedno uklanjate USB memorijske uređaje (dakle, da li ih samo "čupate" iz računara) ?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 02 Sep 2008
  • Poruke: 4092
  • Gde živiš: Bg

Veoma konfuzno ako se koristi sasvim drugi računar, elegantnije i brže rešenje je isključiti tu opciju.

Da odgovorim na pitanje. Da, ja ga samo čupam iz računara. Na poslu sam podesio opciju Quick removal i nema potrebe za Safely Remove Hardware. Vidim da je na nekim računarima ta opcija po defaultu uključena, kome nije, evo kako to uraditi.

Dosta računara prilikom priključivanja USB fleša ili ext. HDD-a prikazuje grešku o mogućim problemima sa fajlovima. Najčešće je slučaj sa čupanjem USB fleša ili HDD-a.



Ovo ne znači da su fajlovi oštećeni, opcija Scan and fix rešava koruptirane fajlove i sve je na svom mestu. Ovo zna da bude frustrirajuće, ali se da rešiti i više neće biti problema.

Arrow Device Manager
Arrow Proširiti Disk Drives i 2x kliknuti na svoj USB uređaj
Arrow Kliknuti na Tab Policies
Arrow Imaju dve opcije --> Quick removal i Better performance.



Arrow Prva opcija ne zahteva korišćenje opcije Safely Remove Hardware
Arrow Druga opcija zahteva korišćenje opcije Safely Remove Hardware

P.S. Ovo je što se tiče Win 7, ne znam za druge sisteme. Linux koristim kući i takođe ga samo čupam, imam USB i ext. HDD, nikad nisam imao problema.



offline
  • Fil  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2009
  • Poruke: 16586

Napisano: 20 Dec 2013 12:38

Kada neki uređaj bude unmountovan (na primer, usled nestanka struje, čupanje USB memorijskog uređaja iz porta i sl.), ukoliko su u njemu postojale otvorene datoteke, Windows postavlja "dirty bit" za taj uređaj.

Ukoliko ima uređaja sa dirty bit-ovima, onda se javlja onaj dijalog Scan & Fix errors ili chkdsk.
E sad, fora je u tome što je meni chkdsk više puta pojeo fajlove (lost file fragments) koje ni preko određenih alata nisam uspeo da vratim...

Ovo o čemu klodovik priča je meni uključeno po defaultu i javlja greške usled čupanja, ukoliko neka aplikacija u tom trenutku piše po disku.

Meni je inače čudna ova priča sa "write caching", jer sam ja za potrebe ovog teksta koristio portabilnu aplikaciju koja je instalirala svoj drajver. Nema to sad nikakve veze sa keširanjem, ako nešto aktivno čita i piše po uređaju u trenutku čupanja (ako blinka lampica).

Ili, primera radi, kopiram neki video zapis i na pola kopiranja iščupam kabal. Normalno je da će javiti greške, bez obzira na write caching.

Koliko sam uspeo da nađem na netu, prednost Write Caching-a je jedino da premosti jaz, kada postoji više malih fajlova jer radi neka grupisanja i sl.

Dopuna: 29 Dec 2013 19:14

Niko drugi nema nikakva iskustva sa fleshkama koja želi da podeli?

Na StackOverflow sam čitao da se ne preporučuje program Unlocker jer navodno zna da zezne file system.

offline
  • Acid_Burn  Male
  • Moderator foruma
  • Glavni moderator foruma Zabava
  • Hellraiser
  • Demon to some. Angel to others
  • Pridružio: 07 Jan 2005
  • Poruke: 25503
  • Gde živiš: Beneath the Black Sky

Ja nikada nijedan fleš,externi hard ili sd karticu na telefonu kada sam ga kačio na komp nisam "safely remove" i nikada mi nijedan fleš,hard disk ili sd kartica nije otkazala,pregorela i sl.
I danas isto radim i nemam problema...

Dobijao sam i ja ove scan and fix prozorčiće ali mi nisu nestajali fajlovi sa uredjaja...

offline
  • higuy  Male
  • Legendarni građanin
  • penzionisani tabijatlija
  • crni hronicar
  • Pridružio: 21 Apr 2010
  • Poruke: 8565
  • Gde živiš: Dubocica

Korisnici Windows Explorer-a/Total Commander-a mogu da koriste Eject comandu na USB uredjajima. Ona je namenjena optici, ali radi i sa USB uredjajima.

offline
  • Fil  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2009
  • Poruke: 16586

Ja poznajem dečka koji je oštetio filesystem MP3 playera jer ga je iščupao. Od tada ide uvek na Safely Remove. Posle formatiranja mu je proradio opet.

Možda razlog oštećenja i nije čupanje, ali on je to tako shvatio.

Ja, bez obzira na sve uvek nađem 2-3 sekunde više i sigurno ga odjavim.

offline
  • Nemanja Djukanovic
  • Pridružio: 18 Dec 2012
  • Poruke: 1761
  • Gde živiš: Niksic - Crna Gora

Takodje poznajem par slucajeva koji su iscupali i pozdravili se sa usb-om Smile

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 645 korisnika na forumu :: 4 registrovanih, 2 sakrivenih i 639 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: cikadeda, havoc995, opt1, vathra