10. Februar 1901. - Umro Kralj Milan Obrenović

10. Februar 1901. - Umro Kralj Milan Obrenović

offline
  • Stane 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Jan 2004
  • Poruke: 3590
  • Gde živiš: Niš

Milan Obrenović, Knez i prvi Kralj obnovljene srpske države.

Краљ Милан Обреновић је рођен у Марасечију, близу Јашија у Румунији 22. августа 1854. године на велепоседу свога оца Милоша, унука брата кнеза Милоша Обреновића Јеврема. Мајка Милана, Елена Марија Катарџи је била ћерка румунскох грофа Константина Катарџија.

Отац Милана Обреновића је као страни најамник служио у румунској војсци и погинуо је у борби са Турцима код Букурешта 20. новембра 1861. После погибије оца, бригу о младом Милану је преузео његов рођак, кнез Михаило Обреновић, кнез Србије.

После убиства кнеза Михаила Обреновића у Кошутњаку, на предлог министра Миливоја Блазнавца за новог наследника је проглашен Милан Обреновић, тада четрнаестогодишњак.Уместо малолетног Кнеза власт привремено преузима намесништво (Блазнавац, Ристић и Гавриловић), све до 1872. године.

Када је у Невесињу избио устанак-"Невењска пушка", 1875. године, кнез Милан је одбио да узме учешћа у њему и осуђивао тај устанак. У том устанку се под псеудономом Петар Мркоњић борио и будући краљ Србије Петар Карађорђевић. Под притиском јавног мњења објавио је Турској рат 1876. године, али без добољно дипломатске припреме завршен је поразом Србије 1877. године. Исте године је поново ступио у рат на инсистирање Русије 2. децембра 1877. године. Војска Кнеза Милана се кретала према Нишу, Пироту и Врању. После потписивања Сан Стефанског уговора дошло је до преокрета у политици кнеза Милана. Руси су форсирали Бугаре у стварању Сан Стефанске Бугарске, на уштрб српских територија, па се кнез све више окреће према Аустро Угарској. Одлуком Берлинског конгреса 1878. године Кнежевина Србија је добила независност. После одлука Берлинског конгреса где је Србија добила Врањски, Нишки, Пиротски и Нишки округ, а за узврат се сагласила да Аустро-Угарска може да анектира Босну и Херцеговину.

Уз аустријску помоћ Милан успева да унапреди Србију на ниво краљевине 28. фебруара 1882. године. Цар Фрања Јосиф је лично честитао Краљу Милану Обреновићу.

По проглашењу Милана Обреновића за за краља Србије, почео се нагло мењати политички живот у земљи. У то време почињу да се стварају политичке странке у Србији. Створене су буржоаске странке: Радикална странка (1831), чији је вођа био Никола Пашић, Либерална странка са својим вођом Јованом Ристићем и Напредњачка странка као лична странка краља Милана. Радикали су повели жестоку борбу против краљевског режима. У околини Зајечара и Књажевца 1883. избила је Тимочка буна коју су краљ Милан и војска угушили. Тада је краљ Милан укинуо народну војску и почео да ствара редовну војску, која ће му бити верна и одана.

Уједињење Бугарске са Источном Румелијом 1885. године Милан је доживео као припрему за освајање Македоније, што га је навело на рат са Бугарском. У краткотрајном рату Србија је поражена, а главна битка је пдржана на реци Сливници од 5. до 7. новембра 1885. Мир је склопљен у Букурешту, по начелу повратка на првобитно стање.

22. фебруара 1889. на прослави Дана Краљевине, краљ Милан је објавио своју абдикацију. Силазећи са престола, краљ Милан је, по Уставу, одредио три намесника, који су имали владати до пунолетства краља Александра.

Буран живот краља Милана наставио се и после абдикације.

Милан Обреновић је умро у Бечу 11. фебруара 1901. у 47. години живота.

Ovde sam preneo samo izabrane delove iz veoma dobrog teksta o životu ovog Srpskog vladara sa srpske vikipadije. Ceo tekst možete pronaći ovde.

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%B0%D1.....0%B8%D1%9B



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • snajp  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 24 Mar 2006
  • Poruke: 1219
  • Gde živiš: Nis

KRALJ MILAN OBRENOVIĆ (1854-1901)

Izvor: http://www.antikviteti.rs/arhiva/00004.html

Posle ubistva kneza Mihaila postao je knez Srbije 02.07.1868., međutim do punoletstva (1872.) vladalo je namesništvo. U svojoj vladavini oslanjao se uglavnom na vojsku, pa je radio na njenom jačanju. U spoljnoj politici prvo se oslanjao na Rusiju. Pod pritiskom javnog mnenja objavio je 1876. Turskoj rat, bez dovoljne diplomatske pripreme, koji se 1877. završio neuspehom. Iste godine je, pod uticajem Rusije, stupio ponovo u rat protiv Turske iz kojeg je Srbija izašla ojačana dobivši Pirotski, Niški, Toplički i Vranjski okrug, a potom na Berlinskom kongresu, 1878. priznata joj je nezavisnost i formalno. Zbog ruske podrške Bugarskoj, koja je došla do izražaja u Sanstefanskom ugovoru, oslonio se na Austro-Ugarsku. Zaključio je, juna 1881. tajnu konvenciju sa Austro-Ugarskom kojom je obavezao Srbiju da neće raditi protiv njenih interesa u Bosni i Hercegovini i bez prethodnog sporazuma sa njom i da neće zaključivati političke sporazume sa drugim državama. Austro-Ugarska je zato zagarantovala njegov ostanak na prestolu i diplomatsku pomoć za širenje Srbije prema jugu, što je u narodu shvaćeno kao izdaja nacionalnih interesa. Proglasio se kraljem 1882. Ugušio je u krvi bunu koja je u jesen 1883, izbila u Timočkoj krajini. Kada se Bugarska 1885. ujedinila sa Istočnom Rumelijom, objavio joj je rat da bi zauzeo i anektirao deo bugarske teritorije kao kompenzaciju za tobože pomerenu ravnotežu. Zbog neuspeha u ovom nepopularnom ratu, koji je uz to neodlučno i nevešto vodio, još više je poraslo nezadovoljstvo naroda njegovom politikom. Prihvatio je 1888. ustav koji je od Srbije trebao da stvori ustavnu i parlamentarnu kraljevinu, ali sukobivši se sa ustavnim odredbama, sledeće godine je abdicirao, u korist maloletnog sina Aleksandra. Kao general postavljen za komandanta Aktivne vojske, ali je 1890. dao ostavku.



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 907 korisnika na forumu :: 28 registrovanih, 4 sakrivenih i 875 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bokisha253, croato, Dimitrise93, dule10savic, ginjica, goxsys, Lieutenant, Misha V, mkukoleca, mnn2, Mr. Majevica, mrav pesadinac, nedeljkovici, nenad81, Panter, pein, raptorsi, repac, Rogan33, S2M, Smiljke, Srki94, Srle993, stalja, Trpe Grozni, Tvrtko I, wolf431, zziko