13. Februar 1945. - Bombardovanje Drezdena

13. Februar 1945. - Bombardovanje Drezdena

offline
  • Stane 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Jan 2004
  • Poruke: 3590
  • Gde živiš: Niš

Na današnji dan 1945. godine ratna vazduhoplovstva Velike Bitanije i Sjedinjenih Država otpočela su strateško bombardovanje Drezdena. Cilj ovog napada bio je dvojak, s jedne strane oslabiti Nemačke pozicije na istoku i olakšati prodor Ruskih snaga na tom frontu i istovremeno nadolazećim Ruskim saveznicima pokazati moć ratnog vazduhoplovstva Amerike i Velike Britanije.

Grad Drezden, prestonica Saksonije bio je poznat kao Firenca Nemačke, zbog velikog broja baroknih zdanja i važio je za jedan od najlepših gradova Evrope.

U napadima koji su trajali tri dana od 13. do 15. Februara uništen je veći deo gradskog jezgra Drezdena. Od 28410 zgrada u centru grada uništeno je 24866. Područje od 15km kvadratnih je totalno uništeno. Ukupan broj ljudskih žrtava je teško proceniti. Pre početka rata 1939. populacija grada iznosila je oko 642000. 1945. u Drezden se slilo i preko 200000 izbeglica uglavnom iz Šlezije, bežeći pred nastupajućom Crvenom Armijom. U gradu se nalazio i veliki broj ratnih zarobljenika i nekoliko hiljada ranjenika po bolnicama. Porcenjuje se da je u samom napadu i požarima koji su se posle toga rasplamsali život izgubilo između 25000 i 60000 ljudi. Neke procene idi čak i do broja od 135000 žrtava. Navodi Nemačke propagandne mašinerije o 300 000 žrtava se danas najčešće odbacuju kao neosnovani. Tačan broj verovatno nikada neće biti utvrđen, što zbog same prirode haosa koji je vladao u gradu neposredno pre i posle bombardovanja, što zato što su i Britanska i Ruska i Nemačka strana imale razloga da utiču na konačnu sliku o ovom masakru. Bilo kako bilo uništenje Drezdena predstavlja jedno od najvećih masovnih ubistava u toku drugog svetskog rata. Ipak zahvaljujući uticaju pobedničke strane ono nikad nije zvanično okarakterisano kao ratni zločin.

Bombardovanje Drezdena na elokventan način opisao je u svojoj knjizi Klanica 5 američki pisac Kurt Vonegat. On je samo bombardovanje doživeo iz prve ruke kao ratni zarobljenik u samom gradu.

Po završetku rata, a najviše posle ujedinjenja Nemačke učinjeni su veliki koraci ka obnovi znamenitosti starog Drezdena.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bombing_of_Dresden_in_World_War_II



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 819 korisnika na forumu :: 3 registrovanih, 0 sakrivenih i 816 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ALBION101, Boris90, mrav pesadinac