Za "očajne domaćice"

1

Za "očajne domaćice"

offline
  • Pridružio: 29 Nov 2012
  • Poruke: 368

Napisano: 23 Dec 2012 8:22

Naslov je šaljiv, a temu sam otvorio za sve osobe ženskog pola koje se ne snalaze najbolje u kuhinji.Možete postavljati pitanja a ja ću pokušati da u najkraćem mogućem roku odgovorim...ukoliko imam baš sve odgovore na sva pitanja. Wink
Pisaću naravno o jelima, savetima, načinu pripremanja hrane, serviranju, upotrebi začina,kao i o nejasnim terminima u kuvarstvu.



Dopuna: 28 Dec 2012 0:11
GRATINIRANJE

Za početak objasniću termin "gratiniranje".Često pročitate u nekom "kuvaru" ovaj izraz, a nije dovoljno objašnjen ili zbuni.Gratiniranje znači naglo zapeći neko jelo u rerni, ali jelo koje je pre toga skoro potpuno gotovo.Ukoliko pripremate neko varivo od povrća ili kombinovano jelo od mesa i povrća,koje upržite,pa dinstate ili kuvate i na kraju samo zapečete u rerni,to nije gratiniranje.

Gratiniranje podrazumeva da spremljeno jelo prelijete određenim prelivom,pa tek onda naglo i kratko zapečete u pećnici.
Postoje razni prelivi ili umaci kojima se preliva jelo pre gratiniranja.Musaka se uvek, bar kod nas, preliva "Rojal masom" koja se priprema od umućenih žumanaca, mleka i soli.Naravno,može se upotrebiti celo jaje,bez odvajanja belanca.Sve zavisi kakvo jelo spremate i od kojih namirnica.Neke musake se u svetskim kuhinjama prelivaju umućenim jajima i pivom.Ja lično to ne bih preporučio.

Osnovni sos ili preliv za gratiniranje je "Ograten sos".
Ovaj sos je spoj "bešamela" i "mornej" sosa.
Sastojci: za bešamel umak (20-30 gr putera, 80 gr brašna, 5 dl slatkog mleka), za mornej sos (2 dl slatke pavlake, 5 žumanaca, 1 morsko orašče i oko 100 g parmezana).
Na puteru upržite brašno, dolivate mleko uz neprestano mešanje da se ne bi stvorile grudvice od brašna. Začinite na kraju dodavanjem soli (ne začina C ili vegete). Sos treba da bude dobro ukuvan, da brašno ne bi bilo živo i da se ne oseća.
Na kraju, kada se malo prohladi, dodate ostale sastojke i na kraju rendani parmezan.
Ukoliko nemate slatku pavlaku, morsko orašče i parmezan, možete pripremiti samo osnovni bešamel i dodati mu rendani kačkavalj.
Gotovo jelo prelijete dobijenim prelivom i gratinirate u rerni.

Najčešća jela koja se gratiniraju na ovaj način su musake, variva od povrća (krompir, karfiol, tikvice).Tako pripremljeno povrće ali bez mesa, može se servirati i kao garnitura(prilog) uz glavno jelo od mesa.

Za klasične musake od krompira,patlidžana,kelja,tikvica ili karfiola koristi se "Rojal" masa.
Sastojci: 7-10 dl slatkog mleka, 7-10 jaja, 5 gr soli.
Količina ovih sastojaka zavisi od količine povrća i mesa koje upotrebljavate.Ovo je mera za 2-3 kg povrća i 1,5 kg mesa.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 04 Dec 2008
  • Poruke: 4073

Dobar ti je naslov topika : ))

Planiram sutra da spremam filete od soma.
Do sada sam ih uvek spremala na isti način: odledim ih na ubrusu, posolim, uvaljam u mešavinu kukuruznog i belog brašna sa dodatkom mlevene parike. Pržim na vrelom ulju. Serviram sa kriškama limuna.
Prilog je obavezno krompir salata ( koju obožavamo ).
Imaš li savet kako drugačije da spremim filete a da budu ukusni kao što smo i navikli?

Šta predlažeš kao prilog ( pored krompir salate ) ? : >



offline
  • Pridružio: 29 Nov 2012
  • Poruke: 368

Som je specifičan, dobar je samo kao pržen i kao pečen.Ostale varijante nisu ukusne.Jedini dobar način je pečenje u rerni.Imam jedan recept koji je jednostavan ukoliko voliš pečurke.

Šnisle soma preliješ limunovim sokom i ostaviš da odleže 1 sat.Zatim ga obariš sa raznim korenastim povrćem (šargarepa, koren celera, peršuna, paškanata) oko 10 minuta.Posudu za pečenje namažeš uljem ili puterom, poređaš šnicle(dobro oceđene od vode), dodaš pečurke(prethodno propržene i izdinstane sa crnim lukom). Tako složenu ribu sa pečurkama preliješ sa onim umakom koji sam opisao (puter,brašno,mleko,kisela pavlaka,umućena žumanca i belanca,sok od limuna i ništa više). Pečeš u rerni oko 25 minuta.Količinu namirnica odrediš sama,nema pravila.

Što se tiče salata, krompir salata je idealna za svaku ribu, jedina varijanta je klasična salata od svežeg kupusa(seckan na tanke rezance, ulje, so, sirće) ili salata od pečenih paprika (pečene,očišćene paprike bez semena, ulje, sirće, so, sitno seckan beli luk).
Somovina nije za neki drugi prilog, sem barenog povrća(preliveno puterom).
Velika je razlika u ukusu, zavisi da li koristiš svežeg soma ili zamrznutog.Ja lično pripremam soma kao što si i ti opisala, isto do detalja. Probao sam na razne načine i ne sviđa mi se.Ima specifičan miris i ukus.Da je u pitanju smuđ,bila bi to potpuno drugačija priča.
Za salatu nemaš veliki izbor.Klasika.Riba je uvek bila klasika što se salate kao priloga tiče.

offline
  • Pridružio: 04 Dec 2008
  • Poruke: 4073

Hvala ti, Bojane, onda ostaje kao i do sada, mada mi lepo zvuči ovo sa šampinjonima, ali ću probati nekom drugom prilikom.

Što se ribe tiče, barenu ne volim. Riblju čorbu volim, ali ne i ribu iz čorbe.
Divljem šaranu je mesto br.1. na listi ribe koju volim. Sledi pastrmka pa dosta praznih mesta i tek onda som : ))

Pomenuo si salatu od paprika : )) Naravno, u svako doba. Pečenih paprika imam uvek, i u velikim količinama ih odlažem u zamrzivač. Ove godine sam bila posebno inspirisana kvalitetom i cenom parike.

Pečene parike, osim pomenute salate, još i pohujem, punim sirom pa rolujem i pohujem.
Prošle nedelje sam pravila i tortu od pečenih paprika.

offline
  • Pridružio: 29 Nov 2012
  • Poruke: 368

Napisano: 28 Dec 2012 1:37

Imaš jednu varijantu koja je odlična a to je đuveč od somovine.

Sastojci: 1 kg somovine (na komade), 1 kg crnog luka (na rebarca), 2 paprike babure (seckane na komade), 1 manji plavi patlidžan (na kocke), 4 krompira (na kolutove), 1 šolja pirinča, 4 kašike ulja, kašičica aleve paprike, 4 paradajza (oljuštena i isečena na kockice), začin, so, mleveni beli biber, 1 dl ulja, 3 tikvice (na kockice).

Propržiš luk, dodaš paprike, patlidžan, tikvice, krompir, začiniš i na kraju pirinač.Kratko propržiš, dodaš komade ribe, paradajz i naliješ vodu tek toliko da povrće i riba ogreznu u saft. Možeš na kraju da dodaš malo ulja i završiš dinstanjem i pečenjem u rerni oko 1 sat na umerenoj temperaturi.Najbolje je ako ga pripremiš u nekoj zemljanoj posudi.Ja sva jela tako spremam.

Dopuna: 28 Dec 2012 1:39

A paprike kod mene zauzimaju posebno mesto... nisam iz Leskovca ali ih obožavam na sve načine. Razz

offline
  • Pridružio: 04 Dec 2008
  • Poruke: 4073

Koji biber najviše koristiš u pripremi jela?

Najviše volim mešavinu crnog, belog, zelenog i crvenog bibera, u mlinu uvek sveže mleven .
Nije mi pri ruci uvek takva mešavina ali belog i crnog imam uvek. : ))

offline
  • Pridružio: 29 Nov 2012
  • Poruke: 368

Za tamna jela i tamna mesa koristim crni a za svetla jela beli.Sveže mleven.U zrnu koristim za čorbe, supe, za pripremanje fondova i ekstrakta.Ne koristim jače mešavine,smeta mi.
Kod nas i nema kvalitetnijeg bibera, jer biber lošeg kvaliteta ili falsifikat, pliva na vodi, a dobar biber tone.

offline
  • Pridružio: 04 Dec 2008
  • Poruke: 4073

Nisam se setila da napišem, vezano za prilog ribi, o salati od pirinča.

Ponekada uz ribu, i neka druga jela od mesa, napravim slatu od pirinča. Veoma je ukusna, svi je volimo.

Pirinač obariti u slanoj vodi. Dobro ga procediti i isprati hladnom vodom.
Ohlađen pirinač začiniti uljem, sirćetom, posoliti i dodati 2 glavice sitno iseckanog crnog luka. I, naravno biber : ))

offline
  • Pridružio: 29 Nov 2012
  • Poruke: 368

Napisano: 28 Dec 2012 14:45

Probaj "Japansku salatu",možda ti se svidi.
1 šolja pirinča, mala šoljica maslinki, 1 konzerva tunjevine, paradajz iz tube, ulje, sirće, so i biber.
Pirinač skuvati, procediti, pomešati sa seckanim maslinkama, dodati izgnječenu tunjevinu.Zakiseliti, dodati ulje, so i naravno, biber.Može da se garnira paradajz-pireom iz tube ili da se doda u pirinač.

Dopuna: 29 Dec 2012 5:32
ROŠTILJ

Često sam bio u prilici da probam nešto sa roštilja a da je to bezukusno,previše žilavo, nedopečeno ili se uopšte ne oseća na pravi roštilj.Najgore je to što takvih primera imamo na mestima u kojim rade profesionalci ili čak i nestručna lica.Razlozi su,verovatno, svima poznati.
Preporučujem da roštilj spremate kod kuće, tako najbolje znate šta koristite od namirnica i možete sebi da ugodite i spremite nešto što zaista volite.Koristite roštilj na ćumur, izbegavajte električne roštilje jer to je skoro isto kao da ste komad mesa, ribe ili povrća ispekli u tiganju ili plehu.

Napisaću neka najosnovnija pravila vezana za pripremanje na roštilju.

Roštilj treba da bude dobro zagrejan da bi se površina mesa brzo zapekla, tako da svi sastojci i sokovi ostanu u mesu.Meso koje koristite iz zamrzivača treba dobro osušiti pre stavljanja na roštilj.Meso nemojte soliti pre stavljanja na roštilj, so izvlači sok i meso ostaje suvo (izuzetak je živinsko meso).

Vreme pečenja zavisi od debljine i veličine komada mesa.Teletina, riba i živinsko meso peku se na umerenoj temperaturi, a svinjsko meso na nešto jačoj.

Na manjem rastojanju od izvora toplote (žara) peku se pljeskavice, ćevapčići i manji komadi mesa, a veći i deblji komadi peku se na većem rastojanju od vatre.

Ukoliko je meso koje koristite tvrdo, pre pečenja ga treba držati u marinadi ili mleku da omekša.Meso možete premazati uljem kojim se premazuje i rešetka roštilja ali je najbolje da izaberete sebi neku marinadu koja vam se najviše dopada za određenu vrstu mesa i da njom premazujete meso tokom pečenja.

Alat koji vam je potreban za roštilj su mašice za žar, velika viljuška za meso, hvataljke sa dugačkim drškama, levak za pravljenje ćevapčića i špahle ili manje lopatice za preokretanje osetljivijih komada mesa (šnicle od mlevenog mesa,pljeskavice,ćevapčiće). Za premazivanje mesa,ribe i povrća koristite četkicu, veličinu izaberite sami.

Roštilj obavezno očistite kada se malo prohladi, ali nemojte dugo čekati posle upotrebe jer se tada teško skidaju delovi hrane sa rešetke.Koristite jaču čeličnu četku za čišćenje rešetke.Roštilj se može potopiti u vrelu vodu oko 10-15 minuta, a ukoliko se desi da roštiljska rešetka i tada nije dobro očišćena, preporučujem potapanje u rastvor vode i sirćeta.




Sve ono što spremate na roštilju najbolji miris i ukus dobija ako koristite marinade i prelive.Ja uvek koristim marinade koje sam spremam, zato predlažem da ne kupujete gotove industrijske proizvode u kesicama.Možete lako naći biljne prirodne začine,suve ili sveže.

Marinadu koju ja često koristim za svinjsko meso priprema se od 7 kašika sosa od soje(imate ga skoro u svim radnjama), 7 kašika jakog čaja, 7 kašika crnog vina, 2 češnja belog luka(dobro izgnječena), 2-3 kašike meda, 1-2 kafene kašičice cimeta i 1 kašičica mlevenog bibera.Sve sastojke dobro sjedinite i umutite.

Klasičan preliv za meso na roštilju je američki preliv koji se priprema od maslinovog ulja, crnog vina, soka od limuna, seckanog crnog luka, majčine dušice, origana, malo belog luka, soli, mlevenog bibera i malo šećera.




Na roštilju možete pripremati i povrće.Možete ga marinirati i začiniti i onda grilovati.
Najčešći sastojci koji se upotrebljavaju za mariniranje mesa koje se priprema za roštilj su: ulje, beli luk, peršun, biber, ruzmarin, belo vino, lovorov list, pa i kečap i senf. Meso je najbolje da pre pečenja marinirate oko 2 sata u marinadi koju izaberete i pripremite.

Najjednostavnija marinada za rečnu ribu je od limunovog soka, ulja, peršuna, timijana i majorana.Marinira se najmanje 1 sat.
Marinada za morsku ribu se priprema od ulja, timijana, limunovog soka, belog luka, bosiljka, peršuna i ruzmarina, dok je trajanje mariniranja oko 2 sata.

Dopuna: 01 Jan 2013 23:28

Ukoliko želite da nešto brzo i lako pripremite jer ste u gužvi a očekujete goste, uglavnom,one koji se retko kad najave, što se meni često dešavalo, možete da pripremite neka predjela od namirnica koje su se zatekle u kuhinji.
Najlakše se pripremaju kanapei.To je kriška hleba isečena u obliku kocke, kruga ili trougla, pržena ili pečena na maslacu, a onda garnirana namirnicama po izboru.
Ja obično izbegavam pečenje ili prženje, jer ne volim kada se hleb natopi masnoćom.Isečem krišku hleba, a manjom čašom isečem kriške na krugove.Uglavnom od jedne kriške izvučem do dva kanapea.Koristim ono što se u tom momentu nađe u frižideru.Salamu, šunku, pečenicu, suvi vrat...takođe isečem čašom na krugove.Kada na parče isečenog hleba stavite određene namirnice preko možete dodati dekorativno seckan kiseli krastavčić, seckano belance ili žumance, itd. Na kraju ih možete dekorisati zelenom salatom, ružicama od rotkvica ili nečim što možete iskoristiti.
Kada vam ostane korica od isečenih kriški hleba, nemojte je bacati.Odlična je kada se dobro osuši i samelje za prezle.

Daću vam neke varijante za pripremanje ovih zalogajčića.
- kriška kačkavalja, kolut tvrdo kuvanog jajeta, polutka oraha.
- kolut salame, seckani belanac i žumanac, list peršuna.
- krem sir pomešan sa mileramom, kolut limuna, list peršuna.
- režanj nekog pečenja, seckane pečurke, babura isečena na rezance.
- režanj kačkavalja, kolut paradajza, kolut jajeta, peršun.
- krem sir, kolut paradajza, seckano jaje, peršun.
Naravno kombinacija je bezbroj, koristite ono što imate i naravno, ono što je spojivo, vodeći računa o ukusu a i o bojama.Oblik kanapea može biti kockast i trouglast.Tada namirnice sečete dekorativno u oblik koji vam odgovara i koji osmislite za dekoraciju.

Složenije a i skuplje varijante mogu biti sledeće:
- režnjevi jastoga, fileti od grejpfruta, crna maslinka.
- kavijar, mali fileti od limuna.
- režanj ćurećeg mesa od grudi, parče breskve, zrno grožđa.
- sušeni losos, kajmak s renom.
Kombinacija je, takođe, bezbroj, ovde je bitno da kriške(kanapei)hleba budu premazane maslacem, sveže, pečene ili pržene, svejedno.






Postoji varijanta ređanja na koktel štapićima - Banderilja,špansko predjelo.
- komadi dimljenog sira umotani u ringlice, koktel paradajz.
- komadi dinje umotani u dimljenu šunku, po 1/4 smokve.
- manji kiseli krastavac, zelena ili crna maslinka(bez koštica), mala glavica crnog luka, cvetić kiselog karfiola, parčad ljute zelene papričice.
- špargla, tunjevina, kapri.
Postoji veliki broj varijacija na ovu temu, koristite nešto što vašem ukusu i gostima najviše prija.




Bruskete su italijanske, jela koja otvaraju apetit.Takođe,postoji više kombinacija za pripremu i odabir namirnica, ali ja ću ovde dati samo jednu, bar onu, koja se koristi u originalu.
Kriške crnog hleba natrljamo predviđenim namirnicama, začinimo i ispečemo na roštilju.
Koristite beli luk, paradajz, maslinovo ulje, so, mleveni biber, bosiljak, origano.Postoji varijanta da se prvo ispeče kriška hleba pa tek onda natrlja sastojcima, dekoriše i garnira.



Dopuna: 05 Jan 2013 21:46



Jedna od neverovatnih podudarnosti je hladna salata koja se koristi i kao preliv i kao prilog uz hladna ali i topla jela. Ovde je neverovatno kako svi prisvajaju ovaj specijalitet kao svoj.

Grčki TZATZIKI - salata koja se priprema od očišćenog i samlevenog krastavca, zdrobljenog čena belog luka, jedne čaše jogurta, kašike maslinovog ulja, soli, bibera i kašičice vinskog sirćeta.
Naravno, u ovu salatu neko doda i mirođiju a neko 2 kašičice zdrobljene nane.
U Grčkoj se najčešće servira uz giros ili keftedes (ćufte).
Iranski MAST-O-KHIAR - je sos od krastavca (2 komada) sitno seckanih i oceđenih, šolje jogurta, soli, bibera uz dodatak 1 kašike suve mente (nane).
U Turskoj pripremaju JAJIK, kao predjelo, od 200 gr krastavaca, 5 dl jogurta, 2 češnja belog luka, kašike ukiseljenih pupoljaka kapara, malo maslinovog ulja i soli.Krastavci se rendaju i izmešaju sa ostalim sastojcima.
TARATOR salata poreklom iz Bugarske koja se dosta priprema i u Makedoniji ista je kao i prethodne, a postoji i vrlo sličan tartar sos.
Toliko o različitosti ove salate, koju neki nazivaju prelivom.

offline
  • Aco  Male
  • Moderator foruma
  • Aleksandar
  • Pridružio: 12 Maj 2006
  • Poruke: 16823
  • Gde živiš: /home/aco

Bojan Marjanovic ::

Grčki TZATZIKI - salata koja se priprema od očišćenog i samlevenog krastavca, zdrobljenog čena belog luka, jedne čaše jogurta, kašike maslinovog ulja, soli, bibera i kašičice vinskog sirćeta.
Naravno, u ovu salatu neko doda i mirođiju a neko 2 kašičice zdrobljene nane.
U Grčkoj se najčešće servira uz giros ili keftedes (ćufte).
Iranski MAST-O-KHIAR - je sos od krastavca (2 komada) sitno seckanih i oceđenih, šolje jogurta, soli, bibera uz dodatak 1 kašike suve mente (nane).
U Turskoj pripremaju isti preliv.
Toliko o različitosti ove salate, koju neki nazivaju prelivom.



Nema bolje fore fantastična je Smile , i zar umesto jogurta ne ide punomasna pavlaka, sa što više mlečne masti. Bar sam ja tako recept pokupio i tako je pravim.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 562 korisnika na forumu :: 7 registrovanih, 2 sakrivenih i 553 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Ageofloneliness, babaroga, Istman, Koridor, laurusri, mrav pesadinac, zziko