Ljeto na sjevernom polu Marsa

Ljeto na sjevernom polu Marsa

offline
  • Pridružio: 14 Maj 2011
  • Poruke: 136
  • Gde živiš: Priboj


Najnovija snimka ESA-inog orbitera Mars Expressa, prikazuje sjeverni pol Marsa u vrijeme njegova ljetnog solsticija.
Dok se na našem dijelu planeta Zemlje još uvijek kuhamo na ljetnim vrućinama, možda će nas rashladiti saznanja o ljetu na sjevernom polu Marsa, od kuda nam dolazi ova zanimljiva slika..

Ledeni pokrivač je tijekom zime i proljeća prekriven vodenim i ugljikodioksidnim ledom, a krajem proljeća čitav ugljikodioksidni led ispari i odlazi u atmosferu. Ostaje samo vodeni led kojeg na slici prepoznajemo kao svijetle, bijele dijelove. S tih velikih naslaga isparavaju se velike količine vode koje najčešće odlaze u atmosferu. Polarni led se prilagođava godišnjem dobu.

Izvor i nastavak na sledećoj stranici: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 3674 korisnika na forumu :: 59 registrovanih, 4 sakrivenih i 3611 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 20624 - dana 04 Apr 2026 04:18

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Abebe Bikila, bojan_t, Bombona, borya90, Bubili, Bubimir, cikadeda, CikaKURE, cole77, comi_pfc, dearg, Demi87, Denaya, djile1, djonsule, djukapfc, DonRumataEstorski, Duschi, gaga23, Haris, HawX, Jablan, jalos, Jecmendo, Jester, kaput21, Kenanjoz, Khaless, komenski, kybonacci, Linda, LostInSpaceandTime, maksi007, marsi, mercedesamg, Mercury, mikhailo, mir juzni, Mldo, Mrav Obrad, MrNo, nenomir, pein, pisac12, PlayerOne, Remarqe, S-G, Spila 0405, stegonosa, strahinjaa27, Tafocus, Tas011, tomo2, ulogovan, Velizar Laro, vidra boy, vlad4, yufighter, šumar bk2