Napisacu ovde,nije otkrice,ali sam upravo saznao da je na Vidojevici postavljen novi veci teleskop precnika oko 1,5 metara.Manji postoji od ranije,bio sam par puta,ulazio unutra.Mada sam blizu,zadnji put sam bio pre 3 godine,nazalost.Uskoro krecem....
Prvo cu motorom,precicom,onda kolima.Jedan deo puta,zadnjih par kilometara,nije asfaltiran,eventualno jedan,vozac,i to na par kracih mesta,ostalo podnosljivo.Imam slike od ranije,ali mislim da nisu sacuvane. Ima i na internetu,onaj manji,za ovaj nisam gledao.
Markoni958 ::Napisacu ovde,nije otkrice,ali sam upravo saznao da je na Vidojevici postavljen novi veci teleskop precnika oko 1,5 metara.Manji postoji od ranije,bio sam par puta,ulazio unutra.Mada sam blizu,zadnji put sam bio pre 3 godine,nazalost.Uskoro krecem....
Обавезно
...то је и вест и достигнуће и све...и што опширније молим
...баш ми неко о томе причао скоро, заборавих тотално...
Ево мало о томе:
Видојевица
Citat:Odavno je utvrđeno da je nebo nad Vidojevicom najtamnije i najpovoljnije za astronomska posmatranja u Srbiji. Sada će i neke od tajni svemira biti bliže našim naučnicima. Teleskop sa ogledalom prečnika 1,4 metra, dvostruko veći od onih sa kojima su do sada radili srpski astronomi, otvara nove mogućnosti.
“Što je veće ogledalo, to više svetlosti može da prikupi i slabije objekte može da vidi u svemiru. Moći ćemo da posmatramo i galaksije, i blazare, i dvojne sisteme, znači, dvojne zvezde koje kruže jedna oko druge”, kaže astronom Oliver Vince.
Jedan od najsavremenijih astronomskih uređaja biće automatizovan, a njime će putem interneta, moći i da se upravlja sa bilo koje tačke zemljine kugle.
“Odande možemo da pokrenemo teleskop, da zadamo koordinate objekta koji želimo da posmatramo, da isposmatramo, da vidimo rezultate”, dodao je Vince.
Citat:Insertion into Jupiter's orbit
Jupiter's gravity accelerated the approaching spacecraft to ca. 266,000 km/h (74 km/s). On July 5, 2016, between 03:18 and 03:53 UTC Earth-received time, an insertion burn lasting 2,102 seconds decelerated Juno by 542 m/s and changed its trajectory from a hyperbolic (fly-by) orbit to an elliptical, polar Jovian orbit with a period of about 53.5 days. An eccentricity-reducing burn is planned for October 19, 2016, after which the orbital period will be 14 days.
Kada se zavrsi misija, Juno ce biti "oborena na Jupiter" i sagorece u njegovoj atmosferi. Zasto? Ne bi bilo dobro da sonda dohvati neki od Jupiterovih meseca, od kojih su tri potencijalno nastanjiva i mozda ima zivota na njima. Odnosno moze doci do kontaminacije.