|
Opasnosti nema, niti (ju, je) je bilo.
Jovan Kursula, dakako, i njegova "palušina"! Čuveni megdandžija, poznat po svojoj smirenosti i ravnodušnosti pri pogledu na smrtnu pretnju (i moj "zemljak").
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
"Od svih junaka i svih priča o junacima, najlepša je o najvećem - Jovanu Kursuli - ,,srpskom Herkulesu".
. . .
Zbog njegovog velikog junaštva Karađorđe ga je proizveo u čin vojvode.
On je u boj uvek išao na konju i uvek je dobre konje jahao. Nosio je kratku i široku sablju ,,palušinu" na leđima, tako da joj balčak malo vijao iznad levog ramena ,,koju je taknuo desnom rukom, živo vadio, tako je i u korice mećao, da se svak diviti morao".
Kursula je bio smeđe kose, bledog tena, punijih obraza, nakostrešenih brkova i obrva, širokih pleća, vrlo snažan i nagluv. Verovatno da je zbog toga bio ćutljive prirode i uvek je sam sedeo, pušeći na svoju čibukliju. I na megdan je izlazio pušeći čibuk koji bi lagano istresao i ostavljao u čibučnicu tek pred samim svojim protivnikom.
. . .
Od svih megdana najvise ga je proslavio onaj na Varvarinu 1810. godine."
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Čitajte, i uživajte:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Junačni Siriuse, s novim pitanjem na megdan!
|