Da li imamo na MyCity-ju nekoga ko bi napisao članak o multimediji?

Da li imamo na MyCity-ju nekoga ko bi napisao članak o multimediji?

offline
  • Pridružio: 01 Jan 2011
  • Poruke: 659

HTPC

Linux i multimedija.

Filmovi, muzika, slike.

Koji su najbolji programi za puštanje i koje su njihove razlike (prednosti i mane, kao i na primer da se vidi u kojim programima za puštanje filmova mogu da se spuste titlovi ispod slike, ako je monitor 1920x1080 a film 1920x800, znači na onu liniju između 1080 i 800 po vertikali, da li ima razlike u prikazu slike između različitih programa...)?

Prilikom kupovine grafičke karte na šta treba obratiti pažnju (da li kupiti Intel, AMD/ATI ili nVidia kartu, da li je dovoljna silent karta od 30€ ili mora od 500€, sa kojom najbolje radi hardverska akceleracija, da li neka karta može da dekodira sve kodeke ili ne tj. da li će bilo koji fajl da obradi tako što će svesti procesor na minimum ili postoji neki fajl/kodek kako se već kaže gde će procesor zapucati na 100%...)?

Filmovi: koji izlazni drajver odabrati ako imamo Intel, AMD/ATI ili nVidia grafičku (nVidia VDPAU, AMD/ATI XvBA, koji za intel) šta znače ostali gl_nosw, xoverfbdev... da li postoji neki program/plejer koji ne prikazuje mkv, mov...?

Muzika: zašto je flac bolji od mp3, kojim programima možemo da konvertujemo muziku, ako imamo zvučnike gde je problem bas kojim programom ga utišati, ili ako su problem visoki tonovi kako ih utišati, ili kako pojačati niske...?

Slike: koji su najzastupljeni formati, koji programi za konvertovanje slika...?

Šta treba izbegavati pri kupovini hardvera a šta kupovati: daljinski (koji tasteri rade, koji ne), zvučnici (da li je velika razlika između analognog i digitalnog izlaza, da li je bolje kada je vufer zaseban...), monitori (ili TV): koju rezoluciju odabrati pri kupovini, za gledanje filmova da li je bolji TN ili IPS, koja dijagonala za određenu razdaljinu...?

E, sad. Jeste da bih ja lično voleo da znam više o svemu što sam nabrojao (ima toga još ali ko će se setiti), ali isto tako smatram da bi trebalo prikazati u jednom tutorijalu ljudima koji žele da koriste Linux kao HTPC koje su prednosti i mane ovog operativnog sistema. Verujem da bi mnogo značilo ne samo nama koji korsitimo Linux kao primarni OS, već i ljudima koji bi želeli da pređu na Linux a kojih je mnogo jer se ustručavaju zbog nepoznavanja samog OS-a, a ovo je jedna od bitnih tema prilikom prelaska (čuli su da je najbolje rešenje MPC i HW decoding HD materijala preko DXVA, da je najbolja nVidia i Windows za HTPC).

Ako postoji neko od članova (ili više članova, pa svi po malo da pomognu) koji ovo čita a razume se u problematiku bilo bi lepo da se napravi poseban tutorijal (kada bude bilo vremena, volje, želje) i da se postavi kao sticky.

Ziveli



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • bocke  Male
  • Moderator foruma
  • Glavni moderator Linux foruma
  • Veliki Pingvin
  • Guru
  • Pridružio: 16 Dec 2005
  • Poruke: 12488
  • Gde živiš: Južni pol

Napisano: 11 Sep 2012 13:15

Mislim da veći deo pitanja uopšte nisu za Linuks forum. Imamo i audio-video forum, forum koji se bavi grafikom, kao i forum koji se bavi hardverom. Mogao bi malo da baciš pogled i na tu stranu. Wink

Dopuna: 11 Sep 2012 13:31

Elem... Da se dopunim: formati i hardver su ti isti bez obzira na platformu. U suštini, često se koriste i isti programi (naravno u Linuks verzijama). Direktno ili indirektno (lame, flac, ffmpeg, mplayer, kmplayer, vlc, itd). Izlaz plejera zavisi od specifičnog plejera koji koristiš. Za razliku je najbolje pogledati dokumentaciju.

Btw, ako te zanima Linuks bazirani HTPC, najbolje je pogledati neku od distribucija specijalizovanih baš za tu namenu. Takođe je moguće instalirati i neki od media centara (xbmc, freevo, mythtv i drugi) na već postojeću distribuciju.

Dopuna: 11 Sep 2012 13:46

Evo ti i nekoliko predloga za distribucije:

GeeXboX - http://www.geexbox.org/
XBMCbuntu - http://wiki.xbmc.org/index.php?title=XBMCbuntu
Mythbuntu - http://www.mythbuntu.org/
OpenELEC - http://openelec.tv/
Mythdora - http://mythdora.com/
Xbmcfreak - http://www.xbmcfreak.nl/en/

Dopuna: 11 Sep 2012 19:18

Da još malo proširim post.

Izbor grafike se svodi na 3 slova: Ati, Nvidia, Intel. Phoronix vrlo detaljno prati razvoj i poredi open source i vlasničke drajvere:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=category&item=Graphics%20Cards

Svi dostupni drajveri su izlistani na Xorg wikiju (od kojih neki nemaju podršku za 3D akcelaraciju i OpenGL 2.0). Btw, Phoronix je ažurniji kad je u pitanju status i podrška pojedinačnih drajvera.
http://xorg.freedesktop.org/wiki/Projects/Drivers?.....deoDrivers

Neki od "media centrova" imaju i mogućnost pokretanja bez Xorga, direktno na Linux Framebufferu (Freevo, MMS).

Media centar rešenja najčešće već uključuju sve kodeke. Ako ne postoji paket za izabranu distribuciju, pri kompajliranju postoji podrška za veliki broj kodeka ili uređaja (blueray, DVD, region unlocking, MTP uređaji, iOS uređaji, daljinski upravljači) ukoliko su instalirane odgovarajuće razvojne biblioteke (uključujući *-dev pakete u .deb i .rpm distribucijama).

Konverzija i kodiranje fajlova nije platformski zavisno. Potrebne razvojne biblioteke i komandni alati su dostupni na svim popularnim platformama. Neki od enkodera su nejasnog legalnog statusa (razlikuje se od zemlje do zemlje), tako da je moguće da ih veći broj distribucija ne uključuje. Ali često su dostupni i iz trećih izvora. Iz ovog razloga je moguće da već postojeći binarni paketi ili "media centar" distribucije ne uključuju podršku za sve formate ili uređaje koje "Media centar" aplikacija podržava.

Pored direktnih enkodera, postoje i all-in-one rešenja kao što su ffmpeg ili mencoder (i forkovi), kao i GUI interfejsi za njih (ako ti je to bitno).

Da li izabrati lossless ili lossy audio format je tvoj stvar i nije platformski zavisno. Većina formata su dostupna za sve popularne platforme.

Što se tiče toga koji formati su podržani ili ne, većina playera se zasniva na nekom od postojećih rešenja (recimo gotovi svi koriste ffmpeg). Šta je podržano, a šta nije zavisi od compile time opcija (ovo može zavisiti od distribucije do distribucije). Elem za htpc ti ni ne treba media player, već "media centar".

Elem, izlazni drajver (ukoliko postoji u izabranom rešenju) će biti automatski izabran u odnosu na karakteristike sistema i/ili stabilnost drajvera. Za konkretne razlike je najbolje pogledati dokumentaciju.

Što se tiče spoljnih audio sistema kao što su zvučnici ili pojačala, to isto nije platformski zavisno. Odgovor možeš potražiti i u audio/video forumu ili na nekom od hifi foruma.

Što se tiče podrške za zvučne karte, integruše bazirane na "Intel HDA" ili "Realtek AC97" su podržane "out of the box". Za specifičnosti podrške za ostale zvučne karte, najbolji izbor informacija je ALSA wiki:
http://www.alsa-project.org/main/index.php/Matrix:Main

Što se tiče utišavanja i pojačavanja frekvencija (uključujući bas)... Gotovo svaka aplikacija za puštanje zvuka/videa, a verujem i media centri, imaju mogućnost učitavanja predefinisanih ekvilajzer preseta ili grafički ekvilajzer za podešavanje zvuka.

Formati slika isto nisu platformski zavisni. A konkretan odabir zavisi od onoga za šta tebi konkretno treba. Za fotografije, recimo, su jpeg ili jpeg2000 prirodan izbor.

Monitori su eksterne periferije i nisu platformski zavisna stvar. Ovo je pitanje za forum hardver.

Što se tiče podrške za titlove, zavisi od izabranog softverskog rešenja. I za to je najbolja rešenje prelistati dokumentaciju. Takođe postoji i konverteri subtitle formata, a gotovo sva rešenja bi danas već trebala da podržavaju utf8 kodirane titlove. Možda će neke starije titlove biti potrebno konvertovati u utf8, ali i za to postoje alati (iconv). Pozicija titlova na ekranu je totalno stvar softverske implementacije i zavisi od izabranog rešenja.

Dopuna: 11 Sep 2012 19:24

Elem ovde se postavlja pitanje da li napraviti custom rešenje na nekoj od prilagodljivijih distribucija (Slackware, Arch, Gentoo), custom rešenje na nekoj od popularnih desktop distribucija (Ubuntu, Mint) ili izabrati neko već postojeće rešenje (pomenute media centar distribucije).

Izbor zavisi od znanja, iskustva i vremena dostupnog za "igranje". Najbrže rešenje je koristiti već gotove distribucije za tu specifičnu namenu.

Dopuna: 11 Sep 2012 19:29

Zaboravio sam da napišem da je vrlo verovatno da postoje i ekvilajzer pluginovi za Alsu i/ili Pulseaudio.



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 630 korisnika na forumu :: 13 registrovanih, 2 sakrivenih i 615 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bigfoot, darios, kybonacci, Mixelotti, nemkea71, Nikolaa11, nuke92, pein, S1Mk3, saputnik plavetnila, slonic_tonic, vlad4, VladaKG1980