PCLinuxOS: Kreiranje Live PCLOS-a na USB flash memoriju i eksterni HDD

PCLinuxOS: Kreiranje Live PCLOS-a na USB flash memoriju i eksterni HDD

offline
  • Pridružio: 02 Avg 2004
  • Poruke: 1704
  • Gde živiš: U svom mestu

U ovom ČLANKU sam dao objašnjenje kako napraviti svoj remaster PCLinuxOS-a, tj. image (.iso) fajl svog operativnog sistema, a sada ću objasniti kako da taj fajl ubacite na USB flas memoriju ili eksterni HDD i sa tih medija pokretati svoj live PCLinuxOS. Takođe nakon ove radnje ćete moći svoj PCLOS ponvo da instalirate na vaš kompjuter, ili na bilo koji drugi kompjuter!
Pa da krenemo.

Pošto ja nemam eksterni HDD za objašenjenje ću koristiti USB flash memoriju veličine 4 Gb, mada postupak za HDD i za USB flash je potpuno isti! Prvi korak koji je potreban da uradimo je da reformatiramo svoju USB flash memoriju, ili eksterni HDD (u zavisnosti ko će šta koristiti od ovoga). Većina memorija je formatirana u FAT32 fajl sistemu, a da bi mogli svoj PCLOS (ili bilo koji drugi Linux) da smestimo na USB flash, potrebno je isti formatirati u neki od nativ Linux fajl sistema (ext2, ext3, ext4)! Ovo reformatiranje ćemo da uradimo na sledeći način, pokrenućemo PCLinuxOS Control Center i u njemu Local Disks > Manage disk partitions



U opcijama Manage disk partitions sda je vaš hard disk na kojem je instaliran OS, a sdb (ako imate još neki medij mountovan na vaš PC ovo može da bude i sdc itd.) je vaš USB flash, ili eksterni HDD! Znači u mom slučaju je USB flash sdb i ja sam to odabrao. U donjem desnom uglu imate opciju Toggle to expert mode i kada nju kliknete sa desne strane će se pojaviti nove opcije. Sledeći korak je ako vam je uređaj mountovan na računar da ga Unamunt-ujete i ta opcija se nalazi sa desne strane među opcijama koje su se pojavile nakon obavljanja prethodne radnje, što se može videti na sledećoj slici:



Kada smo unamount-ovali naš USB kliknućemo na opciju Type gde će se pojaviti sledeći prozor sa upozorenjem:



Tu ćemo da kliknemo OK i otvoriće nam se prozor sa ponuđenim fajl sistemima, ja sam odabrao ext4 i to izgleda ovako:



Kada opet kliknemo na OK ovaj prozor će se zatvoriti i otvoriće se obaveštenje na koje ćete kliknuti takođe OK



Nakon ovoga sa desne strane ćete kliknuti na opciju Format gde će se pojaviti sledeći prozor na koji takođe kliknite OK:



Na sledećem prozoru nakon ovoga biće vam ponuđeno da sistem proveri vaše uređaje na bad blocks ja sam stisnuo No, a ko želi može da stisne Yes, samo u tom slučaju ova operacija će potrajati malo duže.



Sada je je započeto formatiranje USB flash memorije i kao krajnji rezultata dobijamo USB flash formatiran u ext4 fajl sistemu što se može videti na sledećoj slici:



Posle ove operacije na dnu prozora se nalazi opcija Done i kada na nju kliknemo zatvoriće se prozor menadžera u kojem smo izvršili reformatiranje USB flash memorije, što će ujedno i biti kraj ove operacije (Napokon Mr. Green ). Na kraju svega potrebno je USB falsh memoriju izvaditi iz kompjutera iz razloga koji će biti opisani u daljem tekstu.

Sada pristupamo izradi Live PCLOS-a pomoću alata PCLinuxOS LiveUSB Creator 0.9.7 koji se nalazi start dugme>More Applications>Configuration>PCLinuxOS LiveUSB Creator. Kada ga pokrenemo pojaviće se sledeći prozor na koji kada pažljivo pročitamo sve što je napisano kliknemo na OK:



Na sledećem prozoru će uslediti obaveštenje da ovu skriptu možete pokrenuti samo kao root i na taj prozor takođe kliknite na Yes.



i u sledećem prozoru upišite svoju root lozinku:



Nakon ovoga otvoriće vam se prozor sledeće sadržine na kome vas pita da li ste sigurni da vaš USB flash nije ubačen u PC, ili bilo koji drugi uređaj, a pošto sam već ranije napisao da nakon formatiranja USB flash-a izvadite uređaj iz PC-a, možemo nastaviti sa normalnom procedurom i na ovom prozoru takođe kliknuti na Yes.



Zatim se otvara sledeći prozor na kome se od vas traži da ubacite svoj USB flash u PC i kada to uradite na sledećem prozoru ponovo kliknite na Yes



Posle ovoga pokrenuće se pretraga za vašom USB flash memorijom, ili eksternim HDD (u zavisnosti ko šta koristi), ovde treba napomenuti da kada ubacite svoj uređaj u PC ne trba ga mountovati, već nek ostane unmonut!



Ako je sve odrađeno kako treba, pojaviće se sledeći prozor na kome će biti detektovan vaš USB flash i u njemu ćete klikom obeležiti taj uređaj na koji želita da instalirate svoj live PCLOS. Nakon ovoga kliknemo na Ok:



Sledeći prozor koji će vam se otvoriti će konastatovati da ste na tom uređaju odlučili da napravite svoj Live OS i ako ga dovoljno brzo ne kliknete na Ok sam će se zatvoriti (što i nije toliko bitno) i otvoriće vam se ovaj prozor sa sledećim opcijama:



Na ovom prozoru će te odabrati obeleženu opciju, sem ako nemate još neki instaliran OS na vašem USB falash-u i kliknuti na Ok.



Naredni prozor vas pita sa kog izvora ćete kreirati vaš live USB, gde su ponuđene dve opcije ISO i live media, kao što su Live CD. Od vas zavisi šta ćete koristiti kao source (izvor), znači ako ste iz prethodnoga članka u kom sam objasnio kako se pravi remaster vašeg sistema sačuvali ISO fajl, onda koristite njega, ili kao ja što sam moj ISO fajl narezao na DVD pa ga obrisao, možete za izvor koristiti live DVD (CD). Ja sam sad izabrao da koristim CD, znači drugu opciju na sledećoj slici:



Sledeći prozor će vam ponuditi da izabrete naslov (ime) vašeg live USB OS-a, ovde možete odabrati neko do ponuđenih imena, ili sami izabrati i upisati po svom nahoeđenju koje se vama sviđa. Ja sam odabrao KDE (pošto mi je KDE okruženje) i posle odabira imena ide klik na Ok



Pošto sam ja izabrao kao izvor live CD ponuđen mi je sledeći prozor na koji treba kliknuti na Yes i na live CD-u pronaći traženi fajl .sqfs i nakon obeležavanja istog ponovo pritisnuti Ok:



Na sledećem prozoru koji će se nakon ovoga otvoriti samo će te potvrditi sa klikom na Yes da operacija kreiranja vašeg live USB-a može da otpočne, što se vidi na sledećoj slici:



Posle svih ovih "peripetija" Mr. Green napokon je otpočelo kreiranje live USB flash-a što se prikazuje ovako:



Kada bude proces skoro gotov potrebno je odrediti koje će sve opcije pri butovanju sadržati vaš live USB, ja samu sledećem prozoru čekirao sve opcije, a svako može prema svom nahođenju da izabere opcije za koje misli da će mu biti potrebne:



Sledeći prozor će vam ponuditi da instalirate Grub i ja sam izabrao treću opciju pošto je ovo prva instalacija na moj USB flash i nakon izbora instalacije Grub-a kliknite na Ok



Kada Grub bude instaliran dobićete prozor sa potvrdom da ste uspešno kreirali svoj PCLOS!



Ovako kreirani live USB možete butovati na svom, ili bilo kom durgom računaru, takođe ga možete ponovo instalirati!

Nadam se da sam bio dovoljno jasan jer sam se trudio da što detaljnije predstavim svaki segment ove operacije, pa stoga mi ne zamerite na opširnosti ovoga uputstva i eventualnim greškama.

Ziveli



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 829 korisnika na forumu :: 31 registrovanih, 9 sakrivenih i 789 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Andrija357, antonije64, Bane san, cenejac111, CikaKURE, coaaco, draganca, FileFinder, FOX, laurusri, Leonov, Lieutenant, Luka1998, mkukoleca, nemkea71, Parker, Petarvu, procesor, robert1979, sasa87, Stoilkovic, Trpe Grozni, vandrej, vathra, vladulns, wizzardone, wolf431, x9, ZetaMan, |_MeD_|, šumar bk2