Sinonim

4

Sinonim

offline
  • blake  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 27 Nov 2006
  • Poruke: 475
  • Gde živiš: HR

Napisano: 17 Mar 2013 14:56

Jesss.
Iz prepjeva "Lili Marlen":
..."daj dodji pod njeg bar na tren, da svjetiljka tvoj baci sjen..."

Imamo dakle: sjena (sena) - mn. sjene (sene), i taj sjen (ta sen) - mn. ti sjeni (te seni).
takodjer i: sjenka (senka).

Dopuna: 17 Mar 2013 14:57

? Kako stavljate naglaske, tj. kako dobiti slova sa znacima za naglasak???



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 10 Okt 2005
  • Poruke: 13526
  • Gde živiš: Beograd

Da biste napisali slova sa akcentom ili specijalne karaktere u poruci koju šaljete na forum ili u nekom tekst editoru (Word, Notepad...), najpre treba da pokrenete Windowsov program Character Map.
I za Windows XP i za Windows 7, kliknite na Start, zatim na All Programs, pa na Accessories. Nakon toga, izaberite meni System Tools i kliknite na Character Map.
Pogledajte ilustrovano uputstvo za + Windows XP i za + Windows 7

Kad se pokrene program Character Map, pronađite slovo koje želite da unesete u poruku ili tekst, kliknite na to slovo, zatim na Select, pa na Copy.



Zatim u poruci kliknite desnim tasterom miša na mesto gde želite da umetnete izabrano slovo, i izaberite Paste:



Dobićete upravo ono slovo, znak ili simbol koji ste odabrali:



Svako slovo, znak ili simbol imaju i svoj kod, što olakšava unos najčešće korišćenih znakova putem tastature, bez otvaranja Character Map. U ovom primeru, kod koji treba ukucati je Alt + 0226



Neki od korisnih i zanimljivih znakova i simbola su i ovi:
§ © ® µ ™ ℅ ₵ € ♥ ♪ ♂ ♀ ♠ ♣ ♦



offline
  • blake  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 27 Nov 2006
  • Poruke: 475
  • Gde živiš: HR

Hvala!
Prvi put ovo vidim. Znao sam za Insert Symbol u Wordu, ali mi je bilo prekomplicirano svaki put kopirati.
Slobodno obrišite offtopic, a ja idem naglašavati. Smile

offline
  • Pridružio: 10 Okt 2005
  • Poruke: 13526
  • Gde živiš: Beograd

Neka ostane, nije offtopic.
Često naši članovi postavljaju ovo pitanje.
Ziveli

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18910
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Napisano: 17 Mar 2013 17:22

Citat:blake
Jesss.
Iz prepjeva "Lili Marlen":
..."daj dodji pod njeg bar na tren, da svjetiljka tvoj baci sjen..."

Imamo dakle: sjena (sena) - mn. sjene (sene), i taj sjen (ta sen) - mn. ti sjeni (te seni).
takodjer i: sjenka (senka).


Upravo tako. Kao što vidiš, uvek pišem proverene stvari. Wink

Dopuna: 17 Mar 2013 17:23

Slobo, hvala za uputstvo. Ja češće boldiram slovo i opišem vrstu akcenta jer mnogi ne znaju kako grafički izgledaju akcenti.

offline
  • Pridružio: 10 Mar 2013
  • Poruke: 4

micoboj ::Ради римовање је СЕНКА скраћена у СЕН.
Али, какве везе има СТЕН и СЕН?


Lepo ste objasnili za reč sen ali kao što micoboj reče ne vidim povezanost sa sten, mene ona zanima.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18910
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Dalibor Grabež ::micoboj ::Ради римовање је СЕНКА скраћена у СЕН.
Али, какве везе има СТЕН и СЕН?


Lepo ste objasnili za reč sen ali kao što micoboj reče ne vidim povezanost sa sten, mene ona zanima.


Хајде да прецизирамо до краја.

У филологији постоји област која се зове версификација - помоћна научна дисциплина која се бави метром, односно формом стиха. У неким својим деловима подсећа (готово) на математичке формуле јер се бави стопама, морама, итд. У доба романтизма/реализма добро темперованом поезијом сматрала се свака песма која је имала прецизну метрику, односно - савршен однос слогова у стиху. То се постизало флексијама, опкорачајем стиха, распоредом пауза, хаплологијама, итд, итд. Писање поезије било је добрим делом било демонстрација занатске вештине. Погледај поезију Дучића и Ракића који су типични представници такве ''школе''. Наравно, и њихови естетски мотиви нису били занемарљиви, иначе нико не би запамтио њихову поезију, без обзира на метричко савршенство.

У изворним староградским песмама таквих принудних скраћења имаш много:
-''Ко је срце у те дирно... не удрај толи јако...''
-''Туга пара ми груд...''
-''Ко међ вама онај јунак беше...''

Надам се да је сада јасније.

offline
  • Fil  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2009
  • Poruke: 16586

Da li su termini "proklet" i "uklet" sinonimi? Ako postoje razlike, koje su?

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18910
  • Gde živiš: I ja se pitam...

ThePhilosopher ::Da li su termini "proklet" i "uklet" sinonimi? Ako postoje razlike, koje su?
Према свему ономе што сам консултовао , мој закључак је следећи:

Могу се сматрати синонимима, јер то јесу различите речи по значењу (денотацији), али не и по смислу.
У чему је разлика?

Наравно да је она флуидна, али је и опипљива, иначе те две речи не би постојале одвојено и живеле свој живот. Та разлика је таква да је уочиљива не само књижевницима (којима је ''задатак'' да траже најпрецизније речи), већ и људима у свакодневном говору.

1. Проклет. Бити проклет јесте резултат нечије опипљиве, физичко-вербалне радње (''Љуто га је проклињала мајка''). Проклетство, проклињање, јесте акт вербалне агресије. Оно човеку служи уместо физичког напада, а као духовна заштита и узданица (ако је некога проклео, тај неко би морао да се замисли над тиме и да преиспита своје понашање). Људи куну радије него да нанесу физичку повреду, а при том очекују да предмет клетве буде мотив проклетнику да се боље понаша. При том се врло осетљиво степенује, дозира, предмет клетве. Врло ретко се куну деца и најближи, а много чешће је предмет клетве сам проклетник (Дабогда ти се руке осушиле, дабогда те паре што си ми узео потрошио на лек, итд). При том се у помоћ дозива бог.

2. Уклет. Реч је о зачудном, метафизичком појму. Њиме објашњавамо нешто што је '''необјашњиво'' . Зашто? Зато што онај који користи тај придев уствари нема рационално, сазнајно и логично објашњење за неку појаву. Не трза риба, а он сматра да је то место уклето. Некада неко је бацио чини - на који начин, не зна се. Поквари му се ауто баш на том и том путу , без видљивог (за њега) објашњења ; ерго - пут је уклет, итд, итд. То , наравно, не значи да рационално објашњење не постоји, само што дотични (који нешто сматра уклетим) то објашњење не види - или не жели да трага за њим.

Најкраће: ако је проклетство акт рационалне, вербалне агресије, уклето је резултат сујеверја и незнања.

Да ли ти је ово објашњење блиско и разумљиво? Ако није, могу још да прецизирам. Wink

offline
  • Rayela 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 03 Okt 2008
  • Poruke: 551

Prokleta sudbina, ukleta dolina:))
Mogu nekoga da prokunem ( mada to ne radim, nema vajde), ali nikako da ga ukunem:))

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1085 korisnika na forumu :: 91 registrovanih, 6 sakrivenih i 988 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 20624 - dana 04 Apr 2026 04:18

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ALEXV, ArchaBasha, Asparagus, Asteker, Avalon015, bigvlada, Bodin86, bojanstros9, bojcistv, bounty hunters, brandža84, Centauro, Comyymoc, CrveniSolaris, Dekanovic, Deki Duga Devetka, deks, Demi87, dendrit86, desmeki, DonRumataEstorski, doom83, dradex, dule10savic, Dungorth, dusanobr, gajasvi, Gall, Georgius, Gitzherai, goran.vvv, Hans Gajger, Igor Antonic, Ir, Joint Chief, kozhedub, Kruger, kunktator, Kvaka22, leopard83, leptirleptir, Litostroton, LostInSpaceandTime, Lucky 6, luka35, Magarac, MaksicZoran, MaschinenPistole, mercedesamg, Mihajlo, MILO-VAN, MiroslavD, Mis uz pusku, mist-mist, Mićko, mm1811, mnn2, naki011, Natuzzi, nelezele, nenad81, nixos, operniki, ostoja, ozzy, Piani Jazzer, Posmatrac77OKB, precan, Pururin, raptorsi, RJ, S-G, Semberija, Shinobi, shota91, sistem22, Sky diver 29, spalev, Spinosa, stalja, stegonosa, tomo2, user24, Valter071, vathra, Vrač, Wehicle, zastavnik, ziggga, Zoca, Zoran1959